Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dni Białegostoku będą odbywały się w dniach 23-25 czerwca, ale już wcześniej jest kilka wydarzeń, które wpisują się w ich program, jak choćby Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” – już od 16 czerwca.

– W organizację święta naszego miasta włączyły się m.in. miejskie instytucje kultury i sportu, ale też inne placówki, jak Archiwum Państwowe, a także Uniwersytet w Białymstoku, dlatego program jest bardzo bogaty. Zapraszam wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w ciekawych imprezach – zachęcał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku podczas konferencji prezentującej wydarzenia.

DOKŁADNY PROGRAM DNI MIASTA BIAŁEGOSTOKU

Spacer po Parku Starym i tańce na kampusie

Obchody Dni Miasta rozpoczną się już w piątek – 23 czerwca jeszcze przed południem – spacerem historyczno-przyrodniczym „Kwiatki z historią” po Parku Starym im. księcia Józefa Poniatowskiego organizowanym przez Centrum Ludwika Zamenhofa. W planie są dwa takie oprowadzania (godz. 11 i 13 w piątek, i dwa o tych samych porach w sobotę). Obowiązują wcześniejsze zapisy, bo ilość miejsc w grupie jest ograniczona do kilkunastu osób.

Muzeum Wojska tego dnia otworzy plenerową wystawę „Moja Galeria to ulica” przy ul. Młynowej 2. Z kolei Studium Wokalno-Aktorskie zaprosi na koncert „C'est La vie” z udziałem solistów tej szkoły. Program w reżyserii Wojciecha Szelachowskiego oparty jest o utwory Andrzeja Zauchy.

W tym roku Dni Miasta obejmą także kampus uniwersytecki przy ul. Ciołkowskiego, ponieważ uczelnia świętuje 20-lecie istnienia i jej władzom zależało, by włączyć się także w miejskie obchody z tym jubileuszem. Na terenie kampusu wystąpi raper Michał „Cira” Ciruk z utworami z płyty „Pocztówki z miasta B.", potem zaś będzie potańcówka z zespołem Whitestok, a nawet okazja do piknikowania i grillowania.

Dni dworskie z balonem i historia ciekawej białostoczanki

W sobotę (24 czerwca) na dziedzińcu pałacu Branickich Dom Kultury „Śródmieście” planuje imprezę „Dni Dworskie – Gryfiada Branickich”. Będzie musztra paradna z udziałem rekonstruktorów, koncerty muzyki dawnej i Akademickiej Orkiestry Barokowej z Wrocławia. Wieczorem w niebo poleci niesamowity balon typu Montgolfier.

W kinie Forum tego dnia będzie można obejrzeć spektakl „Alicja po drugiej stronie lustra” Teatru Papahema.

Z kolei Galeria im. Sleńdzińskich szykuje już wernisaż wystawy „Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücke", o niesamowitej, nieco zapomnianej białostoczance.

– Była projektantką mody, dziennikarką, artystką i graficzką, jedną z najważniejszych Polek mieszkających w Berlinie Zachodnim. To także osoba, który stworzyła w Berlinie salon artystyczny, ale też dawała schronienie uciekinierom – wylicza Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor galerii.

Projekt na temat Heleny Bohle-Szackiej wejdzie do dwóch przestrzeni. Artystki Zuza Golińska i Daria Malicka tworzą już instalację „Butik” w dawnej Telimenie, gdzie dziś jest salon wystawowy galerii. To istotne miejsce, bo białostocka projektantka tworzyła Telimenę. Drugim miejscem będzie galeria fotografii przy ul. Wiktorii 5. Miejsce będzie ustylizowane na willę Heleny Bohle-Szackiej, która także mieszkała w drewnianym domu, tyle, że przy ul. Jurowieckiej. Wystawie towarzyszą również promocja książki, na Bojarach powstanie też mural.

Ewa Bem Ewa Bem  CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Koncerty na Rynku Kościuszki

Zazwyczaj podczas Dni Miasta największa publikę przyciągają koncerty. Na Rynku Kościuszki tym razem usłyszymy hity z lat 80-tych jak „Forever young” i „Big in Japan”.

– Na Rynku Kościuszki wystąpi zespół Alphavill, a wcześniej młoda grupa BeMy, której popularność przyniósł występ w programie „Must be the music” – zaprasza Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, który koordynuje te koncerty.

Koncertowa będzie także niedziela. W kinie Forum, po uroczystym wręczeniu Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku wystąpi Ewa Bem z zespołem. Prezydent podkreśla, że impreza nie jest tym razem organizowana na Plantach, ponieważ wielokrotnie trzeba było ją przenosić ze względu na deszcz. Wstęp na ten koncert jest bezpłatny, wejściówki będzie można odbierać od 19 czerwca w kasie kina.

Niedziela zacznie się jednak Białostockim Jarmarkiem Świętojańskim na Rynku Kościuszki.

– Już zgłosiło się 70 wystawców, a planujemy, by było maksymalnie 100 stanowisk, wydłużamy też imprezę do godz. 16 – zapowiada Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Muzeum Wojska na Dni Miasta planuje imprezę „Zwierzęta w mundurach!". Będzie pokaz koni wojskowych i psów w służbach mundurowych, a nawet sokoły i gołębie – to wszystko przy ul. Kilińskiego. Blisko, bo w niecce po stawie na terenie rezydencji Branickich w niedzielę będzie druga potańcówka (w godz.17-19).

W programie jest także festyn rodzinny „Bezpieczne wakacje” na Dojlidach. Archiwum Państwowe przygotowuje wystawę „Białostocki drugi obieg wydawniczy 1980-1989”.

Wśród atrakcji towarzyszących jest festiwal orkiestr dętych, rajd zabytkowych aut Moto-Retro czy nocny turniej siatkówki plażowej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.