Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Prelekcje Mistrzów” skierowane są przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.

Prof. Legeżyńska o godz. 11.30 mówić będzie o poezji Julii Hartwig. Wykłada historię i teorię literatury XX wieku w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką książek: „Tłumacz i jego kompetencje autorskie. Na materiale powojennych tłumaczeń poezji Puszkina, Majakowskiego, Kryłowa i Błoka", „Dom i poetycka bezdomność w liryce współczesnej", „Wisława Szymborska", „Gest pożegnania. Szkice o poetyckiej świadomości elegijno-ironicznej", „Krytyk jako domokrążca. Lekcje literatury z lat 90". „Od kochanki do psalmistki. Sylwetki, tematy i konwencje liryki kobiecej".

Jest również współautorką „Poezji polskiej po 1968 roku” (z P. Śliwińskim, wyd. WSiP, Warszawa 2000) i tomu pt. „Literatura polska XX wieku". (Seria: „Zrozumieć literaturę”, z B. Kaniewską i P. Śliwińskim, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2005) oraz podręczników: „Teoria literatury. Skrypt dla studiów zaocznych” (z B. Kaniewską, Poznań 2002 wyd. I, 2003 wyd. II, 2005 wyd. III); „Skarbiec języka, literatury, sztuki” (podręcznik z wypisami dla kl. I liceum ogólnokształcącego, z B. Chrząstowską, B. Kaniewską i in., wyd. NAKOM, Poznań 2002, 2003).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.