Naprawa twojej ulicy, fajny plac zabaw czy inny teren rekreacyjny, a może po prostu festyn integracyjny. To tym możesz powiedzieć, na co trzeba wydać miejskie pieniądze. Jeśli nie do końca wiesz jak, możesz swój pomysł skonsultować podczas maratonu pisania wniosków do budżetu obywatelskiego, który po raz pierwszy wychodzi w parkowy plener. Punkt znajdziesz w niedzielę (14.05) na Plantach nieopodal popularnej budki z lodami od ul. Mickiewicza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do końca maja jest czas, by zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego, a o tym, że napisanie wniosku nie jest takie trudne będzie można przekonać się w specjalnym namiocie, który w niedzielę stanie na Plantach. Będzie to plenerowy punkt konsultacyjny budżetu obywatelskiego 2018, w którym urzędnicy będą czekać w godz. 12–15.

– Chcielibyśmy zaprosić wszystkich mieszkańców miasta w niedzielę do parku Planty, gdzie proponujemy maraton pisania wniosków do budżetu obywatelskiego. W punkcie czekać będą pracownicy merytoryczni, którzy będą wspierali mieszkańców, służyli swoją radą i wiedzą przy tworzeniu projektów. Po raz pierwszy ten maraton pisania wniosków będzie odbywał się w plenerze, bo chcemy skorzystać z tego, że w najbliższy weekend ulicami Białegostoku przebiegnie 5. Półmaraton PKO i myślimy, że w trakcie tej imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział także w naszym maratonie pisania wniosków – mówi Przemysław Tuchniński, zastępca prezydenta Białegostoku.

Czy teren, na którym chce się przeprowadzić projekt należy na pewno do miasta, jaka jest szacunkowa kwota, jaką należy wyliczyć na jakiś element projektu – o takie rzeczy można pytać urzędników.

– Będzie można zapytać ich o wszystkie rzeczy, których można dowiedzieć się także w stacjonarnych punktach konsultacyjnych w ciągu tygodnia. Ile kosztuje miasto, czyli np. ławeczka czy miejsce parkingowe, na jakim terenie można dany projekt do budżetu obywatelskiego zrealizować – tego typu odpowiedzi na pewno będzie można uzyskać – wyjaśnia Tuchliński.

Wspomniane trzy punkty mieszczą się i pracują w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 w godz. 8–18, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 w godz. 7.30–15.30 oraz w Biurze Konsultacji i Partycypacji przy ul. Świętojańskiej 22/1 w godz. 8–16.

– Najpopularniejszym jest ten przy ul. Słonimskiej. Natomiast podczas samego maratonu mieszkańcy nie składają jeszcze wniosku, ale korzystają z pomocy w jego przygotowaniu. Taki bezpośredni kontakt z urzędnikiem daje więcej możliwości. W ubiegłym roku podczas maratonu przyszło około 20-30 osób, stad też pomysł, by teraz wyjść z tą akcją na zewnątrz, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego wsparcia – tłumaczy Urszula Dmochowska z Biura Konsultacji i Partycypacji magistratu.

Dodaje, że do punktów konsultacyjnych przychodzi po kilka osób dziennie. Projekty można zgłaszać do końca maja, ale nikt jeszcze nie złożył kompletnego wniosku.

– Praktyka wskazuje, że większość projektów jest składanych w ciągu ostatnich trzech dni, to nawet 99 proc., więc nie oczekujemy, że w tym roku będzie inaczej – mówi Dmochowska.

Pula budżetu na przyszły rok to 10 mln zł z podziałem na pomysły miejskie i osiedlowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem