Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Twarz Jana Szyszki na wiele lat pozostanie symbolem dewastacji przyrody i braku szacunku dla światowego dziedzictwa przyrodniczego, jakim jest Puszcza Białowieska – mówi Robert Cyglicki z Greenpeace. I dodaje: – Za zgodą i wolą ministra masowa wycinka w Puszczy trwa mimo sezonu lęgowego ptaków, nawet w starych, najcenniejszych przyrodniczo fragmentach lasu. Zarówno żywe jak i martwe drzewa są wycinane i wywożone z Puszczy w celach komercyjnych. Działania te nie wiążą się z koniecznością zapewnienia turystom bezpieczeństwa, są za to kolejnym etapem przekształcania Puszczy w plantację desek.

'Tu byłem' - Jan Szyszko w Puszczy Białowieskiej. Akcja Greenpeace'Tu byłem' - Jan Szyszko w Puszczy Białowieskiej. Akcja Greenpeace Fot. Marcin Onufryjuk/Greenpeace

Twarz ministra Szyszki pojawiła się na ściętych drzewach w Nadleśnictwie Browsk, w okolicy, w której w ostatnich dniach pracował ciężki sprzęt leśny, służący do wycinki.

Spacer Obywatelski: Otwórzmy Puszczę Białowieską!

Wykorzystanie go w ostatnich miesiącach w Puszczy – wcześniej nie praktykowane – pokazuje determinację, z jaką minister i współpracujący z nim leśnicy, chcą zamienić Puszczę w zwykły las gospodarczy, jakich jest bardzo wiele w całej Polsce. Podobny sprzęt został w ostatni wtorek zablokowany przez aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski podczas wycinki prowadzonej w starym fragmencie Puszczy Białowieskiej.

'Tu byłem' - Jan Szyszko w Puszczy Białowieskiej. Akcja Greenpeace'Tu byłem' - Jan Szyszko w Puszczy Białowieskiej. Akcja Greenpeace Fot. Marcin Onufryjuk/Greenpeace

– Dane zebrane w terenie przez patrole Greenpeace i Dzikiej Polski jednoznacznie wskazują, że w tym roku wyręby wkroczyły w decydującą fazę i coraz częściej obejmują stare i bezcenne przyrodniczo fragmenty lasu w strefach ochronnych UNESCO. Działania te są prowadzone wbrew rekomendacji ekspertów UNESCO i wezwań ze strony Komisji Europejskiej do natychmiastowego wstrzymania planu „ratowania Puszczy” przez ministra Szyszko – zauważa Marianna Hoszowska z Greenpeace.

Harvester zatrzymany! Aktywiści blokują wycinkę Puszczy Białowieskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

W sobotę (27 maja) mija termin, w którym rząd Polski powinien odpowiedzieć Komisji. Jeśli ta jednak uzna tłumaczenie ministerstwa za niesatysfakcjonujące, nieodpowiedzialne działania ministra postawią Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.