Miastu Białystok przyznano ponad 105 mln zł z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Dofinansowanie pozwoli na realizację inwestycji, dzięki którym transport miejski stanie się bardziej funkcjonalny i nowoczesny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Dzięki temu dofinansowaniu będziemy mogli przeprowadzić inwestycje zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu miejskiego – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Udogodnienia w komunikacji miejskiej

Projekt „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” przewiduje zakup 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów, a także budowę dodatkowych udogodnień na potrzeby pasażerów komunikacji miejskiej. Powstaną nowe wiaty przystankowe (około 80 sztuk), a na przystankach – tablice informacji pasażerskiej wyposażone w zapowiedzi głosowe. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące oraz ludzie starsi będą mieli ułatwione korzystanie z miejskich autobusów. I spełni się marzenie wielu pasażerów – pojawią się biletomaty: 24 stacjonarne, na przystankach oraz 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach.

Ulice i ścieżki rowerowe

Dzięki projektowi w Białymstoku zostanie też przebudowanych wiele fragmentów ulic, m.in.: Wiosennej, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Legionowej, J.K. Branickiego, A. Mickiewicza, K. Pułaskiego, Produkcyjnej. W kilku miejscach powstaną nowe pętle autobusowe. Zostanie zbudowany wlot drogi z Hryniewicz do ul. K. Ciołkowskiego, przebudowana będzie ul. Klepacka wraz z budową tunelu. W sumie długość przebudowanych dróg wyniesie ok. 7,5 km. Wzdłuż niektórych ulic powstanie łącznie ok. 5 km nowych ścieżek rowerowych. W okolicy ul. Kawaleryjskiej zostanie zbudowany parking typu Park & Ride.

Druga unijna dotacja

Łączna wartość projektu wynosi ponad 136 mln zł. Dotacja unijna przekracza 105 mln zł. Na realizację wszystkich inwestycji miasto ma czas do końca 2019 roku.

– To już drugi w tym roku projekt dotyczący inwestycji transportowych i drogowych, na który Białystok otrzymał unijne dofinansowanie z programu „Polska Wschodnia”. W lutym miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 84 mln zł m.in. na przebudowę ul. Jurowieckiej, Alei 1000-lecia Państwa Polskiego i Sitarskiej – informuje Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej w magistracie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ble, ble, ble, pod przykrywką poprawy działania zbiorkomu wiejskie jątki ponownie bezczelnie wydębiają kolejne setki milionów unijnego dofinansowania na poszerzanie ścieków komunikacyjnych vel bida autostrad. Wyleją kolejne kilometry asfaltu ale autobusy i tak będą jeździły dwa razy na godzinę czyli już nawet rzadziej niż pekeaesy - poprawy w tym działania zbiorkomu żadnego. Kiedy te wiejskie kmioty z ekipy tt które z roku na rok zarzynały komunikację miejską w końcu odpier..lą się od tego miasta?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0