Młodzi artyści z Gruzji, Słowacji, Polski i Litwy wezmą udział w białostockiej edycji międzynarodowego projektu Brave Kids 2017. W mieście pojawią się 17 czerwca i zamieszkają u rodzin, które cały czas mogą się zgłaszać. Grupą artystyczną, na którą warto zwrócić uwagę jest m.in. Good Romani Fairy Kesaj, czyli uzdolnione romskie dzieci z koszyckiego blokowiska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uczestników projektu Brave Kids, łączą nie tylko trudne warunki życiowe, ale przede wszystkim talent i pasja. Przyjadą do Polski z całego świata, z 17 krajów i 5 kontynentów. Już za tydzień pojawią się w sześciu polskich miastach – po raz pierwszy również w stolicy Podlasia.

 

Wśród uzdolnionych dzieci, które przyjadą do naszego miasta w ramach tegorocznej edycji projektu Brave Kids jest m.in. grupa ze Słowacji, prowadzona przez Fundację Good Romani Fairy Kesaj. W jej skład wchodzą dzieci z koszyckiego blokowiska Lunik IX, zwanego „największym romskim gettem w Europie"

– Dzieci te mają ekstremalnie trudne dzieciństwo – mówi Łukasz Szczepański, koordynator projektu. – Ubóstwo i bardzo złe warunki życiowe niestety są ich codziennością. Ich rodziny często są zadłużone, żyją bez wody, ogrzewania i nadziei na zmiany. Dzięki działalności artystycznej mają szansę odmienić swoje życie. W tym roku już po raz drugi wezmą udział w Brave Kids. Po ostatnim pobycie zyskały mnóstwo energii i wiary w to, że dzięki pracy i pielęgnowaniu talentu, mogą odmienić swoje życie.

Grupa Good Romani Fairy Kesaj przygotuje spektakl muzyczny prezentujący język, kulturę i tradycję romską. W tym roku do Białegostoku przyjedzie również gruzińska grupa Zahessi 5, której członkowie grają na tradycyjnych narodowych instrumentach, Zespół Folklorystyczny Seltinis z Litwy oraz polski zespół Rideto z Domu Dziecka w Krasnem.

Piknik integracyjny, zaplanowano na 18 czerwca, na terenie Domu Dziecka w Krasnem. Z kolei spektakl finałowy odbędzie się 30 czerwca w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Organizatorami Brave Kids w Białymstoku są: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK i Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem