Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cotygodniowy program oddziału telewizji narodowej w Białymstoku „Bez kantów” w poniedziałek (22.05) poświęcony było m.in. problemowi uchodźców. W programie wzięli udział podlascy parlamentarzyści: przewodniczący podlaskiej PO, poseł Robert Tyszkiewicz, poseł PSL Mieczysław Baszko (były marszałek podlaski), senator PiS Jan Dobrzyński (zaufany prezesa PiS w Podlaskiem ministra rolnictwa, posła Krzysztofa Jurgiela) oraz wiceprzewodniczący sejmowego klubu PiS Jacek Żalek (Polska Razem).

Fotoreporter wygrał z posłem. Żalek musi zapłacić za zdjęcie

Przyjechała hołota

W pewnym momencie w trakcie programu poseł Żalek oświadczył:

– Te osoby, które przyjeżdżają z Syrii czy w ogóle z innych państw muzułmańskich, nie są uchodźcami w rozumieniu konwencji genewskiej dlatego, że nie przekroczyły granicy w Polsce. Ten problem jest problemem politycznym.

Zaraz potem kontynuował myśl w coraz bardziej napastliwym tonie:

– Angela Merkel zaprosiła uchodźców z bardzo prostego powodu: brakuje im rąk do pracy, taniej siły roboczej. Tak te bogate państwa uzupełniają sobie siłę roboczą. Problem polega na tym, że przyjechali nie ci, którzy byli zaproszeni – nie ci wykształceni, którzy mieli podjąć pracę – tylko zwykła hołota.

Żalek nie rozumie aborcji uszkodzonych płodów. "Każda matka wie, że jej dziecko umrze. Tak jest, każdy z nas umiera"

Po tym obraźliwym wynurzeniu dodał:

– I nie bójmy się tego powiedzieć, to nie są ludzie, którzy chcą szanować nasze wartości, jakkolwiek je nazwiemy – naszej wspólnoty europejskiej, uniwersalne wartości chrześcijańskie. Nie, oni [uchodźcy] chcą je w dobrym wypadku po prostu wykorzystywać, a w bardzo dużej ilości przypadków nadużywać. I my na to nie możemy się zgodzić.

Na słowa o uchodźcach jako „zwykłej hołocie” nie zareagował ani prowadzący program, ani parlamentarzyści, jedynie poseł Tyszkiewicz z oburzeniem stwierdził:

– Chciałem zaprotestować przeciwko skandalicznym słowom, jakich pan poseł użył, nazywając ludzi uciekających przed wojną hołotą.

Po chwili prowadzący przeszedł do następnego tematu.

Faraon - Piłsudskim. Wyznania, marzenia i świadectwa Jerzego Zelnika

Zobacz: Jakie kary grożą Polsce, jeśli nie przyjmie uchodźców? Frans Timmermans w "Temacie dnia"

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.