Przemyt niemal 360 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze KAS z Budziska. Kontrabanda warta ponad 4,5 mln. złotych ukryta była w łotewskim tirze, który zgodnie z dokumentami miał przewozić części do drzwi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli łotewską ciężarówkę z naczepą typu chłodnia. Zasiadający za kierownicą tira 33-letni Łotysz twierdził, że wiezie w niej do Irlandii części do drzwi. Mundurowi postanowili jednak sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy.

– Podczas kontroli w której uczestniczył również wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych labrador Nero okazało się, że w naczepie, za dwoma stojakami z szybami znajdują się palety z kartonami wypełnionymi papierosami – relacjonuje Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstokou.

Przemyt papierosów
Przemyt papierosów  Fot. IAS Białystok

W sumie w łotewskim tirze funkcjonariusze znaleźli blisko 360 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ok. 4,5 mln. złotych. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 7,5 mln złotych.

Funkcjonariusze wszczęli w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe. Kierowca tira został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach.

Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem