- 秧damy niezw這cznego uruchomienia programu: "Puszcza Bia這wieska - le郾e dziedzictwo Europy"- apeluje pose PO Robert Tyszkiewicz. Zapowiada z這瞠nie przez Platform projektu ustawy o rekompensatach ekologicznych dla samorz康闚 na obszarach park闚 narodowych i krajobrazowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas konferencji prasowej – którą poseł Tyszkiewicz (przewodniczący PO w Podlaskiem) zorganizował wraz z działaczem tej partii pochodzącym z Białowieży Mateuszem Gutowskim – mówił o „dramatycznej eskalacji konfliktu wokół Puszczy Białowieskiej”.

Odblokować program!

Poseł Tyszkiewicz stwierdził:

– Rząd PiS swoimi działaniami doprowadził do niespotykanego konfliktu wokół Puszczy Białowieskiej. Ten konflikt jest zarówno rujnujący dla puszczy, jak i społeczności lokalnej powiatu hajnowskiego.

W związku z tym, zaapelował do ministra środowiska Jana Szyszki o zatrzymanie tego konfliktu, „bo to w jego ręku są decyzje, które mogą ten konflikt zatrzymać”. Podkreślał:

– Żądamy natychmiastowego przerwania masowej wycinki drzew w puszczy. Żądamy otwarcia wstępu do lasu dla społeczności lokalnej i turystów. Żądamy niezwłocznego uruchomienia programu: „Puszcza Białowieska-leśne dziedzictwo Europy” [składa się z trzydzieści projektów; list intencyjny sprawie jego uruchomienia w lipcu 2015 r. podpisali ówczesny minister środowiska Maciej Grabowski, leśnicy i puszczańskie samorządy – red.], programu opiewającego na 130 mln zł, który miał realizować ważne inwestycje turystyczne wokół Puszczy Białowieskiej takie, jak puszczański „Kopernik” w Hajnówce [chodzi o program wzorowany na warszawskim Centrum Nauki Kopernik – centrum przyrodniczo-leśne – red.], czy szlak spacerowy w koronach drzew w gminie Narewka i wiele innych inwestycji,, które miały podnosić atrakcyjność obszaru puszczańskiego, a jednocześnie dawać nowe miejsca pracy, nowe możliwości ekonomiczne dla społeczności powiatu hajnowskiego.

Podpisy pod kompromisem

Jak informował Tyszkiewicz, działające od niedawna przy PO Biuro Interwencji Obywatelskiej pozostaje w ciągłym kontakcie z protestującymi w puszczy i monitoruje sytuację, która ma w niej miejsce.

– Będziemy stanowczo reagować na wszelkie przejawy represji, nieuzasadnionego użycia siły albo łamania praw obywatelskich osób, które prowadzą protesty. Będziemy nieśli pomoc prawną – zapowiedział.

Poinformował, że PO przygotuje i zgłosi w Sejmie projekt ustawy o rekompensatach ekologicznych dla samorządów na obszarach parków narodowych i krajobrazowych.

– Potrzebujemy dodatkowego rozwiązania, które da dodatkowe środki finansowe samorządom, które zmagają się z ciężarem utrzymania skarbów polskiej przyrody – tłumaczył.

Jak zaznaczał wracając bezpośrednio do sytuacji wokół Puszczy Białowieskiej, konflikt wywołany przez ministra Szyszkę zmobilizował lokalną społeczność do działania, czego efektem jest – jak mówił potem Mateusz Gutowski – powstanie koalicji na rzecz puszczy, której inicjatorzy (mieszkańcy Białowieży i całego powiatu hajnowskiego) zbierają podpisy pod kompromisowym apelem dotyczącym zarówno ochrony puszczy, jak i tego, aby służyła ona ja najlepiej miejscowej społeczności.

– W tak małym społeczeństwie nie ma sensu prowadzenie sporów i dzielenie ludzi. Trzeba wypracować zdrowy kompromis, który będzie służył wszystkim – argumentował Gutowski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem