Jezdnie, ścieżki rowerowe i tor przeszkód dla jednośladów. A do tego m.in. przejazd kolejowy, specjalne oznakowanie i sygnalizacja świetlna. Tak wygląda białostockie miasteczko ruchu drogowego. Powstało przy ul. Stromej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasteczko ruchu drogowego (o powierzchni ponad 4,9 tys. mkw.) powstało na Słonecznym Stoku przy Szkole Podstawowej nr 43.

Jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki

Na terenie miasteczka znajdują się asfaltowe jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki. Jest także droga szutrowa, plac startowy i tor przeszkód dla rowerzystów. Na jego terenie wybudowano także mini przejazd kolejowy, na drogach zamontowano progi zwalniające. Zadbano o oznakowanie, oznaczenie stref zamieszkania czy przejścia dla pieszych. Jest wyspa kanalizująca ruch, śluza rowerowa, miejsce do ćwiczenia tzw. ósemek. Nie zabrakło także sygnalizacje świetlnej na skrzyżowaniu. Teren wyposażono w elementy małej architektury – ławki, kosze i stojaki rowerowe. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać zasady korzystania z miasteczka. Zadbano także o zagospodarowanie terenu wokół miasteczka. Posadzono drzewa i krzewy, wykonano oświetlenie. Pomieszczenie do przechowywania rowerów w szkole zostało wyremontowane. Obok – wybudowano podjazd. Koszt realizacji tej inwestycji to około 815,5 tys. zł.

W ramach Budżetu Obywatelskiego

– Miasteczko będzie pomocne w nauce dzieci i młodzieży szkolnej podstaw bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. To ważne, aby najmłodsi umieli prawidłowo poruszać się po drogach. Tym bardziej, że Białystok to coraz bardziej rowerowe miasto. Mamy już około 110 kilometrów ścieżek rowerowych, a miejskie jednoślady cieszą się dużą popularnością – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Inwestycja jest odpowiedzią na inicjatywę mieszkańców, którzy zgłosili swój pomysł do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. W jego ramach inne projekty zostały wytypowane do realizacji, a tę wpisano do budżetu miasta.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem