Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, potwierdzono kolejne w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w województwie podlaskim. Jest to trzydzieste trzecie ognisko choroby w świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (od 17 lutego 2014 r.), a dziesiąte w bieżącym roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 16 czerwca z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw ASF (Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach) w gospodarstwie, w którym utrzymywano trzy świnie w gminie Siemiatycze. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, a więc świnie uśpiono i zutylizowano. Wszystkie tegoroczne ogniska ASF weterynarze stwierdzali w czerwcu w województwach podlaskim i lubelskim. Poprzednie ogniska ASF wykryto 15 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano osiem świń w gminie Nurzec Stacja. Choroba jest niegroźna dla ludzi. Stanowi jednak śmiertelne zagrożenie dla dzików i trzody chlewnej. Ma fatalny wpływ na produkcję i sprzedaż wyrobów mięsnych.

Od lutego 2014 r. roku potwierdzono w Polsce 338 przypadków ASF u dzików oraz 29 ognisk tego wirusa u świń (nie licząc ostatniego).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem