To jedyna ulica w Białymstoku, która ma swoje święto, bo faktycznie jest wyjątkowo klimatyczna, działają przy niej instytucje kultury, knajpki i pałacyk gościnny, a nawet Pałac Branickich ma adres Kilińskiego 1. Już po raz siódmy w najbliższą niedzielę (28 maja) warto się tam wybrać, a będzie to też podróż w lata międzywojenne. Będą występy, wystawy zdjęć, gry plenerowe i spacer historyczny, warsztaty, atelier fotograficzne, stare pojazdy i zniżki w lokalach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Święto ulicy Kilińskiego to impreza poświęcona zarówno jej historii, jak i współczesności, która daje możliwość fajnego spędzenia czasu przez kilka niedzielnych godzin. Organizatorem wydarzenia jest miasto, koordynuje ją Dom Kultury „Śródmieście”, a wspólnie działają także Muzeum Wojska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego, Galeria Sleńdzińskich z salonem wystawowym oraz galeria Marszand. Do udziału włączyły się także lokale Chilli Pizza, Maison du Cafe, Koku Sushi i Mandarino, sklepik z pamiątkami z Białegostoku Sljedzik, Galeria „Antyki”, Szkoła Policealna nr 1 Ochrony Zdrowia, jak również muzeum starej motoryzacji Moto Retro.

Start już od śniadania

– Jest to impreza o lokalnym charakterze. Ma aktywizować mieszkańców, ale też budować wspólnotę – mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku zapraszając do udziału.

– W tym roku święto ulicy Jana Klińskiego ma wyjątkowych charakter, bo chcemy nawiązać do tradycji i stylizacji lat międzywojnia, stąd rozpoczynamy w tak miłym miejscu, jak kawiarnia Maison du Cafe, przy tej bowiem ulicy mieściło się sporo restauracji i kawiarenek, m.in. w pałacyku ślubów działała znana cukiernia – przypomina Wojciech Bokłago de Bof, dyrektor Domu Kultury „Śródmieście”.

I faktycznie już od godz. 9 będzie można przyjść na ul. Kilińskiego na „Śniadanie u Ritza” w Maison du Cafe w klimacie lat okresu międzywojennego. Oprócz dań na miejscu, będzie można też kupić zestaw piknikowy.

W czterech wspomnianych lokalach obowiązują zniżki po okazaniu programu imprezy. Restauracja Mandarino na tą okazję przygotowuje specjalna sałatkę z wątróbką i pieczonym jabłkiem i cebulką z miodem, a osoby, które przyjdą z ulotką będą mogły zamówić lampkę zimnego prosecco za 1 zl.

Impreza na dwóch poziomach i podróż w czasie

Główne atrakcje zaś zaplanowano od godz. 11 do 16.30.

– Proponujemy wydarzenia na dwóch poziomach – na scenie przed pałacykiem ślubów i samej ulicy. Na scenie będzie można zobaczyć nie tylko białostoczan, ale też zaproszonych gości m.in. zespół z Grodna, który zaprezentuje program nawiązujący do okresu międzywojennego. Będzie też okazja zrobienia stylizowanych zdjęć, zapoznania się z urokiem dawnych samochodów z epoki dzięki uprzejmości muzeum Moto Retro z Węglowej – podaje przykłady szef „Śródmieścia”.

Na scenie wystąpią kabarety Szpila i Lumbago, będzie też pokaz charlestona i koncert duetów instrumentalnych „Swing”. Warto również pomyśleć w tym dniu o ciekawej stylizacji nawiązującej do lat międzywojennych. O godz. 15 okaże się, kto wygra ten konkurs, w którym nagrodami są publikacje „Modny Białystok” i „Kilińskiego. Historia jednej ulicy”.

– Co prawda nie mieścimy się przy samej ulicy Kilińskiego, ale niejako ją zamykamy. Na ten dzień zaprosiliśmy Wiesława Wróbla, historyka, który napisał właśnie książkę o tej ulicy i poprowadzi spacer. Będzie opowiadał o poszczególnych budynkach, w planie są nawet dwa takie oprowadzenia – mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich.

W ciągu ulicy zostanie przygotowana też wystawa plenerowa, na której po raz pierwszy zostaną zaprezentowane zdjęcia pokazujące m.in., jak wyglądał hotel Ritz od zaplecza, czy rzeka Biała w tym rejonie.

– Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnego kolekcjonera, a zostały wykonane przez koło fotograficzne działające przy dawnej szkole handlowej – zapowiada Szczygieł-Rogowska. Na razie wystawa obejmie 10 fotografii, a w planach jest publikacja większej ilości. W samej galerii zaplanowano zaś warsztaty.

Liczne animacje dla całych rodzin zapowiada też WOAK.

– Warto przyjść, bo m.in. będą wykonywane portrety, będą warsztaty plastyczne czy uliczna pracownia grafiki. Chcemy też nawiązywać do bohemy lat 20. i 30., dlatego do działań artystycznych zaprosi nasza Grupa Twórcza Bochemia – wylicza Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

To ta grupa stworzy Zaułek Sztuki, w którym zrobić będzie można fotografie. Sztuczki pokażą też kuglarze.

Gry i wystawy

Muzeum Wojska, po bojowej, militarnej „Nocy Muzeów”, zapowiada na kolejną niedzielę działania bardziej „pokojowe”.

– Będziemy opowiadać o historii tej ulicy w formie gier miejskich. Ludzie będą zgadywali historię, poznawali budynki, których już nie ma, dzieci będą poznawały kolorystykę tej ulicy. Po raz pierwszy pokażemy efekty naszych warsztatów społecznych, podczas których nagrywaliśmy mieszkańców ulicy Kilińskiego. Osoby te opowiadały o życiu tej ulicy w okrasie lat 50-tych, 60-tych i 70-tych. to prezentacje w formie dźwiękowej i wideo- zapowiada Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska.

Do odwiedzenia zaprasza również Muzeum Medycyny i Farmacji UMB.

– Otwieramy placówkę i zapraszamy, co godzinę od 11, 12, 13 i 14 na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Pokażemy dawne tajniki medycyny i farmacji. Na dziedzińcu pałacu stanie wystawa plenerowa „Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa", która dotyczy okresu międzywojennego. Mamy też ekspozycję czasową „”RADuj się nauką!” nawiązującą do 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – zaprasza Marta Piszczatowska z tej placówki.

Grę plenerową planuje także sklepik Sljedzik, a galeria Marszand zaprasza na wystawę prac Grzegorza Radziewicza, przed galerią zaś artysta będzie tworzył na żywo.

Program

Śniadanie u Ritza – promocja w restauracjach i kawiarniach: Mandarino, Maison du Cafe, Chilli Pizza, Koku Sushi

SCENA: 11.00-15.00

godz. 11.00 – Inauguracja Święta Ulicy Jana Kilińskiego, etiudy taneczne Ogniska Baletowego DKŚ – Dom Kultury Śródmieście; Swing... Duety instrumentalne – minikoncerty – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

godz. 12.00 – Kabaret Seniorów Szpilka – piosenki dwudziestolecia międzywojennego – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

godz. 12.30 – Charleston – prezentacja taneczna – Dom Kultury Śródmieście

godz. 12.50 – Całuję twoją dłoń Madame.. – koncert Ogniska Muzycznego DKŚ – Dom Kultury Śródmieście

godz. 13.10 – Szalone lata 20.te, 30.te – prezentacja zespołu artystycznego z Państwowego Gimnazjum nr 7 w Grodnie

godz. 14.00 – Kabaret Lumbago Tuwima tu mam – Dom Kultury Śródmieście

godz. 14.30 – Wspomnień czar – koncert uczennic Centrum Artystycznego Elizy Sacharczuk

godz. 15.00 – rozstrzygnięcie konkursu Najciekawsza stylizacja ubioru – okres międzywojenny – Galeria im. Sleńdzińskich

ULICA: 11.00-16.00

Dom Kultury Śródmieście:

– malowanie na sztalugach

– wystawa Grupy Plastycznej DKŚ

– wystawa portretów białostoczan z okresu międzywojennego

– wystawa prac artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB w Grodnie

– prezentacja samochodów z Moto Retro Muzeum na Węglowej, prezentacja i sprzedaż antyków

Muzeum Wojska w Białymstoku:

godz. 9.30 – 16.30 – zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowej „ Broń czarnoprochowa”

– Uliczka paluszkami malowana – warsztaty plastyczne dla najmłodszych

– Gra „Gdzie jest Jan?”

– Gra miejska „Krok po kroku z pułkownikiem Kilińskim”

– Fotograficzne atelier

– Tej kamienicy kiedyś nie było! Świadkowie historii z ul. Kilińskiego

– Muzealny kramik – sprzedaż wydawnictw oraz gadżetów Muzeum Wojska w Białymstoku

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku:

– rysowanie portretów na zamówienie

– wystawa obrazów plenerowych

– malowanie na sztalugach

– uliczna pracownia grafiki

– wiersze futurystyczne w przestrzeni

– zabawy literkami – typografia dla każdego

– konstrukcje dla dzieci i dorosłych oraz możliwość zrobienia fotografii w Zaułku Sztuki, którego gospodarzami będą malarze i rysownicy Grupy Twórczej Bochemia

– kuglarze – barwna prezentacja połączona z możliwością nabycia umiejętności

robienia baniek mydlanych, tworzenia postaci z minibaloników, pokazy nowo cyrkowe z użyciem poi, kijów i piłek do żonglowania

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

godz. 11. 00, 12.00, 13.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

– RADuj się nauką – zwiedzanie ekspozycji czasowej z okazji 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

– Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa – wystawa plenerowa, dziedziniec Pałacu Branickich

Galeria im. Sleńdzińskich:

godz. 15.30 – Tajemnice ulicy Kilińskiego -spacer po ulicy Kilińskiego z historykiem Wiesławem Wróblem (zbiórka przy Legionowej 2), a po zakończeniu kolejny spacer

Galeria Marszand:

godz. 11.00-16.00 – wystawa prac Grzegorza Radziewicza, przed galerią artysta na żywo maluje obraz.

Szkoła Policealna Nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku

godz. 11.00-16.00 – Dbajmy o zdrowie – prezentacja oferty szkoły stylistyka lat 20-30 XX wieku.

SLJEDZIK Pamiątki Souvenirs w Białymstoku

godz. 11.00-16.00 – Sljedzikowa Gra Terenowa

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem