Klaster Obróbki Metali wraz z kilkunastoma firmami i partnerami zaprezentują swoje innowacyjne produkty i usługi podczas tegorocznych Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting. Odbędą się one 6-9 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku Klaster jest partnerem tej imprezy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Targi te są wyjątkowym w Polsce wydarzeniem dla przemysłu, licznie odwiedzanym przez przedstawicieli zakładów produkcyjnych z kraju i zagranicy. Do grona wystawców należą firmy oferujące usługi podwykonawcze, natomiast zwiedzającymi są producenci poszukujący nowych dostawców.

Wspólna reprezentacja

Subcontracting to specjalne targi dla podwykonawców przemysłowych, które odbywają się razem z największymi w Polsce targami nowoczesnych technologii przemysłowych ITM Polska, targami 3D Solutions oraz Targami Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog. Targowy kwartet tworzy profesjonalną platformę prezentacji wszystkich etapów produkcji przemysłowej i stwarza możliwość nawiązania perspektywicznych kontaktów biznesowych. Wydarzenia te, dzięki szerokiemu spektrum prezentowanej przez wystawców oferty oraz towarzyszącemu im programowi konferencji i spotkań B2B, przyciągają duże grono specjalistów. W roku ubiegłym liczba zwiedzających wyniosła łącznie 17 500 profesjonalistów, a swoje usługi prezentowały m.in. przedsiębiorstwa z Bułgarii, Estonii, Litwy, Polski, Niemiec i Portugalii.

– Na targach w Poznaniu zadebiutowaliśmy w 2016 roku – mówi Janusz Poulakowski, dyrektor Biura KOM. – Byliśmy zadowoleni z udziału w imprezie, frekwencji i potencjalnych klientów. Mieliśmy rozmówców nie tylko z Polski, ale także Francji, Szwajcarii, Niemiec, Litwy i Białorusi.

Na wspólnym stoisku, złożonym z czterech „wysp”, wystąpią: Klaster Obróbki Metali, Malinex, Darmet, Zakrem, Technology Applied, Roztocze, AC SA, Ferrox, A+ Ceramics, Demex, Agwo Serwis, Alex, White Hill, Jobimet, Faber, Budrad, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Politechnika Białostocka. Wystawa będzie rozmieszczona w taki sposób, by należeć do najbardziej widocznych i zaakcentowanych. Warto zaznaczyć, że podczas zeszłorocznej edycji targów prezentacja Klastra zajmowała 18 metrów kwadratowych. W tym roku będzie to około 200. Wyjazd odbywa się przy wsparciu merytorycznym i finansowym urzędu marszałkowskiego miasta.

Partner targów

Ponieważ KOM został partnerem merytorycznym i strategicznym tegorocznych targów, przysporzy to zrzeszonym w nim firmom szereg korzyści. Poza specjalnymi warunkami udziału w wydarzeniu, zbiorczej ekspozycji firm Klastra w wyróżniającej się aranżacji i lokalizacji, członkowie mają możliwość zaprojektowania treści panelu seminariów i warsztatów.

– Z tej okazji przygotowujemy Speaker’s Corner, poświęcony działaniom i procesom związanym z konsolidacją i wzrostem konkurencyjności polskiej branży podwykonawstwa i kooperacji – zapowiada Janusz Poulakowski. – Klastrowicze będą także mogli wziąć udział w spotkaniach B2B z polskimi i zagranicznymi kooperantami.

W strefie Speaker's Corner odbędzie się cykl fachowych warsztatów, dyskusji oraz seminariów. Poruszone zostaną takie zagadnienia, jak np. konsolidacja polskiej branży metalowo-maszynowej, nowe trendy w podwykonawstwie, współpraca nauki i biznesu w praktyce, konkurencyjność polskiego przemysłu, finansowanie biznesu i inne.

– Tegoroczna edycja Subcontracting jest organizowana w partnerstwie z KOM. Nasz potencjał został dostrzeżony i doceniony. Firmy skupione w Klastrze na co dzień często konkurują ze sobą, ale współpracują również przy wymianie technologii, poszukiwaniu nowych rynków zbytu na swoje produkty, wspólnej promocji potencjału czy pozyskiwaniu funduszy na rozwój. Tworzymy zatem swoistą „Inteligentną Super Fabrykę 4.0” – tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu KOM. – Nasze przedsiębiorstwa nie mają się czego wstydzić, posiadają ogromny potencjał, a ich parki maszynowe należą do najnowocześniejszych na świecie.

To zresztą to kolejna znacząca impreza w tym roku, na której zobaczymy prezentację Klastra Obróbki Metali oraz zrzeszonych w nim podmiotów. W kwietniu grupa firm ze wschodniej Polski z branży metalowo-maszynowej wzięła udział w targach Hannover Messe 2017.

Klaster Obróbki Metali obecnie liczy ponad 90 podmiotów (firm i partnerów strategicznych – uczelnie samorządy, parki technologiczne, instytucje około biznesowe). Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach członkowskich przekracza 7600 osób, roczny przychód firm klastrowych plasuje się na poziomie przeszło 1,6 mld zł, z czego eksport stanowi 40 proc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem