Zapowiada się piękny wieczór, nie siedź w domu, z całą rodziną ruszaj w miasto. To jedyna taka noc! W sobotę (20.05) w Białymstoku i okolicach i w całej Europie - Noc Muzeów. Najrozmaitsze placówki za darmo zwiedzać można praktycznie do północy. W większości przybytków Noc zaczyna się około godz. 18-19, ale niektóre instytucje Noc zaczęły w dzień. Trwa już gra miejska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od godz. 14, dzięki Centrum im. Zamenhofa kilkadziesiąt osób wędruje po mieście śladami Ludwika Zamenhofa – poznają od innej strony miasto, w którym dorastał twórca esperanto.

Gra miejska. Śladami Zamenhofa

Wcześniej, bo o godz. 17 zaprasza też Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (skansen), gdzie można obejrzeć spektakl i rozruch leśnej bimbrowni.

W całym mieście atrakcji jest tyle, że zobaczenie wszystkiego jest wręcz niemożliwe – wieczorem otwiera się blisko 30 instytucji (program - niżej). Już od dawna to nie tylko muzea. Ale też opera, Instytut Pamięci Narodowej, uczelnie, teatry, Książnica Podlaska, a nawet parafie.

Każda placówka przygotowała kilkugodzinny program. A w nim m.in. prezentacja kilkunastu wystaw stałych i czasowych (często przygotowanych właśnie na tę okazję), projekcje, warsztaty, gry, spotkania.

AGNIESZKA SADOWSKA

Muzeum Podlaskie i podległe im placówki swoje imprezy przygotują w klimatach PRL-u. Taki będzie też żelazny punkt Nocy Muzeów – nocny spacer po Białymstoku pod wodzą historyka Andrzeja Lechowskiego (start spod Ratusza – godz. 22). Za kulisy i na dach zaprosi Opera i Filharmonia Podlaska, panoramę Białegostoku podziwiać można będzie też z wieży kościoła św. Rocha. Przed Muzeum Wojska stanie sprzęt wojskowy, a na dziedzińcu Pałacu Branickich zainstaluje się szpital polowy. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprosi na nocny piknik pod gwiazdami i potańcówkę. Zwiedzać będzie można zakamarki dawnego Domu Partii, Piwnicę Lalek w Białostockim Teatrze Lalek, a dzięki fotografiom Bolesława Augustisa – zobaczyć, jak wyglądały przedwojenne białostockie ogrody – w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii.

Program Nocy Muzeów

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem