O nowych ogniskach ASF na terenie województwa podlaskiego poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Zarażone świnie znaleziono w powiecie monieckim. Z kolei w powiecie siemiatyckim wirus stwierdzono u dzików. To pierwsze przypadki od lutego bieżącego roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W gminie Trzcianne, w powiecie monieckim ASF wykryto u dwóch świń. To małe gospodarstwo, gdzie zwierzęta hodowano na własne potrzeby. W tym miejscu wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W przypadku dwóch dzików, ASF stwierdzono u padłych zwierząt i jednego odstrzelonego. W pierwszym przypadku, padlinę znaleziono w pobliżu miejscowości Osłowo (gmina Mielnik, powiat siemiatycki), w odległości około 16 km od granicy polsko – białoruskiej. Drugiego padłego dzika znaleziono również w powiecie siemiatyckim, w pobliżu miejscowości Kajanka.

Następny przypadek ASF stwierdzono u dzika odstrzelonego w okolicy Werpola w gminie Nurzec-Stacja.

Z szacunkowych danych – podawanych przez Lasy Państwowe – wynika, że w Polsce na terenach leśnych żyje ok. 230 tys. dzików.

Od lutego 2014 roku potwierdzono w Polsce 338 przypadków ASF u dzików oraz 28 ognisk tego wirusa u świń.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem