Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Do finałowych przesłuchań zakwalifikowali się: Karolina Juodelyte, Liubov Nosova, Paweł Opala, Patryk Podwojski, Mateusz Rzewuski, Vojtech Trubac. Tak zdecydowało jury pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera w składzie: prof. Jan Bokszczanin, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Leopoldas Digrys, prof. Roman Perucki oraz prof. Daniel Zaretsky – informuje Joanna Dolecka z Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Posłuchaj organów w operze

Otwarte dla publiczności przesłuchania odbywają się w dużej sali przy Odeskiej i każdy może na nie wejść. Pierwszej trójki posłuchac można jeszcze we wtorek (20.06). Wystąpią:

*godz. 18.00 – Vojtech Trubac

*godz. 19.15 – Karolina Juodelyte

*godz. 20.30 – Liubov Nosova.

W środę natomiast zagrają:

*godz. 18.00 – Paweł Opala

*godz. 19.15 – Patryk Podwojski

*godz. 20.30 – Mateusz Rzewuski.

To okazja do posłuchania utworów zaadaptowanych na organy i prezentowanych w bardziej symfonicznym niż religijnym wykonaniu.

A nie jest to łatwe. Bo, jak podczas koncertu inaugurującego konkurs tłumaczył przewodniczący jury konkursu, prof. Bernhard Gfrerer z Salzburga, jeden z najwybitniejszych organistów współczesnych i koncertowych na świecie:

– Nie tylko fragmenty symfonii, ale nawet całe spektakle operowe transkrybowane są dziś na organy. Dostosowuje się do organów kompozycje innego rodzaju – nie tylko dzieła przeznaczone pierwotnie na fortepian czy kwartet smyczkowy. To, co niezwykle przy tym interesujące, to pytania: jak daleko można się posunąć stylistycznie, jak zręcznie wykorzystać niemal nieskończone możliwości barw brzmieniowych organów, jak szybko i inteligentnie wykonawca może dostosować się do różnych okoliczności? Organista musi natychmiast rozpoznać, co powinien zmienić tonalnie i technicznie, aby osiągnąć najlepszy rezultat i swoim wykonaniem zachwycić publiczność! Żaden więc inny instrument muzyczny nie wymaga od wykonawcy tak szybkiej zdolności pojmowania i adaptacji, jak organy – mówił prof. Gfrerer.

Cztery utwory

We wtorek i środę każdy uczestnik II etapu konkursu wykona cztery utwory wybrane z poniższych:

1. Johann Sebastian Bach – Dowolnie wybrany utwór: BWV 532, 540, 542, 548, 552, 564, 582

2. Olivier Messiaen – Le banquet celeste

3. Dowolnie wybrany utwór Cesara Francka, Franciszka Liszta, Juliusa Reubke, Sigfrida Karg-Elerta

4. Transkrypcja dowolnie wybranego utworu symfonicznego autorstwa: Edwina Lemare’a (Wydawnictwo Wayne Leupold – WL 6000-17, 18, 19, 25, 26, 40, 41), Jeana Guillou, Lionella Rogga, Oscara G. Blarra i innych.

Wyniki konkursu Jury ogłosi w środę 21 czerwca ok. godz. 22.30. Oficjalna uroczystość – wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów konkursu odbędą się w czwartek (22.06) o godz. 19 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.

Nagrody

Laureatom konkursu zostaną przyznane nagrody regulaminowe:

*laureat I nagrody otrzyma 20 000 zł, laureat II nagrody – 10 000 zł, laureat III nagrody – 5 000 zł.

Oraz pozaregulaminowe:

*udział w koncercie dla laureata I nagrody podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Non Sola Scripta” ufundowany przez organizatora festiwalu (Wrocław 2018), udział w koncercie dla najlepszego wykonawcy utworu polskiego kompozytora (M. Surzyński – Capriccio) podczas XI Międzynarodowego Forum Organowego ufundowany przez organizatora festiwalu (Kalisz 2018), udział w koncercie dla laureata I nagrody podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie ufundowany przez organizatora festiwalu (2018), udział w koncercie inauguracyjnym dla najmłodszego polskiego laureata podczas III Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową ufundowany przez organizatora (Bystrzyca Kłodzka 2017). 

Uczestnicy II etapu Konkursu:

KAROLINA JUODELYT?

Urodzona w Wilnie (1990). W latach 2008–2012 studiowała muzykę organową pod kierunkiem dra G. Kviklysa oraz muzykologię na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej pod kierunkiem prof. R. Summeredera i w Akademii Sibeliusa w Helsinkach pod kierunkiem prof. K. Jussili. W latach 2012–2014 uczęszczała na studia magisterskie z zakresu muzyki organowej w Akademii Muzycznej w Detmold (Niemcy) pod kierunkiem prof. dra M. Sandera i w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru u prof. V. Survilait?. W 2016 ukończyła studia solistyczne (Konzertexamen) u prof. dra M. Sandera, obecnie studiuje muzykę kościelną. W 2006 r. zdobyła trzecią nagrodę w Krajowym Konkursie Młodych Organistów imienia J. Žukasa; w 2011 zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie dla Młodych Organistów im. J. Naujalisa. W tym samym roku wygrała odbywający się w Wilnie Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. M.K. Ciurlionisa, gdzie uzyskała jeszcze pięć nagród specjalnych. W 2012 r. zdobyła trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. L. Janácka w Brnie (Czechy). W 2014 została laureatem w konkursie interpretacji muzycznej dla absolwentów AStA (Allgemeiner Studierendenausschuss) Akademii Muzycznej w Detmold. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną za najlepszą drugą rundę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. P. Ebena w Opawie (Czechy). We wrześniu 2015 zdobyła drugą nagrodę i wyróżnienie za najlepszą muzyczną interpretację kompozycji J.P. Sweelincka w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Uczęszczała na kursy mistrzowskie, które prowadzili m.in.: G. Bovet, J. Tuma, H. Lucke, D. Tagliente, T. Jellema, S. Cherepanov, H.O. Ericson, D. Roth i M. Radulescu. Występuje regularnie jako solistka na koncertach i festiwalach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych na Litwie, w Austrii, Polsce, Finlandii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Czechach. Jest także solistką w orkiestrach i zespołach kameralnych. W latach 2012, 2013 oraz 2016 otrzymała prestiżowe wyróżnienia od prezydent Litwy – D. Grybauskait?.

LIUBOV NOSOVA

Urodzona w Norylsku w Kraju Krasnojarskim w Rosji (1993). Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 4 lat, a w wieku 7 lat zaczęła brać udział w różnorodnych konkursach gry na fortepianie. W 2010 r. ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. E. Muriny w Konserwatorium im. N.A. Rimskiego-Korsakowa. Tam również rozpoczęła naukę gry na organach i z powodzeniem zdała egzamin dyrygowania chórem. W 2010 r. dołączyła do konserwatorium w klasie fortepianu prof. E. Muriny. Studia gry na organach kontynuowała najpierw z prof. T.M. Chausovą, później z prof. D.F. Zaretskim, natomiast gry na klawesynie uczyła się od prof. I.V. Rozanova. W 2015 r. ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu w macierzystym Konserwatorium oraz podjęła się specjalizacji w drugim instrumencie, klawesynie. Obecnie kontynuuje studia organistowskie w konserwatorium, a od listopada do czerwca w Conservatorio di Musica S. Giacomantionio w mieście Cosenza, we Włoszech. Tam uczy się gry na organach (prof. E. Cardi), gry na klawesynie (R. Posarelli), improwizacji organowej i basso continuo (C. Brizi). Aktualnie artystka jest w trakcie edukacji na kierunku Master Performance w Szwajcarii w Hochschulefür Musik w Bazylei pod okiem M. Sandera oraz w Schola Cantorum Basiliensis pod okiem J.A. Böttichera (klawesyn). Aktywnie uczestniczy w koncertach, konkursach i kursach prowadzonych przez wybitnych europejskich profesorów. Jest zwyciężczynią sześciu międzynarodowych konkursów organowych – im. Stanisława Ormiańskiego w Rumii (Gdańsk-Rumia, Polska, 2013, pierwsze miejsce), w Gatczynie-Petersburgu (Petersburg, 2013, pierwsze miejsce), Duetów Organowych w Petrozawodzku-Kondopodze (2013, trzecie miejsce), II Międzynarodowego Konkursu Braudo (2014, drugie miejsce), posiada dyplom Konkursu Muffat (Schlägl, Austria), jest finalistką Międzynarodowego Konkursu im. J.P. Sweelincka w Gdańsku (Gdańsk, Polska 2015), zdobyła pierwsze miejsce na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Tisia” (Palermo, Włochy, 2016) oraz pierwsze miejsce i nagrodę publiczności na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Premio Elvira di Renna” (Salerno, Włochy, 2016), nagrodę specjalną na XX Międzynarodowym Festiwalu Organowym Bacha (Lipsk, Niemcy, 2016). Uczestniczyła również w Międzynarodowym Tygodniu Konserwatorium w Petersburgu (2013, 2014). Regularnie koncertuje w Rosji, Niemczech, Włoszech oraz Szwajcarii.

PAWEŁ OPALA

Urodzony w Sandomierzu (1993). Pierwsze lekcje gry pobierał w klasie fortepianu M. Jazgiera. Kolejnym etapem było Diecezjalne Studium Organistowskie w Sandomierzu, gdzie zdobywał umiejętności gry na organach w klasie M. Rysia. Po ukończeniu studium pobierał lekcje u krakowskiego organisty dra hab. M. Stefańskiego. Obecnie jest studentem III roku na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Z osiągnięć artystycznych warto wymienić udział w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, którego został półfinalistą. Jest jednym z wykonawców corocznych prezentacji wielkich organów Bazyliki Licheńskiej. Koncertuje też w ramach Sandomierskich Wieczorów Organowych.

PATRYK PODWOJSKI

Urodził się w Elmshorn w Niemczech (1992). Ukończył Szkołę Muzyczną I st. w Starogardzie Gdańskim. Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II st. w Pelpinie. Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie organów mgra B. Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. Z wyróżnieniem ukończył studia I st. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego, dr H. Dys i mgra M. Zakrzewskiego. Obecnie jest studentem I roku studiów II st. Brał udział w licznych konkursach organowych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. F. Karpińskiego w Białymstoku oraz Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 r. zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, a w 2014 r. I miejsce na konkursie organowym w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi. W 2015 r. został finalistą IX Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 r. zajął II miejsce na konkursie organowym Vox Polonica Petropolis w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej w Mielcu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych organistów, jak prof. W. Zerer, prof. J. Serafin, prof. J. Gembalski, prof. P. Pincemaille, prof. A. Macinati, S. Rostetter, prof. T.A. Nowak, prof. L. Lohman, prof. P. van Dijk, dr T. Orlow, dr M. Markuszewski, prof. T. Escaich. Pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku-Oliwie, jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. F. Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej. Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie.

MATEUSZ RZEWUSKI

Urodzony w Łukowie (1991). Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece (Niemcy) w klasie organów prof. F. Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire ? Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Ch. Mantouxa, które ukończył Dyplomem „Concertiste” w 2016 r. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez G. Boveta, P. van Dijka, H. Fagiusa, G. Gnanna, O. Latry, L. Lohmanna, Ch. Mantouxa, M. Radulescu, D. Rotha, W. Zerera i innych. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowacji i Litwie. W 2011 r. został finalistą konkursu organowego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 r. został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. F. Danksagmüllera. W 2015 r. otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M.K. Ciurlionisa w Wilnie. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.

VOJTECH TRUBAC

Urodzony w Nowym Jiczynie, Czechy (1997). Jest organistą i studentem Konserwatorium im. L. Janácka w Ostrawie. Poza solowymi występami organowymi, koncertuje także jako kameralista. Występuje regularnie zarówno w Czechach, jak i za granicą. Jako pianista oraz organista brał udział w wielu konkursach muzycznych. Jest laureatem konkursu Organum Regium (2012) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. P. Ebena w Opawie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.