Sporo nowinek technologicznych, szczypta astronomii, filozofii i medycyny, do tego chemiczne pokazy, muzyka... i już mamy receptę na udaną rodzinną imprezę. Uczelnie biorące udział w XV Festiwalu Nauki i Sztuki zaprosiły w niedzielne (21.05) popołudnie na Dzień Akademicki o charakterze pikniku naukowego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od kilku dni trwa podlaski festiwal pod hasłem „RADuj się nauką!”, nawiązując tym samym do 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. A niedziela to dzień, w którym przeniósł się on w przestrzeń miejską. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, bo to głównie dla nich przygotowano szereg atrakcji na uczelnianych stanowiskach.

Politechnika Białostocka tradycyjnie już zaprosiła na spotkanie z łazikami marsjańskimi – przechodniów śledził m.in. model sprzed kilku lat – Magma 2.

– Mamo, mamo, to jest łazik. Łazik, bo on za mną łazi – cieszył się podekscytowany chłopiec.

Można też było podziwiać m.in. bolid i szybowiec zrobiony przez młodych inżynierów. Dzieci miały okazję posterować robotami Lego Sumo, które poruszają się po ringu, a starsi chętnie wkładali gogle przenoszące w świat wirtualnej rzeczywistości. Była też okazja, by pograć w szachy, te tradycyjne i XXL.

Wydział leśny PB z Hajnówki pokazywał różne odmiany żuków. Odwiedzający piknik mogli też poznać możliwości drukarki 3D, na której można wydrukować nawet głowę mistrza Yody z „Gwiezdnych Wojen”. A z kolei kilkanaście metrów dalej można było odbyć spotkanie z sympatycznym droidem R2-D2.

Adepci Uniwersytetu Muzycznego zagrali na kontrabasach. Uniwersytet w Białymstoku pomagał m.in. w odkrywaniu planet, pokazując, jak można zrobić samodzielnie obrotowe mapki nieba. Młodzi chemicy na Rynku Kościuszki narobili natomiast trochę dymu – przy pomocy suchego lodu. Medycy uczyli m.in. jak można uratować komuś życie, robiąc masaż serca, a stomatolodzy oceniali stan uzębienia.

AGNIESZKA SADOWSKA

Na tym nie koniec festiwalu, trwa on bowiem do 26 maja. W poniedziałek (22 maja) zaprasza do siebie ponownie Uniwersytet w Białymstoku, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. „Wystarczy włos by rozpoznać ssaka”, „Fale wokół nas” czy „Fotografie w XIX wiecznej technice mokrego kolodionu” – to tylko niektóre przykłady fascynujących zajęć na UwB.

W BPN-T będzie natomiast okazja, by podczas warsztatów skonstruować swoją własną kartonową rakietę wyposażoną w silnik i wystrzelić ją w powietrze.

Program XV Festiwalu Nauki i Sztuki: www.festiwal.umb.edu.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem