Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Międzynarodowy projekt po raz pierwszy zawitał do Białegostoku. Młodzi artyści przez dwa tygodnie wraz z uczestnikami z Podlasia będą uczestniczyć w licznych spotkaniach i warsztatach artystycznych, podczas których wymienią się umiejętnościami, a także przygotują widowiskowe spektakle otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Brave KIdsBrave KIds Materiały prasowe. Brave Kids. Sławomir Przerwa

Dzieci romskie i gruzińskie

Przez pierwsze dwa tygodnie młodzi artyści będą mieszkać u białostockich rodzin. Dzieciaki biorące udział w projekcie łączą nie tylko trudne warunki życiowe, ale przede wszystkim talent i pasja.

– W tym roku do Białegostoku przyjadą m.in. romskie dzieci ze słowackiej grupy prowadzonej Fundację Good Romani Fairy Kesaj, gruzińska formacja Zahessi 5, której członkowie grają na tradycyjnych narodowych instrumentach oraz Zespół Folklorystyczny Seltinis z Litwy. Dołączy do nich również polski zespół Rideto z Domu Dziecka w Krasnem – informuje Mateusz Nawrocki.

To właśnie w Krasnem odbywać się będzie część działań.

 

Program jest następujący:

18 czerwca – piknik integracyjny, Dom Dziecka w Krasnem

19 czerwca, godz. 18:00 – pokazy artystyczne grup Brave Kids, Dom Dziecka w Krasnem

19 – 30 czerwca – warsztaty artystyczne dla uczestników projektu – Dom Dziecka w Krasnem (19-23.06), Uniwersyteckie Centrum Kultury, Bialystok, ul. Ciołkowskiego 1 (26-30.06)

26 – 30 czerwca – warsztaty dla dzieci rodzin goszczących

30 czerwca, godz. 18:00 – Spektakl Finałowy Brave Kids – Uniwersyteckie Centrum Kultury, Białystok, ul. Ciołkowskiego 1.

Dwukrotne widowisko

– Po dwóch tygodniach spędzonych w Białymstoku „odważne dzieci” pojadą do Obornik Śląskich, gdzie wspólnie z uczestnikami projektu, którzy przyjadą tam z pozostałych miast, będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany 10 lipca we wrocławskim Teatrze Polskim – informuje Nawrocki.

Zainteresowanie jest duże, w tym roku dziecięcy artyści wystąpią dwukrotnie – o godz. 17 i 19. Środki zebrane z biletów zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem ponad 130 dzieci podczas drugiego etapu tegorocznej edycji projektu. 

Organizatorami Brave Kids w Białymstoku są: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOKoraz Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal.

Twarzą tegorocznej odsłony jest 12-letnia dziewczynka z Syrii.

Twarz  Brave KIdsTwarz Brave KIds Materiały prasowe. Brave Kids. Natalia Salloum

Brave Kids 2017

To już 8 odsłona niezwykłego projektu. W tegorocznej edycji weźmie udział w sumie 164 dzieci z całego świata, m.in. z Gruzji, Iranu, Kenii, Litwy, Maroka, Meksyku, Mołdawii, Ukraina, USA, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja.

Podczas pobytu w naszym kraju będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymienią się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, a także przygotują niepowtarzalne spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. Zamieszkają u polskich rodzin w pięciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu i po raz pierwszy w Białymstoku. Następnie wszystkie pojadą na tydzień do Obornik Śląskich, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy, który po raz pierwszy w historii zostanie zaprezentowany dwa razy. Brave Kids 2017 odbędzie się również na Słowacji i w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://www.bravekids.eu/

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.