W powojnikach, pomidorach, 這pianach, na hamakach... Przedwojenni bia這stoczanie wypoczywali w pleni帷ych si bujnie ogrodach, a obfito嗆 tych瞠 i relaks na twarzach mieszka鎍闚 pi瘯nie uwieczni Boles豉w Augustis. Jak pi瘯nie? Warto zobaczy samemu na wystawie w galerii im. Sle鎱zi雟kich. To ju ostatni moment - wystaw ogl康a mo積a jeszcze tylko przez weekend (17-18.06).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejsce ekspozycji jest szczególne – mieści się w jednej z bojarskich chat przy ul. Wiktorii 5. Czyli w dzielnicy, po której niegdyś chodził przedwojenny białostocki fotograf i uwieczniał mieszkańców zażywających odpoczynku. Oglądając zdjęcia możemy więc poniekąd w tej samej przestrzeni przenieść się w czasie – do lat 30.-tych.

Zdjęcia z wystawy 'W białostockich ogrodach'
Zdjęcia z wystawy 'W białostockich ogrodach'  Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

Z tego okresu pochodzą fantastyczne fotografie, na których wszystko pnie się bujnie w górę, a liście i kwiaty czasem wydają się mieć nadnaturalne rozmiary. Wszędzie – choć zdjęcia są czarno-białe – wydaje się aż buchać kolorem, zapachem, intensywnością roślinnego życia.

Lubownicy ogrodów. Niepublikowane zdjęcia Bolesława Augustisa

Najważniejsi jednak są właściciele tych ogrodów: przedwojenni białostoczanie, którzy pogodnie patrzą w obiektyw, odpoczywają na fotelach wśród pomidorów, bluszczu, winorośli. Siedzą na tarasach, pozują pod płotem, zanurzają się w róże, dalie, buraki nawet, wyciągają na hamakach.

Aż chciałoby się do nich dołączyć.

Wystawę „W białostockich ogrodach. Bolesław Augustis” (kurator: Grzegorz Dąbrowski”) oglądać można w Galerii Fotografii im. Sleńdzińskich (w sobotę i niedzielę, 17-18 czerwca, w godz. 10-17). To już trzeci salon tej placówki w mieście (pozostałe siedziby to salon przy Legionowej 2 oraz przy ul. Waryńskiego 24 a).

Nowe życie Wiktorii 5. I nowe miejsce na kulturalnej mapie Białegostoku

Ale to właśnie bojarska odremontowana chata w całości ma być poświęcona fotografii, edukacji fotograficznej i historii fotografii.

Zdjęcia z wystawy 'W białostockich ogrodach'
Zdjęcia z wystawy 'W białostockich ogrodach'  Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieli雟ki poleca
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem