Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plan obejmuje kwartały między ulicami Świętojańską, Jana Klemensa Branickiego, Piastowską, Bolesława Chrobrego, Fryderyka Chopina, Stanisława Staszica i św. Wojciecha. Wewnątrz znajduje się przede wszystkim zespół bloków wielorodzinnych składających się na osiedle Piasta. Ale – jeśli dobrze się przyjrzeć – są tu też tereny do zabudowy czy przekształceń.

W narożniku ulic Branickiego i Świętojańskiej planiści widzą usługi. W rachubę wchodzi tu stworzenie pierzei w miejscu rozebranej kamienicy (dziś w jej miejscu jest parking). Narożnik Świętojańskiej i Warszawskiej to już mieszkaniówka z usługami. Wysokość nowej zabudowy to odpowiednio maksymalnie 18 i 16 metrów. Przy ulicy Chopina z kolei realizowana miałaby być mieszkaniówka jednorodzinna, tu też jest miejsce na zieleń i parkingi. W planie pojawia się też jeszcze jedna zmiana – przebicie ul. św. Wojciecha aż do Bolesława Chrobrego.

Mieszkaniówka wielorodzinna miałaby powstawać na rogu Warszawskiej i Piastowskiej (od strony bloków „trójek” z ulicy Piastowskiej). To możliwe jest budowanie bloków o wysokości 12-16 metrów. Jedynie na samym rogu możliwe jest podniesienie wysokości do 21 metrów.

Ochroną obejmuje kilka zabytków ewidencyjnych. Są to domy przy Warszawskiej 56, Warszawskiej 67/1, Chopina 1, Chopina 11 oraz Staszica 2. Konserwator chce, by zachować ich wysokości, kąty nachylenia dachu, wielkość i rozmieszczenie okien i drzwi oraz detal zewnętrzny. Nie pozwala na docieplanie od zewnątrz oraz zabudowę balkonów.

To nie koniec! Uznanie zdobyło całe, rozplanowane osiedle bloków. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek w mieście – wcześniej ochroną objęto przecież choćby osiedle Tysiąclecia. W przypadku tej części osiedla Piasta są to zespół wieżowców przy Warszawskiej 76 i 78 oraz Branickiego 25, 27 i 29 a także bloki pięciokondygnacyjne przy Warszawskiej, Piastowskiej, Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha. Tu należy zachować m.in. wysokości budynków, wielkości i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych a także utrzymać zharmonizowaną kolorystykę – stonowaną, maksimum 3 kolory na jednej elewacji. Zachowane mają być też budynki usługowe oraz oświatowe.

Z projektem planu można zapoznać się do 14 czerwca (siedziba Departamentu Urbanistyki przy ul. dr Ireny Białówny 11). Uwagi do projektu planu można zgłaszać do 28 czerwca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.