W Puszczy Białowieskiej trwa protest przeciwko rzezi jaka jest w niej dokonywana. Jak mówią aktywiści z Greenpeace Polska, Fundacji Dzika Polska i nieformalnej grupy Lokalsi – trwać będzie dopóki wycinka nie zostanie przerwana. Akcje w obronie puszczy ruszyły w wielu miastach Polski. Manifestowano w Krakowie, Trójmieście czy Katowicach. Planowane są też w Warszawie i w Lublinie.
Środa (13.06) to drugi dzień protestu okupacji harvestera i forwaredera przed wjazdem do lasu pod leśniczówką Postołowo (Nadleśnictwo Hajnówka). To już kolejna tak akcja. Aktywiści otoczyli sprzęt taśmą z napisami: „Stop wycince”. Spędzili tu zimną noc. Na miejscu cały czas są policjanci i strażnicy leśni. Ci pierwsi zapewniali wczoraj, że dbają o bezpieczeństwo uczestników protestu, drudzy, że zabezpieczają sprzęt należący do Lasów Państwowych. O poranku policja znów legitymowała protestujących (rano było ich nieco mniej niż dnia poprzedniego) stojących przy maszynach oklejonych banerami z hasłami w obronie puszczy – także po czesku i angielsku.
– To jest protest pokojowy – powtarzali aktywiści legitymującym policjantom.
– Nasze czynności ograniczyły się do wylegitymowania protestujących i na tym je zakończyliśmy – zapewnił w rozmowie z „Wyborczą” o godz. 8.30 Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.
Natomiast przed godz. 9 rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk powiedział nam w odniesieniu do planowanych na dzisiaj działań strażników leśnych:
– Czekamy na rozwój wydarzeń.
Tymczasem już w najbliższy weekend (17-18.06) w Białowieży i Obozie w Obronie Puszczy (powstał na prywatnym terenie we wsi Pogorzelce) działacze na rzecz ochrony puszczy organizują szereg wydarzeń.
– Pokażcie swoją obecnością, że cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym, naszym europejskim Serengeti – zachęcają do udziału organizatorzy. W obozie (każdy, kto chce może przenocować – pod własnym namiotem), „Weekend w puszczy” poprzedzą już w czwartek (15.06) warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat: „Na językach – ptasie odgłosy, ciekawostki i tajemnice”. Poprowadzi je Kamila Radzimińska-Arczak (zapisy: dlapuszczy@gmail.com; liczba miejsc ograniczona). Początek – godz. 10.
W godzinach 12-14 będzie można wziąć udział w grze obozowej: „Leśne przygody Liska”, którą także poprowadzi Kamila Radzimińska-Arczak (zagrać mogą dzieci i ekipy rodzinne). Na godz. 18 z kolei zaplanowano spotkanie z Wiolettą Smul, aktywistką która brała udział w blokadach wycinek (Walizka Cafe; ul. Gen Waszkiewicza 139A, Białowieża).
W piątek (16.06) o godz. 7.30 rozpoczną się „Ćwiczenia ze zdziwienia” – spacer ornitologiczny z Michałem Książkiem (zapisy: dlapuszczy@gmail.com; liczba miejsc ograniczona). O godz. 10 ruszy w Obozie w Obronie Puszczy „Strefa twórczego recyklingu – eko-sowy i recyklingowe karmniki”, czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi (poprowadzi je Kamila Radzimińska-Arczak; zapisy: dlapuszczy@gmail.com; liczba miejsc ograniczona). W godz. 12-14 w obozie będzie można wziąć udział w spotkaniu z Zenonem Kruczyńskim, autorem książki „Farba znaczy krew”, a w godz. 16 – 18 (także w obozie) dzieci i całe rodziny mogą zajrzeć do „Ptasiego punktu informacyjnego”, w którym gościć będzie Zuzanna Jagiełło. O godz. 19 rozpocznie się „Slajdowisko z Wajrakiem”. Przyrodnik z Teremisek, dziennikarz „Wyborczej” Adam Wajrak opowie o tym, jak puszcza radzi sobie sama, a jak bardzo nie potrzebuje leśników. Spotkanie w Białowieży (na razie miejsce nie znane).
W sobotę (17.06) ponownie przewidziano od godz. 7.30 „Ćwiczenia ze zdziwienia”. Spacer ornitologiczny poprowadzi tak jak dzień wcześniej, znany poeta i przyrodnik, uczestnik ostatnich protestów w puszczy Michał Książek (zapisy: dlapuszczy@gmail.com; liczba miejsc ograniczona). Na godz.11 przewidziano początek „Spaceru dla Puszczy” (trasa w przygotowaniu). O godz. 18 rozpocznie się w kinie „Żubr” Białowieskiego Ośrodka Kultury projekcja filmu „Przecież tu jest wszystko.” Beaty Hyży, a o godz. 20 – koncert Stanisława Soyki. Natomiast całą niedzielę (18.06) będzie można spędzić w obozie. Przewidziano poczęstunek i atrakcyjne zajęcia, spacery przyrodnicze, spotkanie i rozmowy z mieszkańcami. Szczegółowe wiadomości można znaleźć na facebookowej stronie „Weekend dla Puszczy”.
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze