Czwartek przyniósł dwa dobre powody do radości i wyjścia z domu. Caritas zorganizował IV Olimpiadę Sportową Osób Niepełnosprawnych oraz integracyjne spotkanie wolontariuszy w podziękowaniu za ich pracę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz czwarty organizuje Olimpiadę Sportową Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Wyjdź z domu”. Zawody zaczęły się dziś rano w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3. W olimpiadzie bierze udział około 90 zawodników z 10 ośrodków. To podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy zlokalizowanych na terenie województwa.

Olimpiada przebiega pod hasłem „Sport, Integracja i Wspólna Zabawa”. Głównym jej celem jest wspieranie aktywności i integracji społecznej osób niepełnosprawnych, jest to sposób na zapobiegnie zjawiskom marginalizacji i stygmatyzacji

społecznej.

Poczucie własnej wartości

Osoby niepełnosprawne często czują się samotne, wyizolowanie, brak im chęci lub motywacji do uczestniczenia w życiu społecznym. Czasami unikają bliskich kontaktów ze społecznością lokalną (np. z sąsiadami) ze względu na brak samoświadomości w obszarze swoich możliwości i niską samoocenę. Obawiają się wchodzenia w relacje społeczne i poruszania się w świecie „zewnętrznym”.

– Olimpiada daje możliwość wykazania się własnym potencjałem. Podnosi poczucie własnej wartości i samooceny. Wysiłek fizyczny daje radość, odprężenie, rozładowanie stresów i naturalnych agresji. Wydarzenie przyczynia się do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, prezentuje ich możliwości – tłumaczy Krzysztof Urbańczyk.

Zawodnicy startują w takich konkurencjach jak: tor przeszkód, strzał do bramki z opaską na oczach, rzut piłką lekarską do tyłu, sztafeta, skok w dal, „sadzenie ziemniaków”.

Projekt „Wyjdź z domu” jest finansowany przez prezydenta miasta Białegostoku.

Bez nich nic by się nie udało

Także dziś wolontariusze szkolnych kół Caritas bawią się w Parku Linowym w Fastach. Spotkanie ma charakter integracyjny i jest podziękowaniem za całoroczną pracę na rzecz potrzebujących.

– W roku szkolnym jest wiele akcji, które mogą być realizowanie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. To dzięki ich pomocy Caritas realizuje Zbiórki Żywności, akcję Zostań Honorowym Dawcą Dobroci, czy Kilometry Dobra – mówi Marzena Grodzka, koordynatorka wolontariatu białostockiej Caritas.

W planach: gry i zabawy, ognisko, trasy na linach do pokonania oraz poczęstunek. W spotkaniu bierze udział

ponad 200 wolontariuszy z 17 Szkolnych Kół Caritas.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem