To ma być rewolucja w finansowaniu służby zdrowia. Ryczałt na cztery lata, zamiast udziału w konkursach - we wtorek wieczorem podlaski odział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił, które z placówek w regionie będą mogły funkcjonować na takich zasadach. W tak zwanej sieci szpitali mają być wszystkie szpitale publiczne i jeden niepubliczny, łącznie 23 jednostki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na liście szpitali zakwalifikowanych do sieci, w założeniu znaleźć się miały te placówki, które od przynajmniej dwóch lat mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i działa w nich izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy pełniące ostre dyżury. Sieć szpitali ma w obowiązywać od 1 października tego roku, a we wtorek wieczorem informacja o zakwalifikowanych jednostkach została opublikowana na Biuletynie Informacji Publicznej NFZ.

Sieć ma poprawić dostęp do świadczeń

– Kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania szpitali – to główne cele utworzenia sieci szpitali czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń – tłumaczy sens zmian Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Szpitale zostały zakwalifikowane do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Podzielono je na szpitale I, II i III stopnia; szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne; szpitale pediatryczne oraz szpitale ogólnopolskie. W Podlaskiem do sieci szpitali trafią wszystkie szpitale publiczne oraz jeden niepubliczny. Co istotne – do sieci nie zakwalifikowały się jednak wszystkie oddziały publicznych szpitali.

I tak do I stopnia zabezpieczenia świadczeń trafią wszystkie szpitale powiatowe, Poliklinika Ginekologiczno – Położnicza Arciszewscy oraz Szpital Miejski w Białymstoku. Do poziomu II zakwalifikowały się: Szpital Wojewódzki w Suwałkach oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku. W III poziomie znajdzie się Szpital Wojewódzki w Łomży. Trzy szpitale – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Szpital MSWiA – będą na poziomie szpitali ogólnopolskich. Białostockie Centrum Onkologii trafi natomiast do poziomu onkologicznego.

– Wykazy te będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 roku – wyjaśnia Tomaszczuk.

Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość jest wyliczana na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń.

– W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku, ale według ceny obowiązującej na dzień wejścia w życie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali. Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, do odrębnego finansowania zostały wydzielone świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb pacjentów np. porody, zawały serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym, itp. – wylicza rzecznik podlaskiego NFZ.

Zapewnia, że przyznane szpitalom środki nie będą niższe od pieniędzy uzyskiwanych z kontraktów przed wejściem do sieci. 

– Na IV kwartał, czyli od października łączny udział środków finansowych przeznaczonych na świadczenia szpitalne to około 94 procent. Jest to jeden z wyższych wskaźników w skali kraju – informuje Rafał Tomaszczuk.

Szpitale muszą zapoznać się z konkretami

Póki co podlaskie placówki muszą dokładnie przeanalizować warunki zaproponowane im przez NFZ w ramach sieci.

– Udział w sieci jest korzystny dla naszej jednostki, bo zmniejsza niepewność, to gwarancja na kontrakt bez konieczności brania udziału w konkursie co dwa, trzy lata. Ale z drugiej strony, są związane z tym pewne niewiadome. Nie znamy wszystkich warunków, które zostaną nam zaproponowane w dodatkowych profilach – chodzi o nocną i świąteczną opiekę nad pacjentami. Nie wiemy, jakie będą przedstawione wymagania i warunki finansowe. Jeśli chodzi o zapisy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji do sieci, to w jednym miejscu napisano, że jest to profil dobrowolny, ale już w innej części mowa jest o obowiązku. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby nasz szpital funkcjonował w sieci i spełniał wszystkie potencjalne dodatkowe wymagania, jakie mogą być nam postawione, zależy nam na tym. Od ogłoszenia listy zakwalifikowanych placówek każda ma 7 dni na złożenie ewentualnego protestu i rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o niejasnościach – komentuje Bartosz Kasprzak, dyrektor finansowy Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy.

Po ogłoszeniu placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz dostępu do świadczeń dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ podejmą decyzję o ogłoszeniu dodatkowych postępowań konkursowych dla tych szpitali, które nie znalazły się w sieci.

– Na Podlasiu takie konkursy zostaną ogłoszone już w lipcu tego roku – zapowiada Tomaszczuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem