Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał w poniedziałek (12.06) na ręce rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adama Krętowskiego czek na 131,6 mln zł dofinansowania z RPOWP na lata 2017- 2020. Za dotację uczelnia będzie realizowała projekt "Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej (CBI PLUS)".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To historyczny moment – podkreślał, w rozmowie z portalem wrotapodlasia.pl, marszałek Jerzy Leszczyński. I dodawał : – Mam nadzieję, że stanie się siłą napędową dla rozwoju badań medycznych w naszym regionie, a po jego realizacji Białystok stanie się potęgą nie tylko w zakresie badań, ale i rozwiązań medycznych dla dobra naszych pacjentów.

– Nie jest to jedyny projekt, jaki otrzymuje dofinansowanie, ale jest to projekt kluczowy, o wyjątkowym wymiarze, wrażliwy społecznie. I co ważne, projekt, który w przyszłości będzie zarabiać – zauważał wicemarszałek Maciej Żywno.

Projekt o wartości 188 mln zł (dofinansowanie z RPOWP – 131,6 mln zł) został ujęty w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa podlaskiego jako jeden z kluczowych projektów.

Jest kontynuacją projektu, który został zrealizowany w ramach RPOWP na lata 2017-2020 („Unowocześnienie aparatury badawczej jednostek Centrum Badań Innowacyjnych PLUS”, wartość 34,8 mln zł, dofinansowanie 29,6 mln zł).

AGNIESZKA SADOWSKA

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest to inwestycja, czujemy powagę odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. I nie chodzi tylko o Uniwersytet medyczny, ale i przedsiębiorców, z którymi współpracę chcemy w ramach projektu podjąć. Oczywiście wierzymy, że nam się uda – powiedział rektor UMB Adam Krętowski i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do podpisania umowy.

W ramach projektu CBI PLUS powstanie Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego, Centrum Gromadzenia i Transmisji Danych, Laboratorium Nutraceutyczne, Biobank Onkologiczny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem