"Jaki współczynnik wyglądu klatki piersiowej może uzyskać Przemek przy intensywnym treningu na siłowni?" - nad takimi i podobnymi zadaniami głowili się uczestnicy mistrzostw Białegostoku w programowaniu zespołowym szkół ponadgimnazjalnych, które już po raz 7 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Chcemy popularyzować ideę programowania w skali całego miasta – mówi Iwona Bujnowska, nauczycielka informatyki w I LO w Białymstoku. – Przy okazji Dnia Dziecka organizujemy tę formę rywalizacji zespołowej szkół ponadgimnazjalnych i cieszy się ona dużym zainteresowaniem.

– To bardzo fajna inicjatywa – mówi Krzysztof Halicki, uczeń III klasy Technikum Elektrycznego. – Można porównać się z innymi, ale też nauczyć pracy zespołowej. Zadania są dosyć trudne, trzeba pogłówkować.

– Zadania wymagają nie tylko wiedzy, ale również kreatywności, niektóre są naprawdę dużym wyzwaniem – ocenia Michał Falkowski uczeń z drużyny z IV LO w Białymstoku.

– Pomysł jest naprawdę trafiony – podsumowuje Artur Porowski z Technikum Elektrycznego. – To dobra promocja informatyki. Nawet jeśli się nie uda, będziemy wiedzieli, gdzie mamy braki.

Mistrzostwa Białegostoku w programowaniu zespołowym szkół ponadgimnazjalnych, które już po raz 7 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku
Mistrzostwa Białegostoku w programowaniu zespołowym szkół ponadgimnazjalnych, które już po raz 7 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku  Fot. ILO

Zadania konkursowe przygotowali uczniowie I LO pod okiem nauczycieli informatyki.

– Opracowaliśmy wszystko od początku do końca – podkreśla Szymon Tworkowski, tegoroczny finalista Olimpiady Informatycznej z I LO. – W zeszłym roku wygraliśmy te zawody, teraz możemy sprawdzić się w innej roli, która jest zdecydowanie trudniejsza.

– Można zobaczyć, jak konkursy programistyczne wyglądają z drugiej strony – dodaje Konrad Czapliński, również finalista olimpiady. – To bardzo dobre przygotowanie do olimpiady informatycznej i konkursów programistycznych, w których często występujemy.

Uczniowie I LO od lat z sukcesami startują w olimpiadzie informatycznej, zdobywając medale również na olimpiadach międzynarodowych.

W rankingu Fundacji Łukasiewicza I LO zostało sklasyfikowane z informatyki na 3 miejscu w Polsce w kategorii szkół olimpijskich. W tym roku aż 10 uczniów I LO zostało laureatami bądź finalistami szczebla centralnego olimpiady.

– To najlepszy wynik w historii szkoły – cieszy się dyrektor Robert Winnicki. – Ale nie chcemy spoczywać na laurach, dlatego w przyszłym roku tworzymy jeszcze jedną klasę z rozszerzonym programem nauczania informatyki, rozpoczynamy też realizację dużego 2-letniego projektu edukacyjnego pod hasłem „Droga do Podlaskiej Doliny Krzemowej”, który będzie finansowany ze środków unijnych.

Mistrzostwa Białegostoku w programowaniu zespołowym szkół ponadgimnazjalnych, które już po raz 7 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku
Mistrzostwa Białegostoku w programowaniu zespołowym szkół ponadgimnazjalnych, które już po raz 7 odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku  Fot. ILO

W mistrzostwach w programowaniu rywalizowało 18 zespołów – wygrała drużyna II LO w Białymstoku, 2 miejsce zajęło Technikum Elektryczne, a 3 – IV LO w Białymstoku. Uczniowie I LO – jako gospodarze i autorzy zadań – startowali w tym roku poza konkursem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem