W środku dnia - tropem lalkowej przeszłości miasta. A gdy zapadnie zmrok - w poszukiwaniu klimatów PRL-u. W sobotę (20.05) przespacerować się z przewodnikami można w mieście dwukrotnie. Zaprasza Akademia Teatralna i Muzeum Podlaskie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O godz. 15.3o po raz pierwszy w Białymstoku zorganizowany zostanie Spacerownik Teatralny – zabawa dla całej rodziny.

Spacerownik z lalkami

Start: Park Planty, przy rzeźbie Kawelina, sobota, godz. 15.30, wstęp wolny. Spacerowicze dowiedzą się m.in. jak zaczęła się historia teatru lalek w mieście, co widniało na pierwszej kurtynie w Białymstoku, gdzie na 80 lat schowały się muzy i jakie atrakcje kryją się we wnętrzu kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14 (siedzibie Akademii Teatralnej).

Autorkami skierowanego dla dzieci i dorosłych białostockiego spaceru są Justyna Czarnota i Anna Danilewicz. Spacerownik zawiera także propozycje zabaw, które pozwolą uczestnikom ćwiczyć się w działaniach teatralnych. Orientacyjny czas spaceru to 1,5 – 2h.

PRL na spacerze

Z kolei późnym wieczorem warto wybrać się na spacer pod wodzą historyka Andrzeja Lechowskiego. Spacer o godz. 22 spod ratusza to żelazny punkt Nocy Muzeów, która w sobotę opanuje całe miasto. Nocna wędrówka wedle klucza, co roku innego, przyciąga fanów historii Białegostoku w różnym wieku. Tak to już jest, że gdy szef Muzeum Podlaskiego czy to w maciejówce, czy w cylindrze prowadzi spacer historyczny – idą za nim tłumy.

Tym razem będzie to spacer śladami najważniejszych instytucji w mieście w czasach PRL-u. Hasłem przewodnim tegorocznego spaceru po centralnych ulicach miasta będzie prześmiewczy wierszyk z epoki: „Ci, co rządzą (Dom Partii) /Ci, co sądzą (sądy) / Ci, co nic nie dają (związki zawodowe) / i do piachu posyłają (szpitale)”.

Start – godz. 22, spod Ratusza.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem