Aktywiści broniący Puszczy Białowieskiej mają powód do świętowania. Ciężki sprzęt do wycinki drzew udało się zablokować na całe dwa dni. Nadleśnictwo Białowieża odwołało zakaz wstępu. Protest jednak trwa nadal, bo decyzji o rzezi puszczy nikt nie odwołał.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po 35 godzinach aktywiści Greenpeace, Dzikiej Polski i obrońcy Puszczy z Czech i Rumunii zakończyli czwartą blokadę ciężkiego sprzętu służącego do wycinki Puszczy Białowieskiej.

Puszcza nie jest bezbronna

Maszyny 13 i 14 czerwca nie wyjechały z parkingu przed wjazdem do lasu pod leśniczówką Postołowo (Nadleśnictwo Hajnówka).

– Udało nam się zatrzymać dewastację puszczy przez kolejne dwa dni. Opuszczamy blokadę, ale nie przerywamy działań w puszczy. Już jutro zaczynamy wielkie puszczańskie święto – „Weekend dla Puszczy”. Puszcza nie jest bezbronna, tysiące osób są gotowe jej bronić przed zgubnymi decyzjami polskiego ministra środowiska. Co więcej, sprzeciw społeczny przynosi kolejne efekty: dla ruchu turystycznego otwarto znaczną część zamkniętego wcześniej nadleśnictwa Białowieża [od 15.06 dziewięć dróg i szlaków – red.] – powiedziała Marianna Hoszowska z Greenpeace Polska.

Po raz trzeci w ostatnim czasie aktywiści Greenpeace Polska, Fundacji Dzika Polska i przedstawiciele lokalnej społeczności rozpoczęli blokadę ciężkiego sprzętu dokonującego rzezi w Puszczy Białowieskiej
Po raz trzeci w ostatnim czasie aktywiści Greenpeace Polska, Fundacji Dzika Polska i przedstawiciele lokalnej społeczności rozpoczęli blokadę ciężkiego sprzętu dokonującego rzezi w Puszczy Białowieskiej  Fundacja Dzika Polska

Była to już czwarta w ciągu ostatnich dwóch tygodni blokada ciężkiego sprzętu do wycinki w Puszczy. Zaczęła się we wtorek (13.06) o szóstej rano. Poza aktywistami z Polski w akcji wzięły udział osoby z Czech i Rumunii. W ten sposób chciały one zamanifestować swój sprzeciw wobec wycinania Puszczy Białowieskiej – obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rżnięcie Puszczy - bezzasadne. Raport WWF i list ekologów do premier Szydło

Motywacja Czechów

– Puszcza to wielki skarb nie tylko miejscowej ludności, nie tylko wszystkich Polek i Polaków, ale całej ludzkości. W obronie puszczy przed ministrem Szyszką interweniuje Komisja Europejska, negatywnie wypowiadają się na jej temat eksperci UNESCO, naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych oraz tysiące ludzi – mówi Katarzyna Jagiełło, aktywistka Greenpeace Polska.

Aktywiści spędzili na blokadzie ostatnią noc. Dzięki temu udało się powstrzymać wycinkę w cennych przyrodniczo fragmentach puszczy przez kolejne dwa dni.

– Noc przy silnym wietrze, pod kołami harwestera, w łańcuchach i sprzęcie blokującym nie należała do najbardziej komfortowych, ale ocalenie przed wycięciem sporych połaci puszczy było tego warte, gdyż zablokowane maszyny dotychczas wycinały kilkaset drzew w ciągu dnia. Bardzo nas również motywuje postawa kolegów i koleżanek z Czech, którzy chcą optymalnie wykorzystać każdą minutę swojego pobytu w Polsce, by chronić puszczę – mówił w środę nad ranem Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

To nie koniec

Ale to nie koniec działań obrońców puszczy. Obecnie przygotowują się do „Weekendu dla Puszczy”, czterodniowego maratonu wydarzeń (zaczyna się już 15.06), do udziału w którym zaproszeni są wszyscy, którym zależy na zachowaniu puszczy dzikiej i naturalnej. Do 18 czerwca na osoby, które przyjadą do puszczy czeka między innymi koncert Stanisława Soyki, spacer i spotkanie z Adamem Wajrakiem, pokaz filmu „Przecież tu jest wszystko.”, spacery ornitologiczne (w tym z Michałem Książkiem) i wycieczki do rezerwatu ścisłego, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci.

Więcej na ten temat na facebookowym profilu „Weekend dla Puszczy”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Wielkim sukces obrońców kornika.
już oceniałe(a)ś
0
0
WSPANIALI, ODWAŻNI LUDZIE !!!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
Przecież to jest efekt dobrej zmiany ... Tego chce 30% Polaków głosujących na PIS. Te ponad 30% głosuje na bałagan w szkolnictwie i odpłatne leczenie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej...
już oceniałe(a)ś
0
0
Byłem w Puszczy Białowieskiej i wiem, że kornik jest tylko pretekstem do wycinki. Wycinane są także inne gatunki drzew (dęby, graby, osiki ,sosny i inne). Widziałem to na własne oczy. Obecna wycinka to tak naprawdę niszczenie powracającej pełnej naturalności w Puszczy. Trzeba zaznaczyć, że nawet na obszarach monokultur świerkowych zaatakowanych przez kornika , są tam już młode drzewka nie tylko świerki, ale także inne gatunki, które osłaniane przed roślinożercami przez przewracające się martwe świerki szybko odbudowałyby las naturalny. Wycinka ciężkim sprzętem niszczy te naturalne odnowienia, niszczy całe podszycie, po to żeby za chwilę posadzić dużo mniejsze nowe drzewa, które po ogrodzeniu płotem znowu odtworzą nienaturalny las gospodarczy. I to wszystko dodatkowo dzieje się w okresie lęgowym ptaków. Trzeba też pamiętać że w Puszczy nawet w części gospodarczo wykorzystywanej, są liczne fragmenty z drzewostanem ponadstuletnim i one także są wycinane. W mojej opinii wycinka jest motywowana pieniędzmi i chęcią oddalenia możliwości powiększenia Parku Narodowego. Trudniej uzasadnić powiększenie parku, jak las będzie posadzony ludzką ręka. Powiększenie parku dla zwolenników wycinki to strata lukratywnych posad w Lasach Państwowych, strata surowca drzewnego, oraz utrata obrębu łowieckiego, także lukratywnego, bo przyjeżdżają tu zagraniczni myśliwi, którzy płacą duże pieniądze za odstrzały zwierząt w Puszczy. W tym wszystkim trzeba pamiętać że Puszcza Białowieska była chroniona przed gospodarką leśną przez kilkaset lat, dopiero w XX wieku zaczęto w niej intensywną gospodarkę leśną. Pomimo ok. stu lat tej niszczącej naturalność Puszczy gospodarki, dzięki dużej liczbie rezerwatów oraz ograniczaniu wycinek przez ostatnie lata, zaczęła ona wracać do pełnej naturalności. Tak naprawdę kornik tylko przyspiesza proces renaturalizacji, a obecne wycinki go oddalają. Dlatego wycinki w Puszczy należy jak najszybciej powstrzymać, bo Puszcza nie należy do garstki ludzi, którzy czerpią z niej korzyści, ale do wszystkich Polaków. Jest to nasze dziedzictwo, docenione na całym świecie. Chrońmy je przed chciwością człowieka i wspierajmy ludzi, którzy mają odwagę i poświęcają swój czas oraz zdrowie, aby stanąć w jej obronie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Wariatkowo. Czciciele kornika, stonki ziemniaczanej i wszelkiej zarazy w akci "Wolność dla Natury". Bylem i widizlaelm skutki wolnej akcji kornika przez chyba kilkanascie lat przed obecnym Ministrem. Na rozum i olej do glowy Zielonym za pozno. Niestety, demokracja daje wolność takze idiotom. Corz.Mr.Trump pogonil oszustow z US; nie czytatym przypomne, ze CIA w maju 2015 zerwala wspolprace z innymi agencjami, tj. nie udziela im danych temperatury z satelitow czy statkow. Bicie neoGoebelsowskiej piany w mediach juz nie dziala, przynajmniej w chrzesijanskiej US; ludzie jeszcze maja instynkt, a duzo czyta i wie i kretactwach ONZ z dr Al Gore czy M.Mann (od "kija hokejowego wzrostu CO2". Ale malpią dzicz zprzed TElewizorni chyba tylko palka albo nahajka może zapędzila do biblioteki uniwersyteckiej, chociaz teraz i witernecie mozna sie dowiedziec. Poszczuc ich psami i wara od Zdrowej bez KOrnika Puszczy!
@melchizedek37 Wszyscy eksperci (tzn. ludzie o wiedzy z zakresu biologii środowiskowej i konserwatorskiej) są przeciwko wycince. Gradacja kornika to proces cykliczny i naturalny. To, że ma aktualnie ostrzejszy przebieg wynika właśnie z wycinek i nasadzeń, przez które świerków jest aktualnie w puszczy więcej, niż być powinno. Jeżeli zostawimy puszczę samą sobie, w miejsce martwych świerków wejdą inne gatunki i sytuacja się ustabilizuje (zresztą kornik nie zabije więcej niż 10-20% świerków - puszcza przechodziła już ostrzejszą gradację w latach międzywojennych). Nie gadaj bzdur i naucz się pisać po Polsku. Masz rację co do jednego - demokracja daje wolność idiotom. Stąd Trump w USA i Szyszko w Polsce.
już oceniałe(a)ś
0
0
@melchizedek37 Co za bełkot.
już oceniałe(a)ś
0
0
@melchizedek37 Belkot pisany kulawa polszczyzna (broken Polish).
już oceniałe(a)ś
0
0
Obronimy Puszczę przed aroganckimi politykami i tymi, którzy uwierzyli, że człowiek lepiej od natury zadba o naturalny las. Ich metody, to wyżynanie i wywózka drzewostanu, jakby to był las gospodarczy. A nie jest! UNESCO nie chroni lasów gospodarczych, tylko takie, które, trwając od wieków, stały się dziedzictwem ludzkości. Dlatego cieszy, że są wśród nas bracia Czesi i Rumuni, którym to wspólne dziedzictwo nie jest obojętne.
już oceniałe(a)ś
0
0
Brawo! Tak trzeba trzymać!
już oceniałe(a)ś
0
0