Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drezynownia przy Wiatrakowej 36 (wylot) to garaż drezyn kolejowych, która od ośmiu lat zamienia się w tętniące muzyką miejsce. A to za sprawą PODKoffY, którą wymyśliła ekipa ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze i współtwórcy zespołu Czeremszyna – Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirek Samosiuk. Na pomysł przystała Sekcja Eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych PKP i tak impreza stała się elementem Dni Techniki Kolejowej – ogólnopolskiej imprezy organizowanej przez PKP. I łączy piknik kolejowy z koncertami. Najróżniejszymi. W drezynowni zagrali już m.in. Tymon Tymański i Transistors, Wojciech Waglewski, Fisz, Emade, Ray Wilson, Mirosław Czyżykiewicz, Antonina Krzysztoń, Todar i wielu innych. Miejsce ma charakter, poza dobrą muzyką tworzy go nawet zapach kolejowych smarów.

Przejedź się Warszawą 223

Tym razem drezynownię wypełni folk, rock i piosenka autorska. W piątek (9.06) zapowiada się klimatyczny wieczór. Koncerty zaczną się o godz. 17.30 i potrwają zapewne do 22. Bezpłatne wejściówki od kilku dnia można zdobyć (na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy) m.in. w siedzibie białostockiej Gazety Wyborczej, bialystokonline.pl, Radia Akadera, Radia Białystok, Radio Racja.

Ale PODKoffA zacznie się już w piątek od rana, podobnie jak w poprzednich latach – działaniami w ramach Dni Techniki Kolejowej.

W Sekcji Eksploatacji przy ul. Wiatrakowej 36 w godz. 10-13 będzie można obejrzeć sprzęt ratownictwa technicznego, pojazdy i maszyn torowych oraz straży pożarnej i policji, a także najdziwniejsze pojazdy. M.in. maszyny szynowo-drogowe Unirooler i Unimog, dźwig kolejowy z wagonem załogi, odśnieżarki, drezynę inspekcyjną Warszawa 223 czy ręczną drezynę typu DL.

Chętni będą mogli się przejechać Warszawą 223. Zaplanowano też sporo konkursów, pogadanek na tematy związane z bezpieczeństwem na kolei, pokaz tresury psa Straży Ochrony Kolei.

W samej drezynowni, poza koncertem zaplanowano wystawę fotograficzną „Święte kąty Podlasia” Tomasza Poskrobko. W tym samym czasie sporo kolejowych tajemnic rozjaśnią pasjonaci kolei z Kolejowego Podlasia. W muzeum przy sali szkoleń Podlaskich Linii Kolejowych (ul. Kolejowa 26) pokazywać będą i opowiadać o eksponatach kolejowych „Różne historie kolei”.

W sobotę o godz. 14 Czeremszyna da drugi koncert – w Białowieży Pałac. Wstęp także bezpłatny.

Zespoły:

Sztywny Pal Azji

Kapela dla wielu kultowa, kojarząca się ze wspaniałymi czasami Jarocina i ożywczej Harcerskiej Listy Przebojów w Trójce. Sztywny Pal Azji pod koniec lat 80. produkował przebój za przebojem i choć minęło sporo czasu, ich melodyjne rockowe kawałki dla dzisiejszych 40-latków to nostalgiczny powrót do przeszłości. Kto nie zna takich utworów jak melodyjne „Nasze reggae", dynamiczną „Wieżę radości, wieżę samotności...", „Spotkanie z...", „Nieprzemakalnych...” czy „Póki młodość w nas...". Ich debiutancka płyta „Europa i Azja” okazała się jedną z najlepszych płyt rockowych lat 80-tych. Później zespół nieco stracił impet, zmieniał się z czasem jego skład, ale jego miejsce na rockowym rynku muzycznym nadal było ważne. Utwór „Wieża radości, wieża samotności” nieustannie jest przywoływany we wszystkich zestawieniach przebojów wszech czasów. A w 2014 roku uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki.

Raz Dwa Trzy

Dobry tekst, refleksja, świetna muzyka. To zespół, którego przedstawiać nie trzeba. Dowodzi nim jeden z najlepszych tekściarzy polskich – Adam Nowak, obdarzony też charakterystycznym głosem nie do podrobienia. Zespół wypracował własny styl, ale też chętnie sięga po eksperymenty i odnosi na tym polu sukcesy, czego dowodem jest choćby płyta z własnymi interpretacjami piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej (skądinąd to właśnie dzięki temu zespołowi powróciła moda na jej piękne teksty) czy piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Z entuzjazmem o zespole wypowiadają się m.in. Wojciech Waglewski, Wojciech Młynarski czy Lech Janerka. Zespół na rynku jest już ponad ćwierć wieku, na koncie ma wiele albumów studyjnych, krążki koncertowe, a także wspólny występ z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.

Czeremszyna

Wszystko już napisano o naszej folkowej muzycznej wizytówce. Gospodarze wieczoru – niespożyta Czeremszyna, zwana przez nich samych czule: „Podlaską Hodowlą Muzyki Żywej", za chwilkę będzie obchodziła 25-lecie, a tyle w niej energii, autentycznej pasji grania i radości, że innych mogłaby nimi obdzielić, a im jeszcze by zostało. Jak zaczyna się koncert tej wieloosobowej kapeli, to nie ma zmiłuj – mimo że się ciągle grzecznie siedzi – nogi chodzą do tańca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.