Od dziś (12.05) do niedzieli (14.05) trwa w Białymstoku 36. Polski Kongres Esperantystów. Połączony jest z obchodami setnej rocznicy śmierci białostoczanina, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, nad którymi patronat sprawuje UNESCO.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przy okazji kongresu w piątek (12.05) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A) zorganizowana została konferencja naukowa „Esperanto. Idea – Język – Twórca”.

Koncerty i szybka lekcja

Uroczyste otwarcie kongresu rozpocznie się w piątek o godz. 15.30 w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19). Uczestnicy kongresu będą tu mogli zwiedzić wystawę „Białystok młodego Zamenhofa”, a wydarzenia kongresowe zainauguruje wykonanie hymnu La Espero w nowej aranżacji i koncert zespołu Uku-Donaco-Bjalistoko. Po wykładach poświęconych językowi esperanto i koncercie Zuzanny Kornickiej w siedzibie BOK/CLZ przy ul. Warszawskiej 19, w kawiarni Fama (u. Legionowa 5) o godz. 20 rozpocznie się koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej. W godz. 16-17 można będzie wziąć udział w błyskawicznej, 20-minutowej, lekcji esperanta w (BOK/CLZ, ul Warszawska 19) – wstęp wolny.

Spacer i kuchnia żydowska

W sobotę od rana esperantyści z całego kraju będą dyskutować w czasie walnego zgromadzenia swojej organizacji. W godz. 10-12 będzie można wziąć udział w spacerze po mieście śladami Zamenhofa z przewodnikiem. Start przy BOK/CLZ przy u. Warszawskiej 19.

O godz. 12.30 ruszą warsztaty kuchni żydowskiej (restauracja „Z pieca”, ul. Dąbrowskiego 18). O godz. 15 rozpocznie się msza katolicka w języku esperanto w tzw. białym kościele przy katedrze. O godz. 16 kolejne prezentacje przewidziano w BOK/CLZ, w tym Natalia Żebrowska mówić będzie o esperanto w Afryce (godz. 16.30), a o godz. 17 prezentowane mają być nowe wydawnictwa esperanto.

Filmowe esperanto i radiostacja

W ramach towarzyszącego kongresowi „Filmowemu esperanto” w sobotę od godz. 18 rozpocznie się pokaz filmów krótkometrażowych festiwalu Teo kaj amo (kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny), a o godz. 22 pokaz filmu „Incubus” (1966, reż. Leslie Stevens; kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5; wstęp wolny).

W niedzielę esperantyści wyruszą rano na wycieczkę do Tykocina – Europejskiej Wioski Bocianiej i Narwiańskiego Parku Narodowego, a po południu mają spacerować śladami Jakuba Szapiro.

W piątek i sobotę w godz. 14-18 w BOK/CLZ będzie nadawała radiowa stacja krótkofalowa HF100L- esperantyści dla upamiętnienia Roku Zamenhofa łączyć się będą ze sobą na całym świecie za pomocą radiostacji. Honorowy patronat nad kongresem i imprezami towarzyszącymi sprawuje prezydent Białegostoku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem