Tradycyjnie uroczysta procesja w ramach ogólnomiejskich uroczystości z okazji Bożego Ciała przeszła w czwartek (15 czerwca) ulicami podlaskiej stolicy. W procesjach modlili się też wierni w białostockich parafiach oraz miastach i miasteczkach regionu. Z kolei wyznawcy prawosławia Białegostoku obchodzili święto Ikony Matki Bożej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogólnomiejskim uroczystościom Bożego Ciała w Białymstoku przewodniczył metropolita białostocki, abp Tadeusza Wojda.

Po mszy wierni tradycyjnie przeszli w procesji eucharystycznej Rynkiem Kościuszki i ulicą Lipową do kościoła św. Rocha. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy.

Białystok. Procesja Bożego Ciała
Białystok. Procesja Bożego Ciała  Fot. AG

Zwyczajowo po nabożeństwie procesja przeszła pod cztery ołtarze, przy których czytane były odpowiednie fragmenty Ewangelii. Ołtarze symbolizują cztery strony świata, cztery żywioły, ale przede wszystkim właśnie odnoszą się w swojej symbolice do czterech Ewangelii.

Tradycją Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary przez katolików.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo najświętszego sakramentu.

Przy okazji święta, w amfiteatrze przy Operze i Filharmonii Podlaskiej Akcja Katolicka Archidiecezji Białostockiej zorganizowała koncert laureatów XXIX Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej. W przesłuchaniach konkursowych festiwalu brały udział schole, zespoły oraz chóry w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, od 13 do 18 lat i powyżej 18 lat.

(16 czerwca 1938 roku. Procesja Bożego Ciała)

....Bolesław jeszcze w Rosji zdołał skończyć szkołę fotograficzną. Najpierw zaczął pracować jako pomocnik w zakładzie fotograficznym Nuehitlera przy Rynku Kościuszki w Białymstoku.
(16 czerwca 1938 roku. Procesja Bożego Ciała) ....Bolesław jeszcze w Rosji zdołał skończyć szkołę fotograficzną. Najpierw zaczął pracować jako pomocnik w zakładzie fotograficznym Nuehitlera przy Rynku Kościuszki w Białymstoku.  Fot. Bolesław Augustis/albom.pl

Białystok 1938. Bolesław Augustis fotografuje procesję Bożego Ciała [DUŻE ZDJĘCIA]

Święto Ikony Matki Boże

Tymczasem dla wiernych Cerkwi prawosławnej Białegostoku 15 czerwca to święto Białostockiej Ikony Matki Bożej. Pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Znajduje się katedrze św. Mikołaja.

Rano odbyła się tu świąteczna liturgia pod przewodnictwem ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakuba i biskupa supraskiego Grzegorza.

W czwartek także kilkudziesięciu wyznawców prawosławia wyruszyło z Białegostoku w 250-kilometrowej pieszej pielgrzymce do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej (Lubelskie). Pielgrzymka rozpoczęła się liturgią w cerkwi św. proroka Eliasza na Dojlidach. Do Jabłecznej pątnicy dojdą w piątek (23.06). Monaster św. Onufrego to jedno z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce. Jego początki sięgają XV wieku. Inspiracją do jego założenia było cudowne pojawienie się w pobliżu wsi Jabłeczna ikony św. Onufrego, która przypłynęła tu rzeką Bug.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem