Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Białostocki MDK po raz 18 już zorganizował konkurs fotograficzny pod taką nazwą. Jurorzy mieli nie lada zadanie. Musieli wybrać najlepsze fotografie spośród 2723 zdjęć 673 autorów nadesłanych ze 165 placówek z całej Polski. Do wystawy jury zakwalifikowało 214 zdjęć 134 autorów. Nagrodzono młodych pasjonatów w dwóch kategoriach – do lat 15 i do lat 21.

Najlepszym zdjęciem spośród blisko trzech tysięcy zdjęć okazała się fotografia „Delikatność” Amelii Nowak z Zespołu Szkól Plastycznych w Gdyni. Tytuł trafia absolutnie w punkt – fotografia dziewczynki, która rozdwaja się, roztraja, a właściwie jest w pięciu różnych ujęciach, ma w sobie niezwykłą świetlistość, miękkość linii, subtelność wyrazu.

Za swoje zdjęcie Amelia dostała Grand Prix.

„Zwyczajni” – to tytuł cyklu zdjęć Konrada Kiersnowskiego z Supraśla, za który dostał I nagrodę w kategorii do lat 21. A na zdjęciach: zadumany ksiądz w sutannie, akordeonista, kobieta w oknie.

Wśród nagrodzonych zdjęć na wystawie – najróżniejsze tematy. Zbliżenie piersi, kości delikatnie rysujących się pod skórą („Skrywane płaszczyzny” Anny Matczak), nagie plecy dziewczyny na tle drewnianej i ceglanej ściany (Natalia Grochulska), twarze na białym tle (Klaudia Miszczuk). Czasem to po prostu ujęcie kolan w spódnicy w kropki na żółtym tle, ale za to jaki efekt kolorystyczny! (Dorota Maciaszek). Zrywające się do lotu samoloty, zardzewiałe rury, szalony taniec.

Młodzi próbują swoich sił tez w reportażu – najlepsze zdjęcia otrzymały Nagrodę Gazety Wyborczej za najciekawsze zdjęcie o tematyce reportażowej.

W kategorii do lat 15 przyznano ją Aleksandrze Kugler z Gorzowa Wielkopolskiego, która fotografowała „Czarny protest” kobiet, jaki kilka miesięcy temu rozlał się po całym kraju.

W kategorii do lat 21 nagrodzono Weronikę Obarę z Gołdapi. Jej cykl to „Wakacje Emila” – roześmianego chłopaka, łobuzującego z kolegami, wyglądającego przez okno, z łaszącym się kotem na karku.

Kuratorem wystawy prezentowanej w MDK-u przy ul. Warszawskiej 79 a jest Andrzej Górski

Nagrody

GRAND PRIX – AMELIA NOWAK, Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni – za zdjęcie z zestawu „Delikatność”.

W KATEGORII DO 15 LAT

I NAGRODA – Klaudia Miszczuk, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za całość prac.

II NAGRODA – Aleksandra Gmur, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie „Kolczyk nadziei”.

III NAGRODA – Inga Górna, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie „Twarzą w twarz”

z zestawu „bez tytułu”.

WYRÓŻNIENIA

* Amelia Domańska, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie „Radość pływania” z zestawu „bez tytułu”.

* Małgorzata Koniecka, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim – za zdjęcie „Ruch”.

NAGRODA „KODAK EXPRESS FOTO CENTRUM” Białystok

* Klara Świć, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie „Parasolki”.

* Łucja Motyl, Zespół Szkół nr 1 w Strykowie – za zdjęcie „bez tytułu”.

NAGRODA OKRĘGU PÓŁNOCNO–WSCHODNIEGO ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW- Amelia Nowak, Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni – za zdjęcie z zestawu „Delikatność”.

NAGRODA „GAZETY WYBORCZEJ” za najciekawsze zdjęcia o tematyce reportażowej – Aleksandra Kugler, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim – za zestaw „Czarny protest”.

NAGRODA TOWARZYSTWA DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH „TALENT” – Paweł Czołpiński, Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku – za zestaw „bez tytułu”.

NAGRODA MIESIĘCZNIKA „DIGITAL CAMERA”- Adrianna Wlizło, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie „Sztukmistrze”.

W KATEGORII DO 21 LAT

I NAGRODA – Konrad Kiersnowski, Liceum Plastyczne w Supraślu – za zestaw „Zwyczajni”.

II NAGRODA – Weronika Materka, Pałac Młodzieży w Łodzi – za zdjęcie z zestawu „Portrety 21–wieku”.

III NAGRODA – Natalia Grochulska, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie – za zestaw „Vanitas vanitatum et omnia vanitas”.

WYRÓŻNIENIA

* Anna Matczak, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie – za zestaw „Skrywane płaszczyzny”.

* Karolina Trowska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie – za zdjęcie „Oko”.

NAGRODA OKRĘGU PÓŁNOCNO–WSCHODNIEGO ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW – Julia Goska, Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie – za zdjęcie z zestawu „Prenatalium”.

NAGRODA „GAZETY WYBORCZEJ” za najciekawsze zdjęcia o tematyce reportażowej – Weronika Obara, Dom Kultury w Gołdapi – za zestaw „Wakacje Emila”.

NAGRODA „KODAK EXPRESS FOTO CENTRUM” Białystok – Dorota Maciaszek, Liceum Plastyczne w Raciborzu – za zdjęcie „Mamma mia”.

NAGRODA MIESIĘCZNIKA „DIGITAL CAMERA” – Jakub Dulas, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi – za zestaw „Portrety”.

NAGRODA TOWARZYSTWA DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH „TALENT” – Karolina Przyboś, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie – za zdjęcie „bez tytułu”.

NAGRODY SPECJALNE

NAGRODA DYREKTORA MDK W BIAŁYMSTOKU – Wiktoria Tałejszys, Dom Kultury w Gołdapi – za zestaw „Niech żyje bal”.

NAGRODY SAAL DIGITAL FOTOSERVICE GMBH

* Antoni Torzewski, Szkocja – za zdjęcie „bez tytułu”.

* Michał Krawiec, II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu – za zdjęcie „bez tytułu”.

* Paulina Kurzawa, Wrocław – za zdjęcie „Obrazy cieni”.

NAGRODA KSIĘGARNI INTERNETOWEJ TANIAKSIAZKA.PL – Amelia Szymańska, Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim – za zdjęcie z zestawu „bez tytułu”.

***

Zdjęcia oglądało i wybierało jury:

1. Bogusław Florian Skok – fotoreporter, dokumentalista, artysta fotografik, Prezes Okręgu Północno–Wschodniego ZPAF – przewodniczący Jury;

2. Agnieszka Pilecka – podróżniczka, fotoblogerka, autorka wielu esejów dokumentalnych;

3. Elwira Horosz – projektantka mody;

4. Jacek Forfa – sekretarz jury

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku

ORGANIZATORZY:

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku

Towarzystwo Działań Twórczych „Talent” w Białymstoku

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE i FUNDATORZY NAGRÓD

Prezydent Miasta Białegostoku

Sklep internetowy Fotoforma

Saal Digital Fotoservice GmbH

Księgarnia internetowa taniaksiazka.pl

Miesięcznik „Digital Camera” Polska

Kodak Express Foto Centrum w Białymstoku

„Gazeta Wyborcza” Oddział w Białymstoku

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku

Towarzystwo Działań Twórczych „Talent” w Białymstoku

Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Północno-Wschodni

PATRONAT PRASOWY

„Gazeta Wyborcza” Oddział w Białymstoku

WYKAZ UCZESTNIKÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO WYSTAWY

KATEGORIA DO LAT 15

LP. Nazwisko i imię autora Nazwa szkoły lub placówki Ilość zdjęć

1 Antonowicz Gracjan Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 1

2 Bobryk Alicja Gdańsk 1

3 Bombiak Krystian Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

4 Borkowska Magdalena Zespół Szkół Publicznych w Kowalewie 2

5 Brzezińska Wiktoria Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

6 Bućko Marta Gimnazjum w Kępicach 1

7 Buniowska Bogna Publiczne Gimnazjum w Szepietowie 1

8 Chmielowska Anna Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie 5

9 Chomiak Hanna Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 2

10 Ciżewska Natasza Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Stawie 1

11 Cybulska Gabriela Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

12 Czołpiński Paweł Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku 3

13 Domańska Amelia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

14 Duszyńska Małgorzata Pałac Młodzieży w Koszalinie 2

15 Gmur Aleksandra Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

16 Gocyła Adrianna Gimnazjum w Koziegłowach 1

17 Gollnau Martyna Gimnazjum nr 7 w Gdyni 3

18 Golubek Remigiusz Dom Kultury w Gołdapi 1

19 Górna Inga Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

20 Grabowska Oliwia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

21 Helicka Amelia Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 1

22 Jachimowska Wiktoria Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 1

23 Janowicz Julita Gimnazjum w Kępicach 1

24 Jensen Emilia Pałac Młodzieży w Koszalinie 4

25 Kakowski Wojciech Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

26 Kaniecka Małgorzata Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 2

27 Klimiuk Natalia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

28 Kobryń Wiktoria Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

29 Korona Michał Pałac Młodzieży w Koszalinie 2

30 Korulczyk Amelia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

31 Kozieł Joanna Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie 1

32 Król Mikołaj Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 3

33 Kugler Aleksandra Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim 3

34 Kurowska Gabriela Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

35 Kurzawa Paulina Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław–Krzyki 1

36 Kużelewska Julia Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku 3

37 Kwas Natalia Zaborowo 1

38 Łączny Michalina Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej 1

39 Łukijańczuk Honorata Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

40 Małecki Jakub Gimnazjum nr 1 w Oławie 1

41 Matuszewska Dominika Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

42 Miszczuk Klaudia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 6

43 Motyl Łucja Zespół Szkół nr1 w Strykowie 1

44 Nowak Amelia Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni 2

45 Pawluczuk Dominika Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

46 Pawluczuk Martyna Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku 3

47 Piekarski Adam Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

48 Procyk Wojciech Pałac Młodzieży w Tarnowie 1

49 Rodzoń Julia Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław–Krzyki 1

50 Sidorska Olga Publiczne Gimnazjum nr 8 w Białymstoku 1

51 Skupień Hanna Pałac Młodzieży w Koszalinie 1

52 Sobczyk Sebastian Pałac Młodzieży w Koszalinie 1

53 Sobieraj Liliana Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łodzi 1

54 Stanio Emilia Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie 2

55 Stolarczyk Mateusz Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

56 Sczepkowski Maciej Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku 1

57 Szewczyk Dawid Świetlica Środowiskowa w Chełmku 1

58 Szymańska Amelia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

59 Świć Klara Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 4

60 Wlizło Adrianna Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

61 Wlizło Oliwia Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

62 Włoch Adam Dom Kultury w Gołdapi 3

63 Wojtaś Maja Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach 1

64 Wybacz Magdalena Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie 1

65 Zach Zuzanna Szkoła Podstawowa nr 7 w Czeladzi 1

KATEGORIA DO LAT 21

LP. Nazwisko i imię autora Nazwa szkoły lub placówki Ilość zdjęć

1 Antonowicz Magdalena Białystok 1

2 Baraniak Magdalena Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie 1

3 Całka Kacper IV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie 1

4 Chodzińska Monika Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

5 Czarniewski Miłosz Dom Kultury w Gołdapi 3

6 Czyżak Oliwia Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 1

7 Czyżycka Kamila Grybów 3

8 Darul Julia Technikum TEB Edukacja w Tychach 1

9 Denisiuk Weronika Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

10 Drozdowska Ola MDK Białystok pracownia fotografii przy Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej 1

11 Dulas Jakub Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi 3

12 Dyrek Natalia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Nysie 1

13 Forfa Aleksandra Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku 1

14 Glińska Klaudia Blachownia 1

15 Gollnau Zuzanna VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni 2

16 Goska Julia Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 1

17 Grochulska Natalia Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 4

18 Grynczel Gabriela Bursa Szkolna w Białymstoku 1

19 Jatkowska Karolina Pracownia Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie 4

20 Kacperek Magdalena Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie 1

21 Kalisz Jagoda Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Toruniu 1

22 Kamieniecka Wiktoria Pałac Młodzieży w Olsztynie 1

23 Kiersnowski Konrad Liceum Plastyczne w Supraślu 3

24 Kłos Anna Liceum Plastyczne w Raciborzu 1

25 Kordylas Weronika Pałac Młodzieży w Koszalinie 2

26 Krawiec Michał II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu 1

27 Krzyśków Wojciech Pałac Młodzieży w Tarnowie 2

28 Laszuk Anna Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

29 Łapicka Natalia Wrocław 1

30 Łazarczyk Marta Gimnazjum Publiczne w Kryrach 1

31 Maciaszek Dorota Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu 1

32 Magnuszewska Agnieszka VII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku 1

33 Majewska Karolina Miastko 3

34 Matczak Anna Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 3

35 Materka Weronika Pałac Młodzieży w Łodzi 1

36 Muskała Marcin Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie 1

37 Nowak Alicja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi 1

38 Obara Weronika Dom Kultury w Gołdapi 3

39 Obroślak Lidia Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej 1

40 Omieljaniuk Julia VII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku 1

41 Oleśkiewicz Katarzyna Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 3

42 Osiecka Zuzanna Dom Kultury w Gołdapi 3

43 Osysko Anna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Nysie 1

44 Pazin Jakub Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie 1

45 Prostko Eryk Pracownia Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym 3

46 Półtoraczyk Karolina Starogard Gdański 1

47 Przyboś Karolina Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie 1

48 Radziewicz Klaudia Liceum Plastyczne w Supraślu 1

49 Rączka Bartłomiej Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 2

50 Rosowicz Natalia Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie 1

51 Rółkowska Wiktoria Pracownia Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym, I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie 1

52 Ruggiero Sara Pracownia Fotografii przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym 1

53 Seklecka Anna Przodkowo 1

54 Semrau Paweł Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie 1

55 Słowiak Katarzyna Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu 2

56 Soika Paulina Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu 1

57 Sojka Katarzyna Technikum TEB Edukacja w Tychach 1

58 Sojka Marta Technikum TEB Edukacja w Tychach 1

59 Starek Ida Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie 1

60 Świętochowska Aleksandra Liceum Plastyczne w Supraślu 1

61 Tałejszys Wiktoria Dom Kultury w Gołdapi 4

62 Tambor Marta Liceum Plastyczne w Raciborzu 3

63 Tomczyk Jan Wrocław 2

64 Torzewski Antoni Szkocja 1

65 Trowska Karolina Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie 1

66 Wiśniewska Joanna Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie 3

67 Wojtaszak Weronika Klub Miłośników Fotografii „Zoomik” w Radzyniu Podlaskim 1

68 Wolska Roksana Technikum TEB Edukacja w Tychach 1

69 Żytowiecka Oliwia Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie 1

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.