"Ścinacie dziedzictwo ludzkości", "Jeszcze puszcza nie zginęła", "Mamy prawo do lasu", "Nie tnijcie w okresie lęgowym", "Cała puszcza parkiem narodowym" - takie hasła trzymają protestujący, którzy we wtorek (13.06) od wczesnego poranka po raz kolejny blokują ciężki sprzęt w Puszczy Białowieskiej. Banery widać także po angielsku i po czesku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem do ekologów z Greenpeace Polska, fundacji Dzika Polska i przedstawicieli lokalnej społeczności dołączyli miłośnicy puszczy z Czech i Rumunii. W sumie w akcji bierze udział ponad trzydzieści osób.

Czwarta blokada w Puszczy Białowieskiej
Czwarta blokada w Puszczy Białowieskiej  Fot. Karol Grygoruk/Greenpeace

Przed szczytem UNESCO

Blokadę maszyn (harvestera i forwardera) zaczęto po 6 rano przed wjazdem do lasu, pod leśniczówką Postołowo (Nadleśnictwo Hajnówka). Maszyny otoczono taśmą z napisem „Stop wycince”, a aktywiści usiedli przy kołach maszyn. Po godz. 7 na miejscu protestu pojawili się funkcjonariusze straży leśnej i kilku policjantów.

W Puszczy Białowieskiej wycinka drzew trwa. Przyjeżdżajcie jej bronić! [REPORTAŻ DUŻEGO FORMATU]

– Zabezpieczamy głowice harvestera i uniemożliwiamy wyjazd forwarderowi. Za nieco ponad dwa tygodnie jest szczyt UNESCO, którego gospodarzem jest minister Szyszko. I to jest jeszcze większy skandal, że w tym czasie trwa wciąż masowa wycinka puszczy, tym bardziej że jest ona dokonywana w okresie lęgowym ptaków – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. – Puszcza Białowieska to skarb nie tylko Polski, ale też całej UE. To najlepiej zachowany las nizinny w całej Europie, jedyny na niżu europejskim na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego zjeżdżą tu turyści i naukowcy z całego świata.

Czwarta blokada w Puszczy Białowieskiej
Czwarta blokada w Puszczy Białowieskiej  Fot. Karol Grygoruk/Greenpeace

W Szumawie się udało

Jaromir Blaha, uczestnik blokady z Czech, nie kryje:

– Puszcza Białowieska to ostatni nizinny las naturalny Europy – dziedzictwo nas wszystkich. Nie mogę uwierzyć, że trwa jego wycinka. Mam wielu przyjaciół w Polsce i wielokrotnie odwiedzałem Puszczę, która oczarowała mnie swoim pięknem. Działam na rzecz ochrony przyrody w Czechach i brałem wcześniej udział w podobnej blokadzie wycinki w Parku Narodowym "Szumawa", gdzie wspierało nas wiele osób z Polski. Cieszę się, że mogę się teraz odwdzięczyć, chroniąc przyrodę w Polsce. W Szumawie się udało i każdego roku park narodowy odwiedzają tysiące turystów, wspierając w ten sposób lokalną ludność. Oby to samo spotkało Puszczę Białowieską.

Adam Bohdan z fundacji Dzika Polska podkreśla:

– To wstyd, że ludzie z zagranicy muszą bronić Światowego Dziedzictwa Ludzkości przed polskim ministrem środowiska, dla którego zyski ze sprzedaży drewna są ważniejsze niż zachowanie lasów naturalnych i ochrona procesów przyrodniczych.

Około godz. 15 protestujących w deszczu otoczyli strażnicy leśni. Po chwili przystąpili do legitymowania. Spisany został m.in. Adam Wajrak.

Jak powiedział "Wyborczej" Jarosław Krawczyk - rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, strażnicy otoczyli protestujących, aby zabezpieczać sprzęt, który jest własnością Lasów Państwowych.

Wczesnym wieczorem aktywiści postanowili, że będą blokować maszyny dalej - zostają tu na noc.

Za czerwoną linią. Ludzie bronią Puszczy Białowieskiej przed rzezią

Ciężki sprzęt do wycinki pracuje w Puszczy w drzewostanach ponadstuletnich i w strefach ochronnych UNESCO, w których priorytetem powinna być ochrona naturalnych procesów. Tymczasem prowadzone prace leśne służą między innymi usuwaniu martwych świerków, które według Komisji Europejskiej i ekspertów UNESCO powinny pozostać w puszczy dla zapewnienia ciągłości procesów naturalnych. Poprzednie dwie blokady (24 i 30 maja) zakończyły się po potwierdzeniu informacji o wycofaniu sprzętu z miejsc blokady. Trzecia (8 czerwca ) została przerwana brutalną interwencją policji. W tym dniu jednak okupowany harvester także nie wyjechał do pracy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  zajebista robota! mam ciężkie wyrzuty, że mnie tam z Wami nie ma :(
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jeszcze 2 tygodnie do szczytu UNESCO, dacie radę!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trzymajcie sie, nie dajcie sie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  brawo Greenpeace!! brawo obrońcy przyrody!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To smutne, że w interesie nas wszystkich walczy garstka zapaleńców. Nie rozumiem tego dzikiego zapału rządu do niszczenia drzew. Rząd który ma usta pełne frazesów, tak na prawdę dopuszcza się ZDRADY NARODOWYCH INTERESÓW. Puszcza to nasze dziedzictwo narodowe. Rząd pokazuje jak bardzo jest antypolski. Co jeszcze rząd ma zrobić żeby to dobitnie pokazać? Jak tak dalej pójdzie to może tak służby podległe rządowi zaczną niszczenie np rękopisów dzieł Chopina? Kto wie co im przyjdzie do głowy w tym zapale niszczenia polskiego dorobku....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dziękuję Wam obrońcy naszych płuc!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Użyć piSS i pogonić ekologów! Tu chodzi o interes krzyżacki: wyciąć zielone płuca Polski, smogiem wytruć/zabić jak największą część Polaków. Zamiast na emerytury - dać więcej szmalu panom w czerni ..no i nie dać im starcy czekać za długo na pokropek. Ksiądz jak to chłop ma jaja i też chce pożyć www.molendiep.pl
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trzymajcie się!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0