Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jedna z organizatorek sympozjum, dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Instytutu Filologii Polskiej UwB przypomina:

– Miesięcznika już nie ma, jednak opublikowane w nim teksty wciąż stanowią niezwykle cenne, lecz, jak dotąd, słabo eksplorowane świadectwo czasów, w których się ukzywało – przemian formy reportażowej. Pisali tu m.in. Małgorzata Szejnert, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Janusz Niczyporowicz. Kształtowa się lokalna elita regionalnego dyskursu, także ich relacjach z „centrum”.

W czasie sympozjum referatom towarzyszyć będzie rozmowa na temat dziedzictwa „Kontrastów”, w której udział zapowiedziały osoby związane z pismem, wśród nich Wiesław Dąbrowski, Tadeusz Gajl, Jerzy Muszyński, Piotr Sawicki, Hanna Siedlik, Janusz Wiertel.

O twórcach i ideach

W pierwszej części sympozjum (od godz. 9) Jadwiga Sadowska z UwB, mowić będzie o regionalnych czasopismach społeczno-kulturalnych w PRL, Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowe w Białymstoku wystąpi z rysem historycznym „Kontrastów”, Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku opowie o założycielce pisma Krystynie Marszałek-Młyńczyk. W tej części o „Kontrstach” opowiadać będą też Jolanta Sztachelska z UwB ("Kontrasty"- od jednodniówki do miesięcznika) oraz Magdalena Roszczynialska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (Zbigniew Bauer, redaktor „Kontrastów"). W drugiej części (po godz. 11.30), a także będzie można wysłuchać wystąpień Elżbiety Dąbrowicz z UwB (Kontrasty w „Kontrastach”: różnica i konflikt społeczny w praktyce redakcyjnej pisma), Danuty Zawadzkiej z UwB („Szara przędza” Melanii Burzyńskiej – pamiętnik chłopki a idea „Kontrastów”) i Grażyny Charytoniuk-Michiej z UwB (Białorutenika na łamach „Kontrastów”).

Dziedzictwo pisma

W drugiej części (od godz. 13) Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowie o regionalizmie „Kontrastów” w latach 1982-1990, Joanna Szydłowska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) spróbuje odpowiedzieć na pytanie: czy z oddali widać więcej (Warmia i Mazury w zainteresowaniach publicystów i reporterów „Kontrastów”), a Dariusz Kiełczewski (UwB) ma doknać analizy porównawczej „Kontrastów” i również nie ukazującego się już w Bialymstoku pisma literackiego „Kartki".

O godzi. 16.30 przewidziano dwugodzinną dyskusję pod hasłem: Dziedzictwo „Kontrastów” z udziałem uczestników sympozjum, zaproszonych gości oraz współtwórców pisma.

Sympozjum odbędzie się w sali nr 47 wydziału filologicznego UwB (Plac Uniwersytecki 1). Jego organizatorami są: Zespół Badań Regionalnych i Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu UwB, Katedra Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (we współpracy z Archiwum Państwowym w Białymstoku i Zakładem Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UwB).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.