Powtarza się sytuacja z roku ubiegłego. Nie udało się rozstrzygnąć konkursu na produkcje filmowe związane z Białymstokiem w pierwszym rozdaniu. Konkurs został unieważniony, a teraz ogłoszono nowy, w którym producenci wnioski mogą składać do 28 lipca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W minionym roku, kiedy po raz pierwszy wystartował Białostocki Fundusz Filmowy z pulą 200 tys. zł, dwukrotnie ogłaszano konkurs i dopiero w październiku udało się podpisać umowy na trzy produkcje. Teraz ogłoszenie konkursu nastąpiło już w kwietniu, na wnioski miasto czekało do 26 maja. Okazało się, że zgłoszono tylko jeden pomysł. Wnioskodawca to firma East Film Roman Wasiluk, która ubiegała się o kwotę 50 tys. zł na realizację filmu o tytule „Zenek” o autentycznej postaci – skaucie Zenku Borowskim, który zginął rozstrzelany przez hitlerowców, kiedy ratował polskie książki przed spaleniem. Niestety, i on nie przeszedł weryfikacji.

Teraz ogłoszono ponowny konkurs. Dotyczy on produkcji filmu fabularnego (pełnometrażowego, tj. o długości ponad 55 minut), filmu dokumentalnego, serialu telewizyjnego lub filmu animowanego. Wyprodukowany materiał powinien być związany z Białymstokiem. Zgodnie z regulaminem ma przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku.

– Tym razem na wnioski czekamy do 28 lipca. Liczymy na nowe pomysły i różnorodność zgłaszanych projektów – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Zwycięzcy konkursu nawiążą z miastem współpracę promocyjną. Pieniądze – maksymalnie 130 tys. zł na jeden projekt – zostaną przeznaczone na wykonanie usług promocyjnych podczas realizacji produkcji filmowych. Możliwe jest wyłonienie jednego lub kilku laureatów. Wsparcie finansowe nie może przekroczyć połowy kosztów realizacji produkcji.

– W konkursie może wziąć udział każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Jednocześnie musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny i osobowy umożliwiający realizację projektu – informuje Kamila Busłowska z departamentu komunikacji społecznej w magistracie.

Wnioski można składać osobiście lub przesyłać pocztą na adres Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, z dopiskiem na kopercie „Konkurs Produkcji Filmowych na 2017 rok”.

Zgłoszone do konkursu produkcje jury oceni pod kątem: znaczenia filmu dla promocji Białegostoku, dotychczasowego dorobku uczestnika (w przypadku debiutantów – promotora), walorów artystycznych, poznawczych, humanistycznych i etycznych filmu, harmonogramu realizacji projektu, a także jakości strategii finansowania i potencjału produkcyjnego, zaangażowania rozpoznawalnych osobowości branży filmowej i artystycznej w realizację produkcji.

Na tej podstawie jury wyłoni najlepsze prace konkursowe i rekomenduje je prezydentowi miasta wraz z proponowaną kwotą.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu filmowego zgłoszono jedenaście propozycji filmowych. Wyłoniono trzech laureatów. Przyznano wsparcie finansowe w wysokości 200 tys. zł. Realizowane są trzy produkcje filmowe: „Rock and Roll Eddie” (reż. Tomasz Szafrański), „Czarna Dama” (reż. Bartek Tryzna) oraz „17 dni, które zadecydowały o Polsce” (reż. Leszek Staroń).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem