Do końca maja jest czas, by zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego, a o tym, że napisanie wniosku nie jest takie trudne będzie można przekonać się w specjalnym namiocie, który w niedzielę stanie na Plantach. Będzie to plenerowy punkt konsultacyjny budżetu obywatelskiego 2018, w którym urzędnicy będą czekać w godz. 12–15.
– Chcielibyśmy zaprosić wszystkich mieszkańców miasta w niedzielę do parku Planty, gdzie proponujemy maraton pisania wniosków do budżetu obywatelskiego. W punkcie czekać będą pracownicy merytoryczni, którzy będą wspierali mieszkańców, służyli swoją radą i wiedzą przy tworzeniu projektów. Po raz pierwszy ten maraton pisania wniosków będzie odbywał się w plenerze, bo chcemy skorzystać z tego, że w najbliższy weekend ulicami Białegostoku przebiegnie 5. Półmaraton PKO i myślimy, że w trakcie tej imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział także w naszym maratonie pisania wniosków – mówi Przemysław Tuchniński, zastępca prezydenta Białegostoku.
Czy teren, na którym chce się przeprowadzić projekt należy na pewno do miasta, jaka jest szacunkowa kwota, jaką należy wyliczyć na jakiś element projektu – o takie rzeczy można pytać urzędników.
– Będzie można zapytać ich o wszystkie rzeczy, których można dowiedzieć się także w stacjonarnych punktach konsultacyjnych w ciągu tygodnia. Ile kosztuje miasto, czyli np. ławeczka czy miejsce parkingowe, na jakim terenie można dany projekt do budżetu obywatelskiego zrealizować – tego typu odpowiedzi na pewno będzie można uzyskać – wyjaśnia Tuchliński.
Wspomniane trzy punkty mieszczą się i pracują w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 w godz. 8–18, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 w godz. 7.30–15.30 oraz w Biurze Konsultacji i Partycypacji przy ul. Świętojańskiej 22/1 w godz. 8–16.
– Najpopularniejszym jest ten przy ul. Słonimskiej. Natomiast podczas samego maratonu mieszkańcy nie składają jeszcze wniosku, ale korzystają z pomocy w jego przygotowaniu. Taki bezpośredni kontakt z urzędnikiem daje więcej możliwości. W ubiegłym roku podczas maratonu przyszło około 20-30 osób, stad też pomysł, by teraz wyjść z tą akcją na zewnątrz, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego wsparcia – tłumaczy Urszula Dmochowska z Biura Konsultacji i Partycypacji magistratu.
Dodaje, że do punktów konsultacyjnych przychodzi po kilka osób dziennie. Projekty można zgłaszać do końca maja, ale nikt jeszcze nie złożył kompletnego wniosku.
– Praktyka wskazuje, że większość projektów jest składanych w ciągu ostatnich trzech dni, to nawet 99 proc., więc nie oczekujemy, że w tym roku będzie inaczej – mówi Dmochowska.
Pula budżetu na przyszły rok to 10 mln zł z podziałem na pomysły miejskie i osiedlowe.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze