Konferencję prasową poseł Tyszkiewicz zorganizował w środę (17.05) na łomżyńskim Starym Rynku – z którego usunięto maszt – razem z łomżyńskim radnym Maciejem Borysewiczem i grupą tutejszych Młodych Demokratów.
Przypomnimy, że łomżyńskie obchody 3 Maja odbywały się pod patronatem (po raz pierwszy tutaj) i z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego. Tyszkiewicz tłumaczył dziennikarzom, że do Łomży przyjechał dopiero teraz, bo chciał dać szanse prezydentowi Łomży (PiS) Mariuszowi Chrzanowskiemu oraz komendantowi wojewódzkiemu policji nadinspektorowi Danielowi Kołnierowiczowi na wytłumaczenie tej sprawy, a ponieważ żaden z nich nie odpowiedział, sam postanowił oficjalną drogą zadać im szereg pytań. Jak mówił, sprawa odbiła się echem również zagranicą, w tym w Parlamencie Europejskim.
Komendanta Kołnierowicza poseł pyta: czy czynności związanie z demontażem masztu na czas uroczystości z okazji narodowego święta 3 Maja oraz jego montażem po jej zakończeniu zostały wykonane przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku bądź na jej zlecenie, czy miał wiedzę, iż na czas uroczystości zostanie usunięty maszt z flagą UE z placu, czy nie uważa za właściwe podjecie z urzędu dochodzenia w celu ustalenia czy nie doszło do złamania prawa poprzez usunięcie masztu bez wiedzy prezydenta Łomży, czy po informacji Urzędu Miasta w Łomży o tym, iż to Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku usunęła maszt podjął jakieś czynności wyjaśniające w ramach komendy, w przypadku gdyby informacje Urzędu Miasta w Łomży o działalności Komendy Wojewódzkiej Policji w kontekście usunięcia masztu były nieprawdziwe, czy kontaktował się z prezydentem Łomży w celu nierozpowszechniania i sprostowania tych nieprawdziwych informacji przez podległy mu urząd?
Z kolei do prezydenta Łomży poseł Tyszkiewicz wystosował pytania: czy czynności związanie z demontażem masztu na czas uroczystości z okazji 3 Maja oraz jego montażem po jej zakończeniu zostały wykonane przez pracowników podległych mu jednostek, czy miał wiedzę o tym, że na czas uroczystości zostanie zdemontowany maszt z flagą Unii Europejskiej, jak wygląda procedura wyrażania zgody na czasowe usunięcie masztu i czy ta procedura w dniu 3 maja została zachowana, czy w związku z tym podjął jakieś kroki mające na celu wyjaśnienie tej sytuacji, czy powiadomił stosowne służby: policję, straż miejską o fakcie usunięcia masztu bez jego wiedzy, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez osoby, które dokonały usunięcia masztu bez jego wiedzy, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników Urzędu Miasta w Łomży, bądź strażników miejskich, którzy nie zapobiegli usunięciu masztu bez wiedzy prezydenta co czuł, kiedy spostrzegł, iż brakuje jednego z masztów, czy ma wiedzę jakimi przesłankami kierowano się wybierając masz z flagą UE jako ten, który należy na czas uroczystości 3 Maja usunąć?
Tymczasem „Wyborcza” po publikacji na temat usunięcia masztu z unijną flagą na czas uroczystości 3 Maja, dostała kolejne wyjaśnienie w tej sprawie od asystenta prezydenta Chrzanowskiego – Grzegorza Zawady. Czytamy w nim:
„W trakcie organizowania łomżyńskich obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pojawiła się wyraźna sugestia, aby w związku z tą ważną dla Polaków uroczystością na maszt została wciągnięta jedynie flaga państwowa. Była ona motywowana obowiązującym protokołem flagowym, który określa zasady podniesienia flagi. Za oficjalny scenariusz uroczystości odpowiadała Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku”.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze