To już pewne - mieszkańcy Białegostoku nie mają sobie równych w hojności. W ramach kampanii Kilometry Dobra zebrali tyle złotówek, że miasto obroniło tytuł Mistrza Świata w Dobroci. Co ważne, wynik przełoży się na realną pomoc - remont ośrodka terapii uzależnień Metanoia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Taka sytuacja – podwójnego zwycięstwa – zdarza się pierwszy raz, co tym bardziej nas cieszy – mówi Bogumiła Maleszewska, rzeczniczka prasowa Caritas Archidiecezji Białostockiej. Podkreśla, że wywalczony tytuł nie należy się organizacji, ale właśnie miastu i jego mieszkańcom, którym Caritas z całego serca dziękuje.

W Kilometrach Dobra brało udział ponad 40 miast, kampania trwała trzy miesiące, a jej wielki białostocki finał w poprzedni weekend zgromadził tłumy na placu przed Teatrem Dramatycznym. Wolontariusze pracowicie przyklejali złotówki na taśmę klejącą. Każdy metr tworzył 44 zł. Wieczorem wszyscy bawili się na potańcówce pod lampionami.

finał kampanii 'Kilometry Dobra' pod Teatrem Dramatycznym
finał kampanii 'Kilometry Dobra' pod Teatrem Dramatycznym  AGNIESZKA SADOWSKA

Prawie 275 tys. złotówek

Teraz przyszedł czas na oficjalne podsumowanie: udało się!

Caritas Archidiecezji Białostockiej w akcji brał udział po raz czwarty. Przed rokiem zebrał największą sumę w kraju – 217 tys. 635 złotówek, czyli dokładnie 4 946 Metrów Dobra. Na podobny wynik liczyli organizatorzy i tym razem. Ale okazało się, że jest jeszcze lepszy, a poprzeczka na przyszły rok – zawieszona jeszcze wyżej.

Tegoroczny wynik to: 274 443 złotówek, czyli 6 237,36 Metrów Dobra. W całej Polsce zbudowano ponad 18 Kilometrów Dobra, co wprawdzie wystarczyło na pobicie rekordu Guinessa, ale rokuje bardzo obiecująco.

Białostocki finał to oczywiście nie była jedyna zbiórka. Wolontariusze, przede wszystkim ze szkolnych kół Caritas, kwestowali do puszek, np. w galeriach handlowych. W akcję zaangażowało się ponad 50 szkół i przedszkoli, ponad 100 parafii, firmy, instytucje. Pomogło kuratorium oświaty oraz departamenty białostockiego magistratu: edukacji oraz kultury.

Remont ośrodka terapii uzależnień Metanoia
Remont ośrodka terapii uzależnień Metanoia  Fot. Bogumiła Maleszewska

Potrzeba miliona, by Metanoia przetrwała

Wszystkie wysiłki Caritas, tak z akcji Kilometry Dobra, jak i z wszystkich innych, ukierunkowane są na uratowanie Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia. To jedyna placówka na Podlasiu, która zajmuje się leczeniem uzależnień dzieci już od 13. roku życia. Ma świetne wyniki, jest naprawdę skuteczna.

Ośrodek walczy o przetrwanie, bowiem bez generalnego remontu nie mógłby dalej funkcjonować. Zmienione przepisy wymusiły dostosowanie budynku przede wszystkim pod kątem przepisów przeciwpożarowych. Na remont potrzeba miliona złotych. Na szczęście termin na dostosowanie został wydłużony i Caritas ma jeszcze czas do końca roku.

Nie do poznania

Remont już ruszył pełna parą i wychowankowie ośrodka, przeniesieni tymczasowo do budynku obok (CIS), z trudem rozpoznają swój drugi dom. Wygląda jak wydmuszka.

– Wyburzone zostały już ściany, trwa odkrywanie konstrukcji nośnej i przygotowania do wymiany instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, a także do wzmocnienia konstrukcji – relacjonuje Bogumiła Maleszewska. – Z istotnych prac, przed nami jeszcze wymiana dachu, dobudowanie klatki, przebudowa hydroforni, wzmocnienie stropów i ścian, obłożenie płytami ogniotrwałymi, a także wyposażenie od nowa pokoi.

Do końca roku Caritasowi z przeróżnych akcji udało się zebrać około pół mln zł. Teraz, pod podsumowaniu Kilometrów Dobra okazuje się, że jest już blisko 800 tys. Wciąż brakuje ponad 200 tys. zł. Na pewno Caritas nie skapituluje – będzie planował kolejne akcje i nagłaśniał problem tego bardzo ważnego, niosącego pomoc ośrodka. Choćby za tydzień zaplanowany jest bieg charytatywny.

Remont ośrodka terapii uzależnień Metanoia
Remont ośrodka terapii uzależnień Metanoia  Fot. Bogumiła Maleszewska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem