W niedzielę (25.06) przypada pierwszy dzień świąt Ramadan Bajram, wieńczący święty miesiąc postu. A w piątek (30.06) mieszkający na Podlasiu muzułmanie i wszyscy ludzie dobrej woli będą razem modlić się w intencji pokoju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na uroczystość modlitewną „Modlitwa o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie” zapraszają Stowarzyszenie LGD Szlak Tatarski, Muzułmański Związek Religijny RP i Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, w piątek (30.06) o godz. 11 w Bohonikach.

Z Bajramem!

Zanim to nastąpi, wyznawcy islamu rozpoczynają właśnie trzydniowe wielkie święto Ramadan Bajram (Id al-Fitr), które kończy święty miesiąc muzułmanów – Ramadan. W domach modlitwy, rodzinnie, z radością, obchodzą je także podlascy muzułmanie, w tym Tatarzy.

To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. Świąteczne modły odbywają się w meczetach w Bohonikach i Kruszynianach i w domach modlitwy w Białymstoku. To też okazja do spotkań w gronie rodzinnym, odwiedzania przyjaciół i celebrowania święta przy stole.

Przez cały ostatni miesiąc muzułmanie pościli od świtu do zmierzchu, był to dla nich szczególny czas modlitwy, wyrzeczeń i wyciszenia. Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu muzułmańskim, nazwa jego oznacza „Palący” – to ślad, że kiedyś odnosił się do miesiąca letniego. Po wprowadzeniu kalendarza księżycowego Ramadan zaczął się przesuwać co rok o jedenaście lub dziesięć dni – o tyle rok księżycowy jest krótszy. W ten sposób Ramadan wędruje przez wszystkie pory roku. To miesiąc szczególnego kontaktu z Bogiem, powinien być wypełniony modlitwą i dobrymi uczynkami, jest okresem pokuty i odpuszczenia grzechów. Najistotniejsza jest intencja postu. MZR wyjaśnia bowiem, że nie jest to praktyka umartwiania się ani zaprzeczania prawom ciała. Post (saum) jest sposobem przerwania rutyny zaspokajania potrzeb codziennych oraz ćwiczenia ducha i ciała.

Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce ocenia się na 20-25 tysięcy. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy. Największe skupiska polskich Tatarów są na Białostocczyźnie, w Białymstoku także mieszka społeczność uchodźców z Czeczenii.

Naukowcy o Tatarach

W nadchodzącym tygodniu zaczyna się także konferencja naukowa „Tatarzy – Muzułmanie Wielkiego Księstwa Litewskiego: Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość”, której sesje w dniach 27-29 czerwca zaplanowane są w Wilnie oraz Bohonikach. Wśród wykładowców znajdą się naukowcy związani z białostockim ośrodkiem akademickim. Np. Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi perspektywę i stan badań nad Tatarami po 1945 roku.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Mustafa Dżemilew – niezłomny obrońca wolności praw i człowieka” oraz koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi – premiera płyty tatarskiej. Organizatorzy międzynarodowej konferencji zapewnią jej uczestnikom wycieczkę po atrakcjach ziemi podlaskiej, w tym po Białymstoku, Supraślu, Tykocinie.

Z kolei w sierpniu (20-21) szykuje się w Białymstoku konferencja w ramach 19. Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach pt. „Religia – tożsamość -pamięć”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem