Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zespół Besos, w skład którego wchodzą: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk (Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej) opracował innowacyjne narzędzie, którego zadaniem jest przekazywanie wiadomości-przypominajek.

– W odróżnieniu od innych tego rodzaju urządzeń, przekazuje ono zostawioną wiadomość dopiero wtedy, gdy użytkownik znajduje się bezpośrednio obok niego – tłumaczy Dorota Sawicka, rzecznik Politechniki Białostockiej.

Drugą drużyną z Politechniki Białostockiej, która walczyła o główną nagrodę, jest zespół Confee, reprezentowany przez: Sławomira Grycuka (Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej), Ewelinę Antoniuk (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej) i Pawła Antoniuka (Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej). Opracowana przez nich aplikacja ma umożliwić komunikację osób niesłyszących z otoczeniem przy użyciu urządzenia, na przykład typu Kinect.

– Swój projekt kierujemy do osób niesłyszących, ich pracodawców oraz wszystkich, którzy mają z nimi kontakt. Zaletą naszego rozwiązania jest to, że może ono tłumaczyć język migowy na tekst oraz mowę i odwrotnie – dodają przedstawiciele zespołu Confee.

Studenci konsultowali swój projekt z QBN Fund, SkryBotem, Microsoftem oraz Stowarzyszeniem Osób Niesłyszących „Migiem".

– Jury podkreśliło, że interdyscyplinarny zespół z Białegostoku zaprezentował najciekawszy, a zarazem najtrudniejszy do tej pory projekt prezentowany w konkursie – dodaje Sawicka.

Drugie i czwarte miejsce Politechniki Białostockiej

Finał konkursu ABB IT Challenge, podczas którego studenci prezentują przygotowane projekty odbył się w Krakowie w siedzibie firmy ABB. Członkowie jury oceniali jakość przygotowanej prezentacji konkursowej, aspekt technologiczny projektu i jego funkcjonalność, plan marketingowy oraz poprawność odpowiedzi na zadawane pytania.

Zwycięska drużyna HomU z Politechniki Łódzkiej otrzymała 25 tysięcy złotych. iPady Air 2 za zajęcie drugiego miejsca otrzymał zespół Besos z Politechniki Białostockiej. Zespół Confee za zajęcie czwartego miejsca otrzymał Google Chromecast II.

Konkurs ABB IT Challenge jest organizowany już po raz dziesiąty i co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań.

– Dajemy studentom szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Pokazujemy, że praca w IT to nie tylko tworzenie kodu, ale też nawiązywanie relacji w zespole, odpowiedni podział zadań, czy umiejętność sprzedawania swoich pomysłów. Chcemy, aby konkurs rozwijał nie tylko kompetencje techniczne, ale był też okazją do networkingu i integracji – mówi Robert Banet, koordynator ABB IT Challenge.

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.