Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najlepsze filmy pokazane zostaną na specjalnym pokazie 14 października w kinie Forum. A kto choć raz był na prezentacji FPA!, ten klimat kojarzy: mnóstwo różnorodnych – pod względem gatunku, historii, jakości – opowieści, które w jakiś sposób są związane z naszym regionem. Twórcy, często początkujący filmowcy amatorzy, sięgają po wątki znane, a czasem kompletnie zaskakujące. Niektóre historie są wymyślone, inne – prawdziwe, z sąsiedztwa, niby zwyczajne, a nieoczekiwanie fascynujące. Przez ponad 10 lat trwania jednej z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, jakim jest FPA!, w kinie Forum mogliśmy zobaczyć naprawdę ciekawe produkcje.

Kiedy jakiś czas temu organizatorzy ogłosili, że X edycja FPA! jest końcem akcji, wielu fanów mocno się przejęło. Na szczęście koniec nie był całkowity: zmienił się kształt FPA!, zrezygnowano z konkursu i nagród. A akcja przerodziła się w Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja!

Co, gdzie, kiedy

Zgłoszenie powinno zawierać:

* film (MP4, najlepiej h264, bitrate 15-20 Mbit/s)

* pełny tytuł filmu, imię i nazwisko reżysera oraz czas trwania

* krótkie streszczenie (max 5 zdań) filmu w języku polskim oraz angielskim

* telefon i e-mail kontaktowy

* zdjęcie z filmu (300 DPI)

* zdjęcie reżysera/ki (300 DPI)

* krótką biografię twórcy (max 5 zdań) w języku polskim oraz angielskim

* napisy w języku angielskim

Zgłoszenia przyjmowane są drogą: e-mail: dkf@bok.bialystok.pl

lub pocztową/osobiście na adres:

Filmowe Podlasie Atakuje! – Reaktywacja, Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5, 15-281 Białystok

Akcję w tym roku promuje utrzymany w bajkowej konwencji plakat Sylwii Szkiłądź. Siedzi na nim wędkarz zatopiony w myślach, a podgląda go zaopatrzona w kamerę mała syrenka, obserwują ryby i żaby.

Sylwia Szkiłądź odpowiada za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA!R. Pochodzi z Sokółki, w wieku ośmiu lat wyjechała z rodzicami do Belgii, jednak Podlasie było i jest jedną z jej ważniejszych inspiracji. Do tej pory zrealizowała filmy: „Ślimaczek bez domku” (2012), „Grain d’amour” (2013), „Zupa truskawkowa” (2014), „Maciupki lisek” (2015). Najnowszą pracą Sylwii jest videoklip do utworu Sary Lovell – „The Skeleton band”. Obecnie mieszka i tworzy w Belgii, Francji i Polsce.

Podlasie niezależnym filmem stoi

– Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego – mówią Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury. – Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców – kręcą oni fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 roku i śmiało można powiedzieć, że od tego czasu jej twórcza energia powędrowała daleko poza Białystok, Podlasie, a nawet Polskę! Jest już bowiem tradycją, że po lokalnej odsłonie projekt wychodzi z pokazami poza miasto i region, dowodząc, że Podlasie „niezależnym filmem stoi”! Koordynatorzy FPA!R wierzą, że filmy oraz charakterystyczna dla Wschodu dobra energia, potrafią zmieniać ludzi, kino, a nawet świat. Są też przekonani, że filmowe produkcje z Podlasia potrafią rozpalić emocje i skłonić widzów do refleksji.

FPA!R została rozwinięta o skierowane do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy) filmowe działania warsztatowe pod szyldem FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! (www.youtube.com/user/filmowepodlasie), każdego roku wydawane jest także promocyjne DVD, którego ostatnia edycja jest wciąż w bezpłatnej dystrybucji (http://bok.bialystok.pl/aktualnosci/nowe-dvd-filmowe-podlasie-atakuje-reaktywacja/).

Więcej o akcji na: www.filmowepodlasieatakuje.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.