Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wyjątkowej wystawie zobaczymy około 30 prac osób pozbawionych wolności.

– Zajęcia prowadzone były pod okiem profesjonalnego ikonografa Jana Grigoruka, trwały 3 miesiące i wzięło w nich udział około 20 skazanych z Zakładu Karnego w Białymstoku – informuje Michał Zagłoba, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego służby więziennej w Białymstoku.

Program „Ikonografia” skierowany jest do skazanych różnych wyznań, choć uczestnikami są w większości osoby związane z prawosławiem. Kilkuletnia realizacja programu dowiodła jego wysokiej skuteczności oddziaływania na skazanych.

Poza poznawaniem niezwykłej sztuki pisania ikon, historii prawosławia, rozwijania zdolności manualnych oraz pasji, skazani uczą się cierpliwości i wytrwałości.

– Dla wielu z nich jest to również duże przeżycie duchowe, pozwalające lepiej funkcjonować w warunkach izolacji więziennej – dodaje Zagłoba.

W trakcie zakończenia programu ikony zostaną poświęcone przez kapelana białostockiego zakładu karnego ks. Adama Krysztopowicza. W otwarciu wystawy, obok kierownictwa jednostki, wezmą też udział skazani z zakładu karnego, którzy brali udział w zajęciach z ikonografem.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14 od występu grupy teatralnej studentów z UwB. Z kolei około godz. 14.30 nastąpi uroczyste poświęcenie ikon oraz otwarcie wystawy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.