Uzdolnione dzieci z Polski, Słowacji, Gruzji i Litwy przyjadą w czerwcu do Białegostoku, by wziąć udział w edukacyjno-artystycznym projekcie Brave Kids. Organizatorzy poszukują rodzin, które zechcą wesprzeć projekt i przyjąć do swoich domów dziecięcych artystów. Spotkanie informacyjne - już w niedzielę (21.05)
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Białymstoku projekt „Brave Kids” odbędzie się po raz pierwszy, choć w Polsce odbywa się już od ośmiu lat. Patronuje mu m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, UNESCO, organizuje Teatr Pieśń Kozła przy współpracy Narodowego Forum Muzyki i innych partnerów, wspiera zaś Ministerstwo Kultury i wiele innych instytucji.

W poprzednich siedmiu edycjach Brave Kids udział wzięło 1044 dzieci z całego świata. W programie uczestniczyło 279 rodzin goszczących i 286 wolontariuszy z dziewięciu polskich miast. Cel projektu to łączenie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. Chodzi o to, by młodzi artyści, często z ubogich środowisk lub doświadczających trudnych warunków życiowych, miały szansę na rozwijanie swoich talentów.

Na finał – widowiskowy spektakl

– W ramach „Brave Kids”, 17 czerwca do Białegostoku przyjedzie 24 uzdolnionych dzieci – 18 z zagranicy i 6 z domu dziecka w Krasnem. Przez dwa tygodnie będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach, podczas których wymienią się umiejętnościami artystycznymi, a także przygotują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których połączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. W tym czasie zamieszkają w domach polskich rodzin – mówi Michał Nawrocki zajmujący się obsługą prasową projektu. – Cały czas szukamy takich rodzin, które chciałyby wesprzeć projekt i przyjąć do siebie małych gości.

Każda rodzina, która chciałaby dołączyć do projektu, będzie mogła wypytać o wszystko na spotkaniu informacyjnym w niedzielę (21.05) o godz. 16.15 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku, przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Przed spotkaniem, o godz. 15 będzie można obejrzeć spektakl teatralny „Siedmiomilowe buty” w wykonaniu aktorów Teatru Narwal. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na organizację Brave Kids w Białymstoku.

Każda rodzina, która chciałaby ugościć dzieci, może zgłosić się również bezpośrednio do koordynatora projektu, którym jest Łukasz Szczepański – tel. (+ 48) 537 004 382 (mail: lsz@g.pl), może też wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie projektu: bravekids

Dwa tygodnie w Białymstoku

Zdaniem koordynatora, takie spotkanie pozwala dzieciom z zagranicy na lepsze poznanie polskiej kultury, ale też na przyjaźnie z goszczącymi ich rodzinami.

– Gdy dzieci pojawią się w Białymstoku, 18 czerwca odbędzie się powitalny piknik. Pierwszy tydzień warsztatów zaplanowano na terenie Domu Dziecka w Krasnem. Z kolei podczas drugiego tygodnia projektu, zajęcia artystyczne oraz spektakl finałowy odbędą się w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N – informują organizatorzy. – Po dwóch tygodniach spędzonych w Białymstoku „odważne dzieci” pojadą do Obornik Śląskich na Dolnym Śląsku, gdzie wspólnie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy, który zostanie zaprezentowany we Wrocławiu. W naszym kraju pozostaną do 11 lipca 2017 r.

W tegorocznej edycji Brave Kids weźmie udział w sumie 164 dzieci, reprezentujących 29 grup z 17 krajów z Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk. Podczas pobytu w naszym kraju gościć będą w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Białymstoku i Obornikach Śląskich.

W tym roku Brave Kids przyjadą również do Koszyc na Słowacji, gdzie przebywać będą uzdolnione dzieci z Polski, Indii, Ukrainy i Brazylii, jak również projekt zawita w rejonie Samtskhe-Javakheti w Gruzji.

Więcej o projekcie Brave Kids: bravekids.eu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem