Podczas konferencji prasowej – którą poseł Tyszkiewicz (przewodniczący PO w Podlaskiem) zorganizował wraz z działaczem tej partii pochodzącym z Białowieży Mateuszem Gutowskim – mówił o „dramatycznej eskalacji konfliktu wokół Puszczy Białowieskiej”.
Poseł Tyszkiewicz stwierdził:
– Rząd PiS swoimi działaniami doprowadził do niespotykanego konfliktu wokół Puszczy Białowieskiej. Ten konflikt jest zarówno rujnujący dla puszczy, jak i społeczności lokalnej powiatu hajnowskiego.
W związku z tym, zaapelował do ministra środowiska Jana Szyszki o zatrzymanie tego konfliktu, „bo to w jego ręku są decyzje, które mogą ten konflikt zatrzymać”. Podkreślał:
– Żądamy natychmiastowego przerwania masowej wycinki drzew w puszczy. Żądamy otwarcia wstępu do lasu dla społeczności lokalnej i turystów. Żądamy niezwłocznego uruchomienia programu: „Puszcza Białowieska-leśne dziedzictwo Europy” [składa się z trzydzieści projektów; list intencyjny sprawie jego uruchomienia w lipcu 2015 r. podpisali ówczesny minister środowiska Maciej Grabowski, leśnicy i puszczańskie samorządy – red.], programu opiewającego na 130 mln zł, który miał realizować ważne inwestycje turystyczne wokół Puszczy Białowieskiej takie, jak puszczański „Kopernik” w Hajnówce [chodzi o program wzorowany na warszawskim Centrum Nauki Kopernik – centrum przyrodniczo-leśne – red.], czy szlak spacerowy w koronach drzew w gminie Narewka i wiele innych inwestycji,, które miały podnosić atrakcyjność obszaru puszczańskiego, a jednocześnie dawać nowe miejsca pracy, nowe możliwości ekonomiczne dla społeczności powiatu hajnowskiego.
Jak informował Tyszkiewicz, działające od niedawna przy PO Biuro Interwencji Obywatelskiej pozostaje w ciągłym kontakcie z protestującymi w puszczy i monitoruje sytuację, która ma w niej miejsce.
– Będziemy stanowczo reagować na wszelkie przejawy represji, nieuzasadnionego użycia siły albo łamania praw obywatelskich osób, które prowadzą protesty. Będziemy nieśli pomoc prawną – zapowiedział.
Poinformował, że PO przygotuje i zgłosi w Sejmie projekt ustawy o rekompensatach ekologicznych dla samorządów na obszarach parków narodowych i krajobrazowych.
– Potrzebujemy dodatkowego rozwiązania, które da dodatkowe środki finansowe samorządom, które zmagają się z ciężarem utrzymania skarbów polskiej przyrody – tłumaczył.
Jak zaznaczał wracając bezpośrednio do sytuacji wokół Puszczy Białowieskiej, konflikt wywołany przez ministra Szyszkę zmobilizował lokalną społeczność do działania, czego efektem jest – jak mówił potem Mateusz Gutowski – powstanie koalicji na rzecz puszczy, której inicjatorzy (mieszkańcy Białowieży i całego powiatu hajnowskiego) zbierają podpisy pod kompromisowym apelem dotyczącym zarówno ochrony puszczy, jak i tego, aby służyła ona ja najlepiej miejscowej społeczności.
– W tak małym społeczeństwie nie ma sensu prowadzenie sporów i dzielenie ludzi. Trzeba wypracować zdrowy kompromis, który będzie służył wszystkim – argumentował Gutowski.
Materia³ promocyjny partnera
Wszystkie komentarze