Mamy pierwsze, a dziś i największe stacjonarne hospicjum w kraju. Założyło je, zawiązane już 30 lat temu, Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które na gali w Teatrze Dramatycznym obchodziło dziś (11.05) także 25-lecie utworzenia Domu Opatrzności Bożej. Uroczystość była okazją do uhonorowania tych, którzy są częścią tego dzieła dla godnej opieki nad cierpiącymi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy podczas uroczystości dr Tadeusz Borowski-Beszta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych i kierownik hospicjum po raz pierwszy został poproszony na scenę, by powiedzieć o początkach tego miejsca, dostał kilkuminutowe oklaski na stojąco od licznych gości zaproszonych na jubileusz w Teatrze Dramatycznym.

Ten wyraz uznania przełożył się potem na kolejne życzenia i odznaczenia, także dla innych twórców hospicjum. Przez te 30 lat działalności TPCH najpierw jako hospicjum domowe, a potem już w hospicjum stacjonarnym zaopiekowano się 17 tys. pacjentów, głównie chorymi na nowotwory. Przez lata podejmowano się trudu powiększania ilości miejsc dla cierpiących poprzez żmudne inwestycje, które powstawały tylko i wyłącznie dzięki wielu ludziom dobrej woli.

Miłość. Wolontariusze w hospicjum

Krzyże i odznaczenia ministra zdrowia

Podczas uroczystości trzy osoby zostały odznaczone Krzyżami Zasługi, które przyznał prezydent RP Andrzej Duda za szczególne zasługi dla państwa lub obywateli. To państwowe odznaczenie m.in. za: ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną, które wręczył wojewoda Bohdan Paszkowski. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała inż. Zofia Puchalska, która od 1987 r. uczestniczyła przy budowie hospicjum, jednocześnie opiekowała się chorymi będąc wzorem dla wolontariuszy. Złoty Krzyż Zasługi przekazany został również dr Helenie Kuleszo-Kopysteckiej, która zainicjowała i współorganizowała powstanie TPCH, była jego pierwszym prezesem, współtworzyła pierwsze zespoły opieki hospicyjnej, jednocześnie czyniąc starania pozyskania obiektu na hospicjum stacjonarne. Srebrne odznaczenie trafiło do mgr inż. architekta Hieronima Kiezika, który od początku lat 90. był projektantem wszystkich obiektów hospicjum, zaangażował do współpracy projektantów innych branż, którzy za jego przykładem pracowali bezinteresownie.

AGNIESZKA SADOWSKA

5 osób otrzymało z kolei odznaki nadawane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W gronie tym jest mgr inż. Janusz Borzuchowski, który wykonywał projekty konstrukcji budynków hospicjum i angażował się w pozyskiwanie materiałów budowlanych. Odznaczono także dr Krystynę Ermusz, która od 30 lat opiekuje się chorymi, jako lekarz pediatria – także chorymi dziećmi do czasu utworzenia hospicjum dziecięcego. Odznaką doceniono też dr Jolantę Iwanowską, lekarza onkologa, jedną z pierwszych specjalistów medycyny paliatywnej, z 30-letnim stażem ruchu hospicyjnym, która obecnie jest ordynatorem Oddziału Radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii. Nagrodzeni zostali również Jan Kondzior, który od 15 lat służy w hospicjum, wziął na siebie jego obsługę administracyjną i nadzorował przebieg prac na budowie nowej części oraz dr Dariusza Kożuchowskiego lekarza anestezjologa, który jako jeden z pierwszych uzyskał tytuł specjalisty do spraw medycyny paliatywnej i był przez lata Wojewódzkim Konsultantem w tej dziedzinie. Pracuje w BCO i prowadzi hospicjum domowe.

– Dziękuję, że mogę uczestniczyć w tym jubileuszu. Trudno oddać słowami wyraz szacunku za ten trud, który państwo włożyliście na przestrzeni tych lat. Te początki były bardzo trudne, te inicjatywy hospicyjne rodziły się często bez przychylności władz. Na przestrzeni lat mamy już taką świadomość społeczną, czym się państwo zajmujecie, jaka to jest pomoc dla chorych i ich rodzin. Macie też zasługi na polu kształtowania wrażliwości społecznej, zmienialiście nasze postawy – mówił po przyznaniu nagród wojewoda Paszkowski.

Obiecywał też, że w miarę możliwości będzie starał się pomagać hospicjum, które boryka się z problemami finansowymi.

Statuetki i honorowa odznaka województwa

W uznaniu za 30 lat pracy TPCH Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego w imieniu całego zarządu przyznała twórcom hospicjum wręczyła Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa:

– Z tematyką choroby nowotworowej spotyka się obecnie na swojej drodze każdy w większym lub mniejszym stopniu, przez rodzinę, znajomych. Wiemy, że walka czasem bywa beznadziejna, ale wy pomagacie tą ciężką drogę przejść. Czym byłaby ona, bez miłości, wsparcia, empatii, czasami podania ręki choremu? Chciałabym życzyć wam nadal olbrzymiej determinacji i olbrzymiej siły.

Swoje statuetki – wyraz wdzięczności – przyznał również sam zarząd TPCH za wkład w działalność hospicjum. Tak doceniono: Mariusza Adamskiego z Politechniki Białostockiej, Piotra Borsukiewicza, firmę Rosti Polska, ojca Piotra Bondarczuka, ks. prof. Czesława Gładczuka, Artura Karpienię z firmy Aneks Białystok, Lecha Marka, ks. prof. Eugeniusza Murawskiego, Krzysztofa Packiewicza, Cezarego Szuchnickiego i grupę „Szczęściary” ze Stowarzyszenia Kontakt Miasta Białystok-Eindhoven.

Gratulacje i wyrazy uznania w imieniu władz miasta składali także wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz oraz radna Alicja Biały.

– Wy jesteście jak te gwiazdy w ciemną noc – dajecie nadzieję

– mówił Nikitorowicz.

O opiece nad chorymi onkologicznie, na początku, jak i końcu jej drogi mówiła również gratulując działalności hospicjum Marzena Juczewska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

W przygotowaniu jubileuszu pomogli uczniowie z ILO, była też część artystyczna, podczas której wystąpili: sopranistka Ewa Głażewska-Kalenik oraz Ewelina Mucha-Kondratowicz akompaniująca na fortepianie, a także zespół Maki Jazz Band.

W piątkowym Magazynie „Wyborczej” przeczytacie rozmowę z dr Tadeuszem Borowskim-Besztą

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem