By zebrać jak najwięcej złotówek, organizują kiermasze i kwesty. Liczy się pomysłowość - mówią wolontariusze z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja Kilometry Dobra zbliża się do kulminacyjnego momentu. W tym ogólnopolskim przedsięwzięciu uczestnicy 50 miast, reprezentowanych przez instytucje dobroczynne, które zbierają złotówki na wyznaczony cel i rywalizują o Laur Mistrza Świata w Dobroci. Białostocki Caritas, który w tym roku broni tytułu, ponownie wspiera Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień „Metanoia”. Konkurencja polega na układaniu ciągu 1-złotowych monet, przyklejanych na taśmę. Metry monet, zebrane przez wszystkich uczestników, w finale zamienią się w Kilometry Dobra, układane na placach wszystkich miast. Uczniowie i nauczyciele z ZSS przy Fabrycznej po odpowiedzieli na apel Caritas włączenia się do akcji.

– Już kolejny rok bierzemy z radością udział w akcji, gdzie wszystko skupia się wokół dobra i to dobro jest motorem napędowym, dodaje nam energii do przygotowania różnorodnych działań, aby zebrać jak najwięcej funduszy – mówi Ewa Tyburczy, koordynatorka szkolnego koła wolontariatu.

Przez cały maj wolontariusze zbierają do specjalnej skarbonki złotówki, ale nie tylko. W ostatnim tygodniu, poprzedzającym wielki finał akcji, postanowili zorganizować szkolne kiermasze, z których dochód przeznaczony jest na ten cel.

Wolontariusze z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji 'Fabryczna 10' organizują kiermasze i kwesty
Wolontariusze z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji 'Fabryczna 10' organizują kiermasze i kwesty  Materiały prasowe

I tak wtorek 30 maja był w szkole Dniem Słodkim – każda z klas oraz nauczyciele przygotowała swoje stoisko z ciastami, pączkami, babeczkami i sokami. 1 czerwca jest dla odmiany, podczas „Dnia Zdrowego” „pod młotek” poszły sałatki, kanapki, koreczki, soki i smoothies. Z okazji Dnia Dziecka młodzież wzięła udział w grze terenowej na Plantach, a nauczyciele w prezencie czytali swoim podopiecznym fragmenty literatury.

W pierwszy piątek czerwca natomiast odbędzie się szkolny finał, kiedy to każda klasa będzie układała Kilometry Dobra w szkole, a zwycięski zespół w nagrodę wyjdzie z wychowawcą na pizzę.

– To akcja, podczas której możemy się najbardziej zintegrować – mówi Aleksandra Gąsior, szkolna wolontariuszka. – Najpierw klasowe robienie słodkości i zdrowych przekąsek i kiermasz w ramach dnia słodkiego i zdrowego, potem wspólne układanie naszych szkolnych kilometrów dobra. Jedna złotówka to dla człowieka niewiele, a ta akcja pokazuje, że w szerszej skali mogą z tego powstać prawdziwe kilometry dobra.

Clou akcji to wielki finał w niedzielę czerwca. Wtedy to zebrane przez wszystkich uczestników akcji pieniądze w formie złotówek zostaną ułożone w łańcuch na placu pod Teatrem Dramatycznym. Aby pobić dotychczasowy rekord, organizacje z całego kraju z w sumie muszą nazbierać blisko 3,3 mln zł, układając ciąg o długości 75 km.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem