Sobota (27.05) jest pierwszym dniem miesiąca ramadan, świętego miesiąca wyznawców islamu. To zarazem pierwszy dzień postu, który jest obowiązkiem każdego muzułmanina. W związku z tym w piątek, kiedy przypada pierwszy zapośnik, zaplanowano wieczorne modlitwy w meczetach i domach modlitwy na Podlasiu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wspólnej modlitwie i na iftarach po zachodzie słońca będą spotykać się Tatarzy, mieszkający na Białostocczyźnie od kilkuset lat, także uchodźcy, którzy znaleźli tu schronienie – zarówno Tatarzy krymscy, jak i Czeczeni, a także studenci i przedsiębiorcy. Dziś nawzajem życzą sobie cierpliwości, wytrwałości, pogody ducha, silnej woli i wiary.

Ramadan obchodzony jest na pamiątkę przekazania Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Post służy oczyszczeniu ciała i duszy. Do pięciu modlitw, które wierny odmawia każdego dnia przez całe życie, dołącza w tym czasie specjalną modlitwę, zwaną tarawih. Przez 30 dni dozwolone są dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed wschodem. Oprócz nich wyznawcy Allacha nie jedzą ani nie piją, prowadząc życie zawodowe.

W Polsce żyje kilka społeczności muzułmańskich. Jedną z nich, liczącą dziś ok. 3 tys. osób, tworzą Tatarzy. W samym Białymstoku żyje około 1,2 tys. muzułmanów.

Po ramadanie Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP zaprosi na Podlaskie Dni Bajramowe oraz doroczny bal tatarski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem