Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już chyba znak naszych czasów, że za przyrodą wstawiają się zwykli ludzie, a czasem – jak to jest w przypadku Puszczy Białowieskiej – bronią jej nawet fizycznie, szarpani przez policję.

Zainterweniowali także mieszkańcy osiedla Białostoczek. Piszą do naszej redakcji:

– Piękne, stare drzewa są usuwane, a na ich miejsce nie są sadzone kolejne.

Czytelniczka informuje: – Kilkanaście dni temu wycięto kwitnący kasztanowiec tuż przy moim bloku [Białostoczek 7 – red.], pomimo tego, że trwa sezon lęgowy. Drzewo nie było chore, kwitło i miało liście. Administracja planuje wycinkę kolejnych 13 drzew tuż pod moimi oknami. Jestem przerażona faktem, że tak piękne osiedle jak Białostoczek jest regularnie demolowane i pozbawiane swojej największej zalety, czyli zieleni. Wszystko przez bezmyślną politykę administracji osiedla.

Wycinka na BiałostoczkuWycinka na Białostoczku Fot. Archiwum prywatne

Białostocki magistrat potwierdza, że w 2017 roku Urząd Miejski w Białymstoku wydał Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej zezwolenia na usunięcie 11 drzew rosnących na Białostoczku. Ale jednocześnie odmawiając zezwolenia na usunięcie 12 drzew.

Urzędnicy tłumaczą, że w większości przypadków wydane zezwolenia dotyczyły złego stanu zdrowotnego drzew lub – jak było m.in. w przypadku ul. Białostoczek 7 – zagrożenia bezpieczeństwa mienia.

– System korzeniowy kasztanowca rosnącego przy ul. Białostoczek 7 uszkadzał sieć kanalizacji deszczowej, powodował jej niedrożność, na potwierdzenie czego została przedstawiona ekspertyza – wyjaśnia Kamila Busłowska z departamentu komunikacji społecznej. – Należy także wspomnieć, że na terenie spółdzielni możliwe były i są wycinki drzew, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie, tj. drzew, których obwód pnia zmierzony na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm lub 100 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowców, robinii akacjowych, klonów jesionolistnych i klonów srebrzystych).

Wycinka na BiałostoczkuWycinka na Białostoczku Fot. Archiwum prywatne

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.