Od 1 w czerwca w elektrowni Galerii Arsenał oglądać można wystawę otwartą z okazji święta dzieci - "Detsky sen". A w piątek i sobotę (2-3.06) galeria zaprasza całe rodziny familijne imprezy: na akcję performatywną, pokaz kultowego filmu dla dzieci i warsztaty artystyczne. Na wszystkie działania - wstęp wolny
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach „Dnia Dziecka z Galerią Arsenał” wystawę oglądać można w piątek i sobotę w godz. 10-18 (Galeria Arsenał elektrownia, ul. Świętojańska 13; wejście od ul. Świętojańskiej)

Wystawa

To ekspozycja przeznaczona dla dzieci i dorosłych, zrodzona z fascynacji dzieciństwem. Oglądać można na niej m.in. obszerną prezentację dzieł Juliana Antonisza słynnego twórcy eksperymentalnych filmów animowanych (filmy non-camerowe, pantograf do rysowania, książki dla dzieci, pamiętnik oraz komiks). Na wystawie (kuratorka Agata Chinowska) znajdują się też prace takich artystów jak: Agata Borowa, Olaf Brzeski, Krisztina Erdei, Zofia Gramz, Aneta Grzeszykowska, Eva Kotátková, Tomasz Mróz, Ciprian Muresan, Lucia Nimcová, Patrycja Orzechowska, Anna Panek, Laura Pawela, Yevgen Samborsky

2 czerwca, g. 10-15 – Akcja performatywna „Koń wiatru”

To akcja Yevgena Samborsky’ego. Jak piszą organizatorzy – „Koń wiatru” to nazwa buddyjskich kolorowych flag. Pośrodku każdej znajduje się obraz Lungta – symbol buddyzmu w postaci konia niosącego na plecach Cintamani (klejnot, cenny kamień) spełniający marzenia i przynoszący dobrobyt. Kiedy wiszące na zewnątrz flagi porusza wiatr, to, co jest na nich napisane, symbolicznie unosi się do nieba, czyli do kosmosu/boga. Podczas działań performatywnych Yevgena Samborskyego każdy będzie mógł namalować / napisać swoje marzenie / pragnienie na jednej z takich flag.

Yevgen Samborsky – ur. w 1984 r. w Iwano-Frankiwsku, mieszka i pracuje w Kijowie. Ukończył Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Samborsky tworzy rzeźby, instalacje, obiekty, rysunki i wideo. Od 2012 r. współpracuje z Pawłem Althamerem, m.in. przy projekcie „Kongres Rysowników” podczas 7. Berlin Biennale oraz edycji na Cyprze. Współtwórca Open-Group. Laureat pierwszej nagrody PinchukArtCenter (wraz z Open Group) w 2013 r. Dwukrotny stypendysta Gaude Polonia.

2 czerwca, g. 17 – Film „Dzieci z Bullerbyn”

Ekranizacja słynnego filmu w reż. Lasse Hallströma z 1986 roku – ekranizacji książki Astrid Lindgren o dzieciach z maleńkiej wioski w Szwecji składającej się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą.

3 czerwca, godz. 11 – Warsztaty

Warsztaty tworzenia filmów non-camerowych „Plazmotwory” z Sabiną Antoniszczak – córką Juliana Antoniszczaka (Antonisza)

Plazmotwory, to technika non-camerowa wymyślona przez Antonisza, polegająca na mieszaniu kolorowych tuszy i różnych substancji w specjalnych przezroczystych kieszonkach umieszczonych w projektorze lub rzutniku. Na ekranie powstają barwne, ruchome obrazy. Antonisz wykorzystał tę technikę w kilku swoich filmach, m.in. w „Te wspaniałe bąbelki w tych pulsujących limfocytach” (1973), „ Jak działa jamniczek” (1971), „ Bajeczka międzyplanetarna” (1975). Swoim córkom urządzał plazmotworowe pokazy na żywo zamiast bajki na dobranoc. Córki Antonisza przystosowały tę technikę dla dzieci, prowadząc warsztaty, podczas których dzieci tworzą plazmotwory przy użyciu epidiaskopów do materiałów przezroczystych, tuszy i barwników, wymyślając do nich fabułę i dodając dźwięk i komentarz. Efektem jest tworzone na żywo, pełne intensywnych kolorów i atrakcyjnych efektów wizualnych widowisko na ekranie.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie „instrumentów muzycznych” (grzechotki, kołatki, słoiki z grochem, dzwonki itp.)

wiek uczestników: 7+

Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl do wyczerpania miejsc. W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, wiek dziecka oraz telefon do opiekuna. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem