Nie będzie podwyżek na białostockim Cmentarzu Miejskim. Nie zgodził się na nie większościowy klub radnych PiS. Niektóre wnioski o wykup mieszkań komunalnych na własność mają być jeszcze raz rozpatrzone.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Planowane dochody własne Cmentarza Miejskiego w roku 2017 to 1 mln 250 tys. zł. Do zbilansowania kosztów działalności zakładu została przyznana dotacja przedmiotowa z budżetu miasta w kwocie 720 tys. zł. Zmiana cennika miała spowodować zmniejszenie kwoty dotacji przedmiotowej i możliwość przeznaczenia jej na inne cele.

Za wysoka podwyżka

Zgodnie z propozycją kierownictwa Cmentarza Miejskiego, opłata za miejsce pod grób pojedynczy, z możliwością pochowania w nim dwóch osób miała wynosić 600 zł (opłata 20-letnia). Dotąd było 374 zł. Adam Sokołowski, kierownik miejskiej nekropolii podczas sesji zwracał uwagę, że podwyżki (także np. za pochowanie urny w grobie) urealniają wysokości opłat do poziomu pozwalającego na uzyskanie dodatkowych przychodów.

– Szacujemy, że rocznie będzie to około 200 tys. zł – podkreślał.

Jak zaznaczał, proponowane podwyżki miały dotyczyć wyłącznie opłat za udostępnianie miejsc na cmentarzu. Opłaty za świadczone usługi, nie uległyby zmianie.

Kierownik Sokołowski zwracał uwagę, że aktualnie obowiązujący cennik opłat nie był zmieniany przez dziesięć ostatnich lat.

Radny Piotr Jankowski z klubu PiS – wypowiadając się w imieniu klubu i kwestionując potrzebę zmian cmentarnego cennika – twierdził, że opłaty te, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinny być dokonywane sukcesywnie (z roku na rok), a nie skokowo. Zwracał uwagę, że wysokość zasiłku pogrzebowego i tak nie wystarcza na dokonanie pochówku.

Przeciwko zmianie cennika opowiedziało się czternastu radnych, dziesięciu było „za”, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Cmentarz Miejski w Białymstoku świadczy usługi dla mieszkańców Białegostoku na dwóch nekropoliach: w Białymstoku przy Wysockiego oraz na cmentarzu w Karakulach w gminie Supraśl. Cmentarz w Białymstoku od roku 2010 praktycznie nie posiada miejsc pod nowe pochówki. Zmarli dochowywani są do istniejących grobów.

W planach jest przygotowanie nowych tzw. powierzchni grzebalnych na cmentarzu w Karakulach. Będzie to trzeci etap budowy cmentarza, który w pierwszej kolejności będzie polegał na usunięciu drzew, karczowaniu pni i częściowej niwelacji gruntu. Wszystkie środki na cele inwestycyjne pochodzą z dotacji celowej z budżetu miasta. Szacuje się, że powierzchnia administrowanego cmentarza w Karakulach zaspokoi potrzeby mieszkańców na okres około 10 lat.

Mieszkania na własność i szczepienia

Gorąca dyskusja – także z udziałem grupy mieszkańców – odbyła się przy okazji przedstawiania informacji na temat możliwości wykupu na własność mieszkań komunalnych. Około 160 wniosków osób deklarujących taką chęć magistrat odrzucił. Potencjalnie takich mieszkań jest około 700. Prezydent tłumaczył:

– Radni już wcześniej podjęli uchwałę dającą prawo prezydentowi do tego żeby te mieszkania sprzedawał. Prawo to nie znaczy obowiązek. Analizujemy wnioski mieszkańców o wykup, ale w uchwale jest zapis, że nie możemy tworzyć dodatkowych wspólnot mieszkaniowych. Gdy w stu procentach gmina jest właścicielem i jeśli sto procent danego bloku będzie chciało wykupić mieszkanie, będzie moja zgoda na ten wykup. Jeżeli będzie mniej, to uchwała zakazuje tworzenia nowych wspólnot i nie leży w interesie gminy ich tworzenie tam gdzie mamy stuprocentowe udziały w nieruchomościach. Tam gdzie mamy już wspólnoty mieszkaniowe odmowy nie będzie.

Prezydent zapowiedział jednak, że wnioski osób, które mają zastrzeżenia w odniesieniu do odmowy wykupu mieszkania, w uzasadnionych wypadkach będą jeszcze raz rozpatrywane.

Rada po południu m.in. przyjęła „Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017 – 2020”. Szczepienia takie dotyczyłby blisko 70 tysięcy mieszkańców. Akcja dotyczyć ma szczepień dokonywanych laboratoryjnie. Skuteczność takiej szczepionki określa się na poziomie 70-90 procent. Odporność po szczepieniu trwa od pół roku do roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem