Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska mówi „Wyborczej”:

– Ten obywatelski spacer przez Puszczę będzie jednocześnie rozpoczęciem dłuższego, stacjonarnego obozu na jej terenie. Traktujemy to jako kolejny krok w walce o Puszczę. 24 maja zablokowaliśmy wycinkę, jednocześnie ujawniliśmy, że Nadleśnictwo Hajnówka wprowadziło zakaz wstępu do lasu, tworząc pretekst do ukarania nas mandatami. Nie może być zgody na zamykanie puszczy.

Apeluje:

– Organizujemy pospolite ruszenie w sprawie puszczy. Potrzebujemy szerokiej mobilizacji.

Przekroczone normy pozyskania

Ekolodzy przed sobotnim sprzeciwem argumentują:

– Chcemy Puszczy otwartej i dzikiej. Chcemy móc swobodnie podziwiać uroki ostatniego prastarego lasu Europy. Nie dajmy zamknąć go na klucz. Nie pozwólmy odebrać sobie prawa do lasu. Pokażmy, że dzika Puszcza jest nam potrzebna i że taka podoba nam się najbardziej!

Przypominają:

– Już dwa z trzech puszczańskich nadleśnictw wprowadziły zakaz wstępu do lasu. Lasy Państwowe ukrywają przed oczami społeczeństwa nasilające się wycinki. Tylko w tym roku wycięto kilkanaście tysięcy ponadstuletnich drzew, a roczne plany pozyskania drewna zostały przekroczone już na początku maja. W Puszczy cały czas pracuje ciężki sprzęt, który jest w stanie wyciąć w ciągu dnia 200 drzew.

Spacer będzie przebiegał przez teren Nadleśnictwa Hajnówka, które właśnie wprowadziło zakaz wstępu do wielu miejsc w lesie. Oficjalną przyczyną wprowadzenia zakazu jest troska o bezpieczeństwo. Zdaniem obrońców przyrody, rzeczywistym powodem jest chęć ukrycia skali wycinek.

– Niech nasz spacer będzie wyrazem sprzeciwu wobec zamykania i dewastacji Puszczy – zachęcają do udziału i pytają. – Ile możemy jeszcze czekać na objęcie puszczy należną jej ochroną? Ile petycji mamy podpisać? Ile argumentów dostarczyć?

Puszcza Białowieska, okolice Czerlonki, Zwały ściętych drzewPuszcza Białowieska, okolice Czerlonki, Zwały ściętych drzew Fot. Grzegorz Dąbrowski

Warto zabrać...

Spacer rozpocznie się o godz. 12. na parkingu leśnym Białowieża – Zwierzyniec (szosa z Hajnówki do Białowieży, 50 m przed skrętem na wieś Budy). Od soboty uruchomiony będzie także bezpłatny obóz namiotowy w sercu puszczy. Ci, którzy chcą z niego skorzystać powinni zabrać ze sobą śpiwór, karimatę, no i oczywiście namiot. Przyda się mapa i latarka. Warto wziąć, jeśli ktoś ma, GPS. Zasady obowiązujące w obozie: bez przemocy, bez alkoholu, bez narzekania. Niepełnoletni muszą mieć zgodę od rodziców (opiekunów). Podczas spaceru mają być rozlosowane nagrody – w tym wycieczka po rezerwacie ścisłym z licencjonowanym przewodnikiem.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 507 604 292.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.