Historia chłopca ciekawego świata w reż. Katy Csato uczy najmłodszych widzów tolerancji i akceptacji. Docenili to jurorzy serbskiego festiwalu i nagrodzili białostockie przedstawienie aż w trzech kategoriach. „Palko otrzymał: * Grand Prix dla Najlepszego Spektaklu Festiwalu, * Nagrodę za Najlepszą Dramaturgię, * Nagrodę dla Najlepszego Zespołu (Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Jacek Dojlidko). „Palko” wróci na deski Białostockiego Teatru Lalek już w nowym sezonie.
Doceniona została też koprodukcja BTL i Teatru Malabar Hotel -„Czarodziejska góra”. Spektakl o miłości, chorobie i śmierci nagrodzony został podczas XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Po obejrzeniu jedenastu przedstawień konkursowych, jury festiwalu postanowiło przyznać wyróżnienie Annie Steli za rolę Kławdii. Przedstawienie wróci na deski BTL już w czerwcu podczas 2. edycji Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” (odbędzie się w dniach 16 – 24 czerwca; www.metamorfozy-lalek.pl).
Nagrody zbierają też przedstawienia przygotowane przez studentów białostockiej Akademii Teatralnej. Na 35 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi Specjalną Nagrodę im. Pawlickiego otrzymał Rafał Domagała, student IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT- za spektakl „Amor Omnia Vincit". Lalkowa opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena wkrótce będzie prezentowana w ramach Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku (festiwal odbędzie się w dniach 24-28 maja).
– Festiwalowa publiczność obejrzała 15 spektakli (w tym 12 konkursowych) oraz jeden film – informuje Anna Danilewicz z Akademii Teatralnej w Białymstoku. – Tradycyjnie swoje przedstawienia pokazały: Wydziały Aktorskie Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Tym razem zaproszono również Wydział Lalkarski we Wrocławiu (Wydział PWST Kraków Filia we Wrocławiu), Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Wydział PWST Kraków), a także Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Wydział AT Warszawa).
Spektakle z trzech ostatnich szkół prezentowane były w trybie pozakonkursowym.
– Występ Rafała Domagały wywarł duże wrażenie na publiczności FST. Niedługo po przedstawieniu festiwalowy blog oraz media społecznościowe zapełniły się entuzjastycznymi recenzjami – mówi Anna Danilewicz. I cytuje: „Ten spektakl odbiega znacząco od tego, do czego przywykliśmy na FST. (.) Spektakl jest zwycięstwem miłości i zaufania do formy, do lalki – pisała Maria Janus w tekście „Zwycięstwo miłości”/ tupotgazeta. Zaś Sebastian Szajner dodawał: Nie jestem pewno osamotniony w opinii: na tym festiwalu powinno być więcej spektakli lalkarzy”.
W maju studenci WSL prezentują się również na innych scenach. Doskonale przyjęty został w Opolu na Festiwalu Teatrów Lalek spektakl „Faust” w wykonaniu studentów III roku (Małgorzata Nowacka, Dominik Gorbaczyński, Michał Ferenc).
Na stołecznej scenie Teatru Ochoty pokazywany był „Amor Omnia Vincit", „Nazywam się Wojna", „Szczątki", „Faust” oraz „Nekroperformance". Ten drugi spektakl prezentowany był też na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze