Kolejki do pałacowych piwnic, kolejki do ratusza i innych muzeów. Tłumy białostoczan wędrują od przybytku do przybytku. Wszystko jest inaczej niż zwykle - ponad 30 placówek otworzyło swoje drzwi w chwili, gdy zwykle je zamykają. I tak będzie praktycznie do północy. Trwa Noc Muzeów - w Białymstoku, w Polsce i całej Europie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tę jedyną noc w roku otworzyły się nie tylko muzea, ale też opera, Instytut Pamięci Narodowej, uczelnie, teatry, Książnica Podlaska, a nawet parafie.

Każda przygotowała kilkugodzinny program – zaprasza na prezentację wystaw, projekcje, spotkania, wystawy. Wszystko oglądać można za darmo.

Olbrzymia kolejka ustawiła się do piwnic pałacowych od strony suchego stawu.

AGNIESZKA SADOWSKA

Do północy można zwiedzać nieudostępnianą do tej pory piwnicę pod kolumnadą.

Piwnica zawiera pałacowy system ogrzewania podpodłogowego z oryginalnym hypocaustum z XVIII/XIX wieku.

AGNIESZKA SADOWSKA

Ale w okolicach Pałacu Branickich dzieje się o wiele więcej.

Na dziedzińcu oglądać można wystawę samochodów, zrobić zdjęcie w fotobudce i zobaczyć, jak wszelkie kwestie związane z medycyną wojskową zrekonstruowała Grupa Wschód Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Rekonstrukcja szpitala polowego
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Rekonstrukcja szpitala polowego  AGNIESZKA SADOWSKA

AGNIESZKA SADOWSKA

W pałacu zaś na zwiedzających czekają wystawy fotograficzne, organizacji studenckich oraz nietypowa prezentacja mikrokosmosu ludzkiego ciała, przygotowana przez Larysa Lubowickiego, studenta V roku kierunku lekarsko-dentystycznego UMB.

AGNIESZKA SADOWSKA

Jak co roku wielkim zainteresowaniem cieszy się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji – a tam zatrzęsienie dziwnych „ustrojstw” pokazujących historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, ginekologii, anatomii oraz farmacji. Można oglądać doświadczenia chemiczne i dowiedzieć się jak stworzyć leki recepturowe.

AGNIESZKA SADOWSKA

Przed Muzeum Wojska stanął sprzęt wojskowy – coroczna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i całych rodzin.

W budynku warto zobaczyć broń czarnoprochową oraz wystawy poświęcone militariom w różnych okresach. Jest m.in. prezentacja „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”, oraz „Wojsko Polskie 1956-2010”.

AGNIESZKA SADOWSKA

Absolutnym hitem okazują się wystawy przygotowane przez Muzeum Historyczne, które zwiedzających przeniosą pół wieku wstecz. Taki był zresztą zamysł wszystkich oddziałów Muzeum Podlaskiego – prezentacje w klimatach PRL-u.

AGNIESZKA SADOWSKA

I tak na dziedzińcu Muzeum Historycznego oglądać można wystawę fotografii dotyczących okresu lat 50-tych.

Czy wiedzieliście, że właśnie w Białymstoku 1 czerwca 1956 roku otwarto pierwszy sklep samoobsługowy? Dawne kino Forum w 1963 roku podczas festiwalu nosi nazwę Kino-Teatr „Związkowiec”. Takie smaczki oglądać można na zdjęciach z dawnych białostockich gazet i prywatnych archiwów.

AGNIESZKA SADOWSKA

Dowiedzieć się można też, że panowie ubierali się w salonie odzieży męskiej PSC Elegant, a panie – w Modnym Stroju. Mnóstwo zdjęć obyczajowych z różnych uroczystości, z matury, ogniska baletowego, zakładów pracy, Uchwytów, Spomaszu. Uchwycono moment budowy Domu Partii, są fotki z czasów odgruzowywania miasta w powojennych latach.

Dość zabawnie wyglądają zdjęcia z wyborów Miss Białegostoku w teatrze – w ówczesnym konkursie obowiązywały inne kanony piękna niż obecnie. Kandydatki na miss są dość pulchniutkie.

AGNIESZKA SADOWSKA

Na muzealnym dziedzińcu ustawiono namiot, w którym można się poczuć jakbyśmy się przenieśli do dawnego sklepu odzieżowego. Przedziwne kroje, gorsety, suknie wieczorowe, nawet bielizna osobista.

AGNIESZKA SADOWSKA

Na górnym poziomie muzeum zaś zainstalowano wystawę „Smaczki PRL-u” – z bogatą kolekcją zachowanych etykiet. Produkty z Peweksu, etykiety octu, Krynki, mydła łazienkowego, opakowania po papierosach.

– To jak podróż sentymentalna. Razem z koleżanką poczułyśmy się jakbyśmy przeniosły się do lat naszej młodości, gdy w sklepach nie było niczego, a każdy chciał mieć torebkę z Peweksu – mówi Katarzyna Maliszewska.

AGNIESZKA SADOWSKA

W klimacie PRL-u był też żelazny punkt Nocy Muzeów - nocny spacer po Białymstoku pod wodzą historyka Andrzeja Lechowskiego. Wierni fani spacerów czekali pod Ratuszem na szefa Muzeum Podlaskiego, który wszystkie historyczne smaczki ma w małym palcu. A ten ich poprowadził po lokalach, które za czasów PRL-u miały ogromne znaczenie.  

AGNIESZKA SADOWSKA

Hasłem przewodnim tegorocznego spaceru po centralnych ulicach miasta będzie prześmiewczy wierszyk z epoki: „Ci, co rządzą (Dom Partii) /Ci, co sądzą (sądy) / Ci, co nic nie dają (związki zawodowe) / i do piachu posyłają (szpitale)”.

AGNIESZKA SADOWSKA

W samym Muzeum Podlaskim też nie zabrakło PRL-owskich wątków. Ratusz proponuje wystawę pokazującą ponad 200 karykatur i rysunków satyrycznych, autorstwa słynnych satyryków, a odnoszących się do istotnych społecznych i politycznych przemian, zachodzących w Polsce podczas tzw. odwilży październikowej.

AGNIESZKA SADOWSKA

Za kulisy i na dach zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska. Do Nocy Muzeów dołączyła też parafia św. Rocha, która otworzyła dla  białostoczan wieżę kościoła.

AGNIESZKA SADOWSKA

Z kościelnej wieży, choć nie z samego szczytu, podziwiać można było nocną panoramę Białegostoku. 

AGNIESZKA SADOWSKA

Z kolei Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury wymyślił nocny piknik pod gwiazdami i potańcówkę. Zaprosił do dwóch siedzib - przy Kilińskiego i do Spodków przy ul. św. Rocha. W programie były wystawy, m.in. batików, spektakl grupy "Rozhulana Tanecznica", warsztaty cyrkowe i pokaz tańców Kurpi Zielonych.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty robienia lampionów ze słoiczków, które każdy mógł wykonać pod okiem instruktorek..

AGNIESZKA SADOWSKA

Muzyki też nie zabrakło. Za sprawą zespołu folklorystycznego WOAK-u i spektaklu grupy "Rozhulana Tanecznica".

AGNIESZKA SADOWSKA

W ramach Nocy Muzeów zwiedzać można też zakamarki dawnego Domu Partii i wziąć udział w grze sytuacyjnej. A dzięki fotografiom Bolesława Augustisa - w trzecim salonie Galerii im. Sleńdzińskich (przy ul.Wiktorii),można zobaczyć jak wyglądały przedwojenne białostockie ogrody. Zwiedzanie umilał koncert grupy Lumbago.

'W białostockich ogrodach'. Wystawa Bolesława Augustisa w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5
'W białostockich ogrodach'. Wystawa Bolesława Augustisa w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 

Ciągle  wybrać się można poza Białystok.  W Instytucie Pamięci Narodowej w Starosielcach otwarto magazyny archiwalne. W Muzeum w Tykocinie - warto zobaczyć jak wyglądała zdewastowana synagoga kiedyś, a jak Tykocin w czasach PRL-u, zaś w skansenie - obejrzeć spektakl i rozruch leśnej bimbrowni.

Atrakcji jest naprawdę zatrzęsienie.

PROGRAM NOCY MUZEÓW

 

***MUZEUM PODLASKIE

Rynek Kościuszki 10

* godz. 18 - 24 - zwiedzanie wystaw (zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy).

* godz. 22 -  SPACER HISTORYCZNY w klimatach PRL-u (spod Ratusza)

Spacerowiczów, śladami najważniejszych instytucji w mieście w czasach PRL-u, poprowadzi dyrektor Andrzej Lechowski. Hasłem  przewodnim tegorocznego spaceru po centralnych ulicach miasta będzie prześmiewczy wierszyk z epoki: „Ci, co rządzą (Dom Partii) /Ci, co sądzą (sądy) / Ci, co nic nie dają (związki zawodowe) / i do piachu posyłają (szpitale)”.

Ekspozycje czasowe:

STANISŁAW MAZUŚ. REFLEKSJE MALARSKIE 1967 - 2017. 50 - LECIE PRACY TWÓRCZEJ - wystawa malarstwa artysty, który tematem swoich prac uczynił piękno otaczającego krajobrazu.

REWOLUCJA (PO)PAŹDZIERNIKOWA. POLSKA LAT 1956 - 1957 - wystawa przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie pokazuje ponad 200 karykatur i rysunków satyrycznych, autorstwa słynnych satyryków, a odnoszących się do istotnych społecznych i politycznych przemian, zachodzących w Polsce podczas tzw. odwilży październikowej.

WŚRÓD JEZIOR I PAGÓRKÓW. EKSPEDYCJE ARCHEOLOGICZNE - przypomnienie i prezentacja efektów prac archeologicznych na Suwalszczyźnie, rozpoczętych blisko 60 lat temu w ramach Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej. Zaprezentowane zostaną fotografie i ponad 100 przedmiotów, m.in. naczynia, biżuterię, militaria, elementy oporządzenia końskiego i wiele innych, datowanych od okresu wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze.

***WOJEWÓDZKI OŚRODEK ANIMACJI KULTURY

ul. J. Kilińskiego 8

* godz. 18-23 - „BIAŁY-tak piękny-STOK” - wystawa malarstwa;

* godz.18, 20, 22 - „Prawie akwarela” - warsztaty plastyczne;

Spodki, ul. Św. Rocha 14

* godz. 18-22 - „Nocny piknik pod Spodkami” - warsztaty nowocyrkowe, robienia lampionów; zabawy folkowe; zwiedzanie Alkierza Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”; warsztaty taneczne, potańcówka (g. 21.00 - 22.00);

* godz. 18-23 - „Odnajdywanie” - wystawa batików;

* godz. 19 - „Za pozwoleniem łaskawa pani” - przedstawienie grupy teatralnej „Rozhulana Tanecznica”

Do ewidencji zostało wpisany też budynek przy Kilińskiego 7. Czyli Muzeum Wojska
Do ewidencji zostało wpisany też budynek przy Kilińskiego 7. Czyli Muzeum Wojska  AGNIESZKA SADOWSKA

***MUZEUM WOJSKA

ul. J. Kilińskiego 7

*godz. 16.30 - 17.30 - „Rycerzem być” - warsztaty dla dzieci (zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia - osobiście w kasie Muzeum (ul. Kilińskiego 7, wtorek-piątek godz. 9:30-17:00) i telefonicznie (85 741 64 49);

*godz. 18-23 - Prezentacja sprzętu wojskowego (przed siedzibą Muzeum);

*godz. 18 - 23.30 - Zwiedzanie wystaw: „Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956”, „Wojsko Polskie 1956-2010”, oraz najnowszej wystawy czasowej „Broń czarnoprochowa”;

*godz. 18 - 23.30 - kiermasz wydawnictw.

***MUZEUM HISTORYCZNE

ul. Warszawska 37

* godz. 18 - 24

Ekspozycje czasowe:

NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA. PORTRET BIAŁOSTOCZAN W LATACH 50. I 60. XX W. - wystawa blisko 300 zdjęć, galanterii i odzieży, która przybliża realia życia Białegostoku i jego mieszkańców pierwszych dekad powojennych.

SMACZKI PRL-U - Skusisz się na coś słodkiego? A może potrzebujesz mydła, czy proszku do prania?  Papierosy? Niewielki asortyment, jednolite etykiety i nieatrakcyjne opakowania produktów to zapomniany obraz oferty sklepów w PRL.  Jakie marki wówczas królowały? Jakie towary uznawano za luksusowe? O tym opowiada bogata kolekcja zachowanych etykiet.

PAMIĘĆ O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W PRL-u - rodząca się po zakończeniu drugiej wojny światowej Polska Rzeczpospolita Ludowa wypowiedziała wojnę pamięci o Józefie Piłsudskim. Z przestrzeni publicznej usuwano wszelkie ślady jego obecności próbując skazać Marszałka na zapomnienie. Tymczasem pamiątki związane z Józefem Piłsudskim stały się wówczas rodzinnymi skarbami, nierzadko traktowanymi z pietyzmem należnym relikwiom. Na wystawie zobaczyć można m.in. fotografie przedstawiające wizytę Marszałka w Białymstoku w 1920 r., pocztówki i składanki pocztówek z wizerunkiem Marszałka z lat 30. XX w., portrety w grafice i w malarstwie, plakaty.

Ekspozycje stałe:

Odzyskana historia. Hotel Ritz - makieta legendarnego hotelu rozbudowana o animację 3D, odtwarzająca nie tylko wygląd hotelu oraz wnętrze restauracji, ale także jego otoczenie z pocz. XX w.

W białostockiej kamienicy - ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w., zrealizowana głównie z przedmiotów używanych w białostockich domach oraz przywracająca klimat sprzed stu lat.

Białystok-makieta barokowego miasta - przedstawiająca rezydencję Branickich i układ przestrzenny miasta w 1772 r.

Białostocki salon artystyczny - prezentujący twórczość czterech malarzy: Czesława Sadowskiego, Józefa Zimmermana, Eugeniusza Kazimirowskiego oraz Józefa Blicharskiego.

Widoki Białegostoku z przełomu XIX/XX w. - fotografie w dużym formacie przedstawiające najważniejsze miejsca w mieście.

***OPERA I FILHARMONIA PODLASKA

ul. Odeska 1

*godz. 14-24 - SPÓJRZ NA BIAŁYSTOK Z INNEJ PERSPEKTYWY - otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery (wstęp na dach będzie możliwy tylko przy korzystnych warunkach pogodowych).

*godz. 17 - 18 - WERNISAŻ WYSTAWY „MAGIA RADIA” - prezentacja odbiorników radiowych ze zbiorów Polskiego Radia Białystok (miejsce: Foyer OiFP, ul. Odeska 1)

*godz. 17.30-19 - SPACER PO ULICY KIJOWSKIEJ

Wiesław Wróbel, autor publikacji „Historia ulicy Kijowskiej. Studia z dziejów Białegostoku”, opowie o historii nieistniejących już domów i życiu codziennym ich mieszkańców ulicy sąsiadującej z operą (Miejsce: Scena Kameralna OiFP, ul. Odeska 1, spacer: ul. Kijowska)

*godz. 19-20 - „POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT” -  KABARET LITERACKI MIĘDZYWOJNIA

Miejsce: Sala Wystawowa OiFP, ul. Odeska 1

Prezentacja twórczości znanych i lubianych  przedstawicieli polskiego kabaretu literackiego, m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Juliana Tuwima czy Antoniego Słonimskiego; legendarne szlagiery w  wykonaniu Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Toli Mankiewiczówny, Eugeniusza Bodo czy Tadeusza Olszy, które zabrzmią  z płyt winylowych (spotkanie poprowadzi Barbara Olech).

*godz. 22.30-24 - KULISY DUŻEJ SCENY

Zaraz po zakończeniu niedzielnego spektaklu „Carmen” (przerwa w spektaklu - godz. 21.25-21.50), wszyscy zainteresowani będą mogli z bliska przyjrzeć się scenografii, dekoracjom oraz skomplikowanej technice scenicznej (miejsce: duża scena OiFP, ul. Odeska 1)

*godz. 22.30-24.00 - WYSTĘPY STUDENTÓW UMFC - program koncertowy i prezentacje muzyczne, które zostaną wykonane w Foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (miejsce: Foyer OiFP, ul. Odeska 1)

*godz. 18-24 - zwiedzanie wystaw:

„NA WSCHÓD OD PARYŻA I WARSZAWY BYŁ MODNY BIAŁYSTOK” (o godz. 20 - oprowadzanie, które poprowadzi kuratorka wystawy Marta Pietruszko z Galerii im. Sleńdzińskich; miejsce: sala wystawowa OiFP, ul. Odeska 1)

TOMASZ SIKORA „FSO” (godz. 21 - oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi fotograf OiFP Michał Heller; miejsce: Foyer OiFP, ul. Odeska 1)

*W godz. 17.15 - 21.45 - Nocy Muzeów w Operze towarzyszyć będzie Radio Białystok. Na antenie  rozmowy z artystami, pracownikami opery. Około godz. 19.30 operę odwiedzą Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, goście Radia Białystok. Studio radiowe poprowadzi Kamil Kalicki.

* W ciągu dnia też warto wpaść do opery - instytucja szykuje sporo atrakcji w ramach Dnia Funduszy Europejskich:  *godz. 13-15 - pokaz tańca i warsztaty baletowe dla dzieci (zapisy: kontakt@atk.bialystok.pl .W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko dziecka oraz numer kontaktowy do rodziców); *godz. 14-17 - opera się otwiera - oprowadzenie po operze - godz. 14, 15 i 16 (obowiązują wejściówki, które już można odebrać w kasach OiFP. Ilość miejsc jest ograniczona);

***BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY/CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA

ul. Warszawska 19

*godz. 14-17 - „Śladami Zamenhofa”. Gra Miejska - Poznaj Białystok 2017 (gra terenowa z nagrodami);

*godz. 17.30 - 24 - zwiedzanie wystaw

„Białystok młodego Zamenhofa” (g. 18, 19, 20 - oprowadzanie z przewodnikiem),

„Aleksiada” (godz. 18.20, 19.20, 20.20 - oprowadzanie z przewodnikiem),

„Esperanto w filatelistyce” (g. 18.35, 19.35, 20.35 - oprowadzanie z przewodnikiem),

„Doktor Esperanto” (g. 17.30 - wernisaż wystawy), „Nie od razu pomnik zbudowano…”, „Bo sztuka jest w nas”;

*Białostocka Wieża Babel - strefa edukacyjna z klockami LEGO

*Wyślij kartkę! - samoobsługowe stanowisko plastyczne;

*Przypinka od Ludwika - stanowisko do projektowania i wykonywania przypinek;

*Mediateka CLZ; Sala Gier i Zabaw

***GALERIA ARSENAŁ

ul. A. Mickiewicza 2

* godz. 18-24 - zwiedzanie wystaw: „Grundlagen” Anny Panek oraz „Niewidzialna Ściana” Magdaleny Łazarczyk i Zuzy Golińskiej (ul. Mickiewicza 2);

* godz. 18 - „Gniazdo. O tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować” - czytanie performatywne sztuki Bogny Burskiej (elektrownia, ul. Elektryczna 13;wejście od ul. Świętojańskiej)

***GALERIA IM. SLEŃDZIŃSKICH

ul. L. Waryńskiego 24A

* godz. 19-24 - zwiedzanie wystaw

„Litobranie” - w związku z Rokiem Julitty Sleńdzińskiej: wystawy „Sztuka w genach. Sleńdzińscy” oraz „Puls sztuki. Julitta”; quiz dźwiękowy; gra planszowa; loteria książkowa; „Żywe obrazy” - atelier fotograficzne; „Wytuszowani” - warsztaty plastyczne;

ul. Wiktorii 5

* godz. 18 - 24 - „W białostockich ogrodach” - wystawa fotograficzna zdjęć Bolesława Augustisa;

* godz. 20 - Koncert zespołu „Lumbago”;

salon wystawowy, ul. Legionowa 2

* godz. 20-22 - „Spis z natury” - warsztaty plastyczne dla dorosłych

***MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO

ul. Świętojańska 17,

*godz. 18 - 24 - ekspozycje czasowe:

SZTUKA W CIENIU PRL-u - po okresie socrealizmu, czerpiąc z zachodnich wzorców, polscy artyści tworzyli  w klimatach surrealizmu, ekspresjonizmu, nowej konfiguracji, czy popartu. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Lenicy, Lebensteina Wołkowyckiego, Lengiewicza.

PRACE DYPLOMOWE studentów z pracowni prof. Adama Myjaka zrealizowane na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

*godz. 17, 18 i 20 - OPROWADZANIA KURATORSKIE (również w języku migowym) po nowo otwartych wystawach.

Warsztaty edukacyjne:

* godz. 17 i 21 - ALF I SZTUKA. Dzieci poznają najważniejsze rzeźby autorstwa Alfonsa Karnego, w tym portrety zasłużonych Polaków takich jak  Józef Piłsudski czy Ignacy J. Paderewski. Zajęcia będą realizowane w formie interaktywnej przy wykorzystaniu zeszytu edukacyjnego pt. „Alf i ja”.

* godz. 18 i 20 - JAK TO Z WILLĄ BYŁO… Dzieci poznają historię willi przy ulicy Świętojańskiej 17. Kto niegdyś zamieszkiwał dom, skąd inspiracje czerpał architekt projektujący przestrzeń oraz jak to się stało, że prywatna willa stała się siedzibą naszego muzeum? Zajęcia zakończone będą  tworzeniem projektu wybranej ornamentyki.

(Wiek uczestników: 7 - 12 lat, czas trwania warsztatów: ok. 60 minut, zapisy:  tel. 509 336 862 lub muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl)

***KSIĄŻNICA PODLASKA

ul. Marii Skłodowskiej 14 A

*godz. 19.30

W programie m.in. zwiedzanie Wypożyczalni i Czytelni Ogólnej, prezentacja najciekawszych zbiorów Działów Udostępniania,  konkursy z nagrodami,  wystawa prasy z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych "Nie ustajemy we wzmożonej pracy nad dalszym umasowieniem czytelnictwa”, podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego.

* godz. 19:30, 20.45, 22 - wejścia w trzech turach w grupach 10-15 osobowych:

Szczegółowe informacje pod nr telefonu: (85) 67 67 273 lub (85) 67 67 231

***UNIWERSYTET MEDYCZNY

Pałac Branickich, ul. Kilińskiego 1

Dziedziniec Pałacu Branickich

*godz. 18-24 - medycyna wojskowa - rekonstrukcja - Grupa Wschód Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów

*godz. 18-24 - Wystawa samochodów Hyundai

*godz. 21 - International AIDS Candlelight Memorial - uroczyste zapalenie zniczy na dziedzińcu - IFMSA Poland O. Białystok

*godz. 18-23 - Raduj się swoim obliczem - fotobudka

Pałac Branickich, Westybul Główny

*godz. 18-24 - Wystawa fotograficzna Corpus Hominis  - zaproszenie do poznania świata mikrokosmosu ludzkiego ciała - Larys Lubowicki, student V roku kierunku lekarsko-dentystycznego UMB

*godz. 18-24 - Wystawa Białystok to nie tylko Pałac - fotografie studentów oraz pracowników UMB - SAFF UMB

*godz. 18-22 - Dotknijmy Różnorodności - akcja organizacji studenckiej IFMSA Poland  O. Białystok

*godz. 18-23 - Profilaktyka zachorowań na AIDS -  wystawa i stoisko organizacji studenckiej IFMSA Poland  O. Białystok

Pałac Branickich, piwnica pod kolumnadą

*godz. 18-24 - zwiedzanie nieudostępnianej do tej pory piwnicy zawierającej pałacowy system ogrzewania podpodłogowego z oryginalnym hypocaustum z XVIII/XIX wieku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

* godz. 18-24

Wystawy ukazujące historię chirurgii, stomatologii, okulistyki, ginekologii, anatomii oraz farmacji.

Historia radiologii - SKN Radioaktywni

Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie.

Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność - przeglądy profilaktyczne prowadzone przez studentów PTSS O. Białystok

Wystawa Projekt z ryciny czytany  - rewaloryzacja barokowego Ogrodu Branickich w pracach autorstwa: M. H. Rentza, T.

Rogali i M. Jackowskiego

W świecie surowców leczniczych - warsztaty mikroskopowania prowadzone przez studentów Młodej Farmacji i Farmakognostyczne Koła Naukowe UMB

Magia dawnej apteki - pokazy wykonywania leków recepturowych prowadzone przez studentów Młodej Farmacji

Zostań Młodym Farmaceutą-  warsztaty dla dzieci prowadzone przez studentów Młodej Farmacji

Pokazy efektownych doświadczeń chemicznych  -  prowadzone przez studentów Młodej Farmacji

Kącik dla dzieci Zostań Dentystą - spróbuj swoich sił w leczeniu zębów- PTSS O. Białystok

Muzyka ze starej taśmy - studio radiowe  SCR Radiosupeł

Rozraduj twarz swojego dziecka - malowanie twarzy - Innowacyjny Kosmetolog

***PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

ul. Leśna 7

Dojazd: szosa do Augustowa, autobus komunikacji miejskiej linii 102 (przystanek- Zajazd Wiking) lub ścieżką rowerową od granic miasta Białegostoku

*godz. 17-21- zwiedzanie ekspozycji oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia

*godz. 17 i 19 - spektakl „Wiejskie pogaduszki” w wykonaniu Teatru Form Różnych z Zambrowa (budynek Remizy z Rudki)

*godz. 18 - Opowieści Ryszarda Dolińskiego o puszczańskim samogonie oraz otwarcie zmodernizowanej ekspozycji "Leśna Bimbrownia" wraz z kuratorskim oprowadzaniem.

*godz. 20 - Opowieści o życiu sów wraz z pokazem lotu ptaków

***GALERIA MARCHAND

ul. J. Kilińskiego 12

* godz. 17-22 - Wystawa „Wiosna”

***MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU

Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze

ul. Sienkiewicza 26

* godz. 18-19 - „Polskie ślady na Syberii” - warsztaty dla rodzin z dziećmi;

* godz. 19-23 - Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy poświęconej Polakom w Kazachstanie i deportacjom; Przejście podziemne - skrzyżowanie ul. H. Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego:

* godz. 19-23 - Prezentacja projektów budynku oraz ekspozycji stałej Muzeum Pamięci Sybiru na Węglówce (projekcja filmu, prezentacja multimedialna); ekspozycja planszowa; stoisko informacyjne;

* godz. 20 - 21 - Pokaz rękodzielnictwa

***ARCHIWUM I MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE

ul. Warszawska 48

*godz. 18-22 - Wystawa prac konserwatorskich osiemnastowiecznych ornatów z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroszczy;

*godz. 19 - „Prace konserwatorskie przy zespole osiemnastowiecznych ornatów z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroszczy” - referat konserwatora tkanin dr Katarzyny Zapolskiej

***MUZEUM NA WĘGLOWEJ

ul. Węglowa 8

godz. 19 - 24 - Wystawa stała, pokaz kronik filmowych z lat 1940-1980

***UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY

ul. Ciołkowskiego 1J

*godz. 18-19, 19.15 - 20.15, 20.30 - 21.30, 21.45 - 22.45, 23-24 - „Różnorodność przyrody” - zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie;

*godz.  18.30-19, 19.30 - 20, 20.30-21 - „Ptaki Polski” - multimedialne warsztaty edukacyjne;

*godz. 19-20 - „Nie taki pająk straszny …” - warsztaty laboratoryjne (obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 85 745 7322)

***INSTYTUT HISTORII I NAUK POLITYCZNYCH UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU

Plac Uniwersytecki 1

* godz. 20-24 - Zwiedzanie dawnego budynku Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; gra/zabawa z udziałem zwiedzających

***INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU

ul. Warsztatowa 1A

* godz. 19-24

Przegląd filmów historycznych (m.in. „Zapora”, „Inka”, „Obława”);

turniej gier edukacyjnych („Pamięć 39”, „Dywizjon 303”, „Znaj Znak”, „Reglamentacja”, „Kolejka”);

układanie puzzli („IV Rozbiór Polski”);

gawęda o 4. szwadronie 5. Brygady Wileńskiej AK (w tym: prezentacja wyposażenia oddziałów leśnych, zakładanie opatrunków w warunkach polowych, obsługa telefonu polowego, malowanie emblematów patriotycznych, możliwość przymierzenia munduru);

zwiedzanie magazynów archiwalnych IPN z przewodnikiem;

prezentacja zasobów archiwum cyfrowego;

wykład Piotra Siwickiego „Piłsudczana w zbiorach Oddziałowego Archiwum IPN i białostoczan”

pokaz kopii elektronicznych oraz oryginałów gazet „Kino” i „Światowid” z 1935 r.

Dojazd autobusami BKM linii 4, 8, 12, 14, 107 oraz specjalnym autobusem kursującym z centrum miasta do przystanku IPN przy ul. Meksykańskiej.


***KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ROCHA

ul. Ks. A. Abramowicza 1 (punkt widokowy na wieży kościoła - wejście przy zakrystii)

* godz. 19.30 - 24 - Białystok „Nocą widziany z wieży kościoła św. Rocha

***KLUB MIŁOŚNIKÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W BIAŁYMSTOKU

* od godz. 16 - „Powrót do przeszłości czyli historyczne autobusy na ulicach Białegostoku” - przejazd bezpłatnymi liniami muzealnymi

Linia „A” Sienkiewicza/Rzeka Biała - Meksykańska/Instytut Pamięci Narodowej;

Linia „B” Węglowa/Muzeum Motoryzacji i Techniki - Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze

**STOWARZYSZENIE „KOLEJOWE PODLASIE” I PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE

ul. Kolejowa 26A (naprzeciw rampy Urzędu Pocztowego nr 2)

* godz. 17-24 - Wystawa eksponatów, pamiątek, makiety modułowej i modeli kolejowych

***BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

ul. Kalinowskiego 1

godz. 20-22 - zwiedzanie Piwnicy Lalek

***MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY

ul. Pałacowa 2, Choroszcz,

* godz. 18 - 24 - zwiedzanie wystaw

* godz. 22 - finał rajdu po Muzeach Białostocczyzny organizowanego przez MGCKiS i profil Choroszcz Miniona

* godz. 22-24.00 - iluminacja fasady pałacu

Ekspozycje czasowe:

SKARB ZE ZŁOTORII - prezentacja srebrnych monet  z IX-XI wieku, odkrytych na polu ornym pod Złotorią k. Choroszczy, w tym denara Bolesława Chrobrego. Atrakcje specjalne: bicie monety oraz projektowanie denara. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zaprojektować własnoręcznie monetę używając do tego odpowiednich pieczątek lub - w większej skali - projektując od podstaw denara, który zostanie utrwalony w postaci tyflografiki (druk wypukły).

JAK W PRL-u PAŁAC BUDOWANO - prezentacja multimedialna dokumentująca odbudowę pałacu Branickich w Choroszczy oraz rysunków projektowych detali architektonicznych i aranżacji wnętrz z lat 60 -70 XX w. Atrakcją specjalną  dla dzieci będą „Puzzle z aniołkiem”, czyli układanie wielkoformatowego wizerunku putta (aniołka), które miało ozdobić fasadę odbudowywanego pałacu, lecz pozostało tylko w formie projektu.

***MUZEUM W TYKOCINIE

ul. Kozia 2,

godz. 18 - 24 - zwiedzanie ekspozycji w Muzeum w Tykocinie  

godz. 19:30 i 22:30 - zwiedzanie z przewodnikiem

Ekspozycja plenerowa:

FOTOGRAFIE BEZ CENZURY 1976-1989 - wystawa plenerowa (na ogrodzeniu przed Synagogą) przygotowana przez IPN i dokumentująca rzeczywistość niewygodną dla komunistycznych władz PRL. Prezentowane fotografie ukazują skalę i rozmach niezależnych działań w kulturze, podejmowanych w latach 80. XX w.

Prezentacje multimedialne:

*godz. 20:30 (Dom Talmudyczny) - TYKOCIN W OKRESIE PRL-u, prezentacja multimedialna fotografii z komentarzem autorskim  Waldemara Tyszuka.

Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt fotografii ze zbiorów Muzeum w Tykocinie, Muzeum Historycznego w Białymstoku  oraz z kolekcji  osób prywatnych mieszkańców miasta. Znajdą się wśród nich m.in. zdjęcia z wielkiego pożaru Tykocina i jego odbudowy w latach 60. XX w., a także z lat 70. i 80. XX w.

* godz. 22 (Wielka Synagoga) - ZDEWASTOWANA I OPUSTOSZAŁA TYKOCIŃSKA SYNAGOGA PRZED ODRESTAUROWANIEM, prezentacja multimedialna  z komentarzem autorskim Marzeny Pisarskiej-Kalisty

Po zagładzie tykocińskich Żydów w 1941 r., ograbiona przez Niemców Wielka Synagoga, niszczała. W latach 50. XX w., staraniem ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Synagoga została zabezpieczona przed dalszą dewastacją.  Wykonano wtedy szczegółową inwentaryzację i wkrótce podjęto prace budowlano-konserwatorskie z zachowaniem historycznego wystroju architektonicznego. Stan z tamtych lat ukażą archiwalne fotografie przedwojenne i powojenne. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja tego niezwykle ciekawego materiału ikonograficznego.

***MUZEUM IKON W SUPRAŚLU

ul. Klasztorna 1, Supraśl

* godz. 19 - 24 - zwiedzanie wystaw

Ekspozycja plenerowa:

PODLASKIE HISTORIE - SACRUM W CZASACH PROFANUM - otwarcie plenerowej (na ogrodzebiu monasteru od strony rzeki) wystawy fotografii Piotra Sawickiego, dokumentującej prawosławie na Podlasiu w rzeczywistości PRL-u (czynna do końca października).

Ekspozycja stała:

IKONA - OBRAZ I SŁOWO - MIĘDZY TYM CO ULOTNE A WIECZNE wzbogaconej pracami Jerzego Nowosielskiego. Będzie można zobaczyć dzieła związane z Podlasiem, takie jak Szafirowy ikonostas (1966), pierwotnie przeznaczony do cerkwi w Orzeszkowie oraz przedstawienie Ostatniej Wieczerzy oraz Deesis z 1982 r., które miały zająć miejsce w ikonostasie cerkwi w Klejnikach, do czego jednak nigdy nie doszło. Prace wypożyczone z Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie będą prezentowane do 14 października.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem